مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ دوشنبه ۷ مهر -اِلأِثنين ١٠ صفر ١٤٤٢ - Monday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  9100   بازدید    تاریخ درج مطلب  5/11/1387    
 
 
آشنايي با دبيرستانهاي علوم و معارف اسلامي صدرا

«وابسته به معاونت پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات»

 

 


نخبگان بزرگترين ثروتهاي ملي هر کشور هستند و وظيفه اصلي آنان، جهاد علمي و فکري، به منظور جبران عقب ماندگي هاي کشور است .
تعليم و تربيت در حيات انسان ضرورتي اساسي تلقي مي گردد و عدم توجه به آن خسارت هاي غير قابل جبراني را بدنبال دارد. تعليم و تربيت در ايران اسلامي از مهمترين هدف هاي مکتب متعالي اسلام نشأت گرفته و محتوا و روش هاي آموزشي ممتاز آن جهت رشد و تعالي افراد براي رسيدن به آرمان مقدس انسانيت مي باشد.
در اين نگاه اسلام براي ابعاد مختلف حيات معنوي و مادي بشري برنامه هاي جامعي را پيش بيني نموده است که بکارگيري مجموعه اي از روش هاي تربيتي زمينه هاي آشنايي ، حفظ و گسترش فرهنگ غني اسلامي را به دنبال خواهد داشت.
نوجوانان و جوانان در محيط تربيتي اسلامي با استفاده از روش هاي آموزشي و تربيتي با درک زمان افق هاي روشني را براي جهان اسلام به وجود خواهند آورد .
حضرت امام خميني (ره) دستورات تربيتي اسلام را در برگيرنده تمام ابعاد وجود انسان و رها شدن از اخلاق فاسد بر مي شمرد و همچنين مقام معظم رهبري در اهميت تربيت مي فرمايند: «فرهنگ و تعليم و تربيت مساله اي اول در نظام است و دانش آموزان نو نهالي که در اختيار دستگاههاي فرهنگي کشور قرار مي گيرند عزيزترين و سرشارترين  سرمايه و ذخيره آينده اين ملتند ».

بدون تردید، شاخصه اصلی یک نظام پیشرفته، وجود نیروی انسانی کاردان و کارآمد و متعهد در بدنه مدیریت آن در عرصه های  مختلف می باشد.
چنین شاخصه ای در نظام اسلامی که داعیه دار تحقق حاکمیت اسلامی در ساخت جامعه و هدایت ان به سوی سعادت مطلوب خود میباشد اهمیت حیاتی دارد، بهمین خاطر سازمان تبلیغات اسلامی که عهده دار ابلاغ معارف و احکام اسلامی اصیل و شناساندن زشتی ها و بدیهاست، بسترسازی برای نیل به اهداف بس والا را از اولویت های اساسی خود داده است.

شکی نیست که تربیت اسلامی و ارتقا سطح فرهنگ دینی نسل نوجوان و جوان، امری است که بیش از هر زمان دیگری ضروری به نظر می رسد. بر همین اساس تاسیس مدارس علوم و معارف اسلامی که در راستای تربیت نیروی انسانی مجرب در حوزه معارف دینی صورت می پذیرد و در واقع پایه ای برای معرفی چهره نورانی اسلام و تحکیم باورها و ارزش های والای انسانی به ویژه نسبت به نسل جوان جامعه اسلامی به شمار می آید .
تاسیس دبیرستان های علوم و معارف اسلامی صدرا، در حقیقت گامی است پرثمر در جهت وصول به این مقصد والا، که تربیت بنیادین نیروی انسانی کاردان و کارآمد و فاضل و متعهد و آشنا به اصول و معارف و نفع یافته در مکتب اهل بیت سرلوحه های اهداف آن می باشد قطعا فارغ التحصیلان این مدارس از آمادگی مناسبی برای ورود به حوزه های علمیه جهت کسب معارف اسلامی در سطح مناسب و عالی تر و مراکز عالی دانشگاهی و در نهایت توفیق در احراز کار مناسب در منصب مدیریتی و فرهنگی و آموزشی و نیز مراکز پژوهشی برخوردار خواهند بود.
در راستای تحقیق فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی برتبلیغ حکیمانه مبین اسلام و پاسخگویی نهادهای فرهنگی به نیازهای نسل جوان جامعه، كه تلاش گسترده انسانهای مجرب را می طلبد سازمان تبلیغات اسلامی با رویکرد جدید خود در جهت تحقق فرمایشات معظم له و با هدف تربیت فرهیختگان و پژوهشگران اسلام شناس و کادرسازی در عرصه فرهنگی جامعه اقدام به راه اندازی مدارس علوم معارف اسلامی صدرا نمود.
صدور مجوز تاسیس مدارس علوم و معارف اسلامی صدرا در ششصد و هفتاد و هشتمین نشست شورای عالی آموزش وپرورش درتاریخ 2/8/1381 به تصویب رسید مجوز مذکور عام و به نام سازمان تبلیغات اسلامی به نمایندگی حقوقی حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر خاموشی ريیس سازمان تبلیغات اسلامی صادر شده است .طبق مجوز مذکور سازمان تبلیغات اسلامی می تواند باهماهنگی سازمان آموزش و پرورش مناطق مختلف کشور، درصورتی که پتانسیل و امکانات لازم آموزشی و تربیتی جهت تاسیس مدارس علوم و معارف اسلامی صدرا وجود داشته باشد اقدام به راه اندازی مدارس صدرا نماید.

تاريخچه
راه اندازي دبيرستان هاي علوم و معارف اسلامي براي اولين بار بعد از پيروزي انقلاب اسلامي حسب نيازهايي که در جامعه اسلامي احساس مي شد از سوي مدرسه عالي شهيد مطهري (ره) طراحي و راه اندازي شد.
رشته علوم و معارف اسلامي يکي از چهار رشته نظري آموزش و پرورش است که تحت عنوان دبيرستان هاي علوم و معارف اسلامي فعاليت مي نمايند. هدف از راه اندازي دبيرستان علوم و معارف اسلامي صدرا تربيت فرهيختگان ديني و نشر فرهنگ متعالي اسلام ناب محمدي (ص) است .
مدارس علوم و معارف اسلامي در جذب دانش آموز هر سال از بين فارغ التحصيلان سوم راهنمايي با طي آزمون علمي و گزينش، ثبت نام به عمل مي آورند و پس از طي دوره  متوسطه، ديپلم رشته علوم و معارف اسلامي که به تأييد وزارت آموزش و پرورش مي رسد به آنان اعطاء مي گردد. دانش آموزان مدارس علوم و معارف اسلامي پس از گذراندن دوره پيش دانشگاهي مي توانند در کنکور سراسري رشته ادبيات و علوم انساني شرکت نمايند و پس از موفقيت در کنکور در رشته مورد نظر ادامه تحصيل دهند


نگاهی اجمالی به رشته علوم ومعارف اسلامی
رشته  علوم ومعارف اسلامی یکی از چهار رشته نظری مصوب آموزش وپرورش است که مجوز راه اندازی آن منحصراً ازسوی شورای عالی آموزش و پرورش برای اشخاص حقیقی و حقوقی با معیارهای گزینشی خاص صادر می گردد و این موضوع به لحاظ ارزش و اعتبار ذاتی این رشته می باشد دروس رشته  علوم و معارف اسلامی شامل دروس عمومی و تخصصی است که مجموعاً در دوره متوسطه 96 واحد درسی و دوره پیش دانشگاهی 24 واحد درسی می باشد که جدول کامل دروس در ادامه آمده است.
به دانش آموزان پس از طی دوره متوسطه، مدرک تحصیلی دیپلم رشته علوم و معارف اسلامی که به تایید وزارت آموزش و پرورش می رسد اعطا می گردد و پس از طی دوره پیش دانشگاهی می تواند جهت ادامه تحصیل در دوره های آموزش عالی، زیر مجموعه  کنکور سراسری گروه ادبیات و علوم انسانی شرکت نموده و پس از موفقیت در رشته مورد علاقه که پذیرفته شده اند ادامه تحصیل نمایند. نکته حائز اهمیت این است که فارغ التحصیلان این رشته در آزمون کنکور سراسری 20 سوال تخصصی ازکتب اصول عقاید وفقه دریافت می نمایند که فقط ضریب مثبت داشته و سبب کسب رتبه های بالاتر توسط این متقاضیان نسبت به فارغ التحصیلان رشته ادبیات و علوم انسانی می گردد.

سیاستهای راه اندازی مدارس علوم و معارف اسلامي صدرا
1- تعمیق باورهای دینی در بین نسل نوجوان و جوان ایران اسلامی .
2- کادرسازي در عرصه هاي فرهنگ ديني جامعه و گسترش روحيه معنويت در بين نوجوانان و جوانان در راستاي تحقق فرمايشات مقام معظم رهبري
3- جذب و تربیت دانش آموزان با انگیزه - متعهد و علاقمند به فرهنگ و تمدن و علوم اسلامی
4- ارتقا سطح کیفی و آموزشهای دینی در بین نسل نوجوان و جوان جامعه.
5- استفاده از ابزارها و روشهای تبلیغی و دینی برای نوجوانان و جوانان.
6- تامین و تربیت محققان و اساتید مجرب اسلام شناس.
7- ارتقا روحیه معنوی در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری .
8- آشناسازي هر چه بيشتر نسل نوپاي جامعه با فرهنگ غني قرآني و اهل بيت عصمت و طهارت (عليهم السلام) و ترويج اين فرهنگ در جامعه
9- آماده نمودن زمينه هاي علمي و تربيتي ديني جوانان براي ادامه تحصيل در مراکز آموزش عالي

افق درخشان تحصيل در رشته علوم و معارف اسلامي
1- تدريس در حوزه و دانشگاه
2- تبليغ و پژوهش در مراکز علمي و تحقيقاتي
3- تبليغ در داخل و خارج کشور
4- تصدي امور فرهنگي و آموزشي در مراکز مختلف
5- اشتغال در سازمان ها و وزارتخانه ها


وضعیت ادامه تحصیل
دانش آموزان فارغ التحصیل از مراکز پیش دانشگاهی در رشته علوم و معارف اسلامی مي توانند در این رشته ها در مراکز آموزش عالی و دانشگاههای سراسر کشور ادامه تحصیل دهند .
1- کلیه رشته های زیر مجموعه علوم انسانی
2- رشته های الهیات و معارف اسلامی در گرایش های فقه و مبانی حقوق اسلامی
3- علوم قرآنی و حدیث ادیان و عرفان
4- رشته های حقوق قضایی
5- علوم سیاسی و  روابط بین الملل
6- مدیریت آموزشی و برنامه ریزی آموزشی و تکنولوژی آموزشی
7- رشته های مدیریت دولتی
8-  مدیریت بازرگانی
9- مدیریت صنعتی
10- علوم اقتصادی
11- اقتصاد نظری
12- اقتصاد بازرگانی و بازرگانی صنعتی
13- رشته های علوم اجتماعی با گرایش های جامعه شناسی
14- برنامه ریزی اجتماعی مدد کاری اجتماعی و پژوهشگر اجتماعی
15- رشته های علوم تربیتی


شرایط لازم برای ثبت نام:
1- احراز صلاحیت های لازم
2- داشتن حداقل معدل بالاي 18
3- قبولی در آزمون ورودی
توضیح اینکه کلیه مدارک لازم برای ثبت نام در دبیرستانهای دولتی برای ثبت نام در این دبیرستان نیز الزامی است.

نحوه فعالیت دبیرستان صدرا
فعالیت دبیرستان صدرا مانند سایر دبیرستانهای آموزش و پرورش می باشد با این تفاوت که :
1- دانش آموزان از سال اول دبیرستان جذب و تا اتمام دوره متوسطه ادامه تحصیل می دهند و به هیچ عنوان از کلاس های بالاتر ثبت نام به عمل نمی آید .
2- دانش آموزان جذب شده فقط در رشته علوم و معارف اسلامی که از رشته های مصوب وزارت آموزش و پرورش می باشد تحصیل می کنند .
3- اداره مدارس و اجرای فوق برنامه ها با سازمان تبلیغات اسلامی می باشد .

این آموزشگاه از بین قبول شدگان سال سوم راهنمائی که معدل آنها بالای 18 باشد از طریق امتحان ورودی و مصاحبه دانش آموز می پذيرد سال اول دبیرستان دروس عمومی را مانند سایر مدارس می گذرانند) به جز دروس اختیاری که در درس اخلاق و احکام ، عربی تکمیلی، مباحثه عربی تدریس می شود.
در سال دوم دانش آموز در صورت کسب معدل 16 و رساندن رشته علوم و معارف اسلامی تا پايان دوره پيش دانشگاهی در این رشته ادامه تحصیل می دهد و سپس در کنکور دانشگاه رشته ادبیات و علوم انسانی ثبت نام و در صورت قبولی در یکی از زیر مجموعه های رشته یاد شده ادامه تحصیل خواهد داد و یا می تواند وارد حوزه های علمیه شده و قسمتی از دروس حوزه پذيرفته می شود .
ضمناً با توجه به اينکه دانش آموزان رشته علوم و معارف اسلامی، بعضی از دروس رشته ادبيات جزء دروس اصلی آنها نيست اينگونه دروس به صورت فوق برنامه نیز ارائه خواهد شد .
4- مواد درسی :  سال اول که عمومی است مانند سایر مدارس به جز دروس اختیاری که در ذيل توضيح  داده خواهد شد در سال های دوم و سوم و پیش دانشگاهي کلیه دروس رشته ادبیات و علوم انسانی به صورت دروس اصلی و فوق برنامه ارائه می شود علاوه بر دروس ذکر شده دروس اختصاصی رشته علوم و معارف اسلامی .
شامل سال اول:  احکام و اخلاق، عربی تکمیلی ( مبادی العربيه قسمت صرف)، مباحثه عربی
سال دوم:  اخلاق، احکام، تاریخ اسلام، تفسیر قرآن، مبادی العربیه قسمت نحو ، مفردات قرآن .
سال سوم  : اخلاق، تاریخ اسلام ، تفسیر قرآن ،عربی ( کتاب هدایه )
دوره پيش دانشگاهی:  منطق، فلسفه، اخلاق اصول فقه.


آینده تحصیلی
به دانش آموزان این دبیرستان پس از پایان دوره متوسطه مدرک دیپلم رشته علوم و معارف اسلامی که به تایید وزارت آموزش و پرورش رسیده است، اعطاء خواهد شد .
دانش آموزان می توانند پس از طی دوره پیش دانشگاهی در کنکور سراسری دانشگاه (زیر گروه رشته علوم انسانی) شرکت نموده و در کلیه دانشگاه های دولتی و آزاد و ... تحصیلات عالی را طی نمایند .
در حال حاضر دبیرستان دخترانه علوم و معارف اسلامی صدرا در اردبيل با 15 نفر دانش آموز در پایه اول متوسطه مشغول تحصیل و فعالیت بوده که در سال های آتی با توکل برخداوند سبحان و تامین اعتبارات لازم اقدام به تاسیس دبیرستان پسرانه خواهد نمود

 

شرح وظايف و مأموريت هاي گروه برنامه ريزي و توسعه مدارس علوم و معارف اسلامي
1- برنامه ريـزي نظـام جـامع آمـوزش علـوم و معـارف اسـلامي و تـدوين آئين نامه هاي آموزشي مدارس مذکور
2- برنامه ريزي جهت ادامه تحصيل دانش آموختگان مدارس علوم و معارف اسلامي در سطح آموزش عالي
3- برنامه ريزي جهت تدوين طرح هـاي جامع بـه منظـور ارتقاء کيفيت آموزشي مدارس علوم و معـارف اسـلامي و ارائـه راهکارهـاي مناسب آموزشي جهت رسيدن به اهداف مورد نظر
4- برنامه ريزي و تهيـه متون و جـداول دروسي آموزشي رشته معـارف اسلامي
5- برنامه ريزي درسي مقطـع پـيش دانـشگاهي مدارس علـوم و معارف اسلامي
6- برنامه ريزي جهت شناسايي نيروهاي مؤمن و خلاق بـا هـدف جـذب، تربيت و آموزش آنان در مدارس علوم و معارف اسلامي
7- برنامه ريزي جهت هدايت تحصيلي صحيح دانش آموزان مدارس مذکور مبتني بر فرهنگ و معارف اسلامي
8- برنامه ريزي جهت توسعه و گسترش مدارس علوم و معارف اسلامي در سطح کشور در چارچوب نيازهـا و ضرورت هاي جامعـه و شـرايط و اولويت هاي آموزشي (نياز سنجي)
9- مطالعه، بررسي و ارزيابي طراحهاي آموزشي و پرورشي مربوط
10- تدوين طرح هاي مناسب جهت نظارت، ارزيابي و گـزارش گيـري از نحوه اجراي برنامه ها و فعاليت مدارس علوم و معارف اسلامي
11- ايجاد ارتباط و همکاري مستمر با مراکز و مؤسـسات آموزشـي و فرهنگي به منظور بهره گيري از امکانات و تواناييهاي اجرايي آنان
12- برنامه ريزي به منظور بهره گيـري از ظرفيـت هـاي نظـام آموزشـي وزارت آموزش و پرورش در جهـت تـأمين نيـروي انـساني متخـصص آموزشي و تدوين برنامه هاي آموزشي مربوط
13- جمع آوري، نگهداشت و پردازش اطلاعات امور آموزشي مدارس علوم و معارف اسلامي وابسته و تهيـه و ارائـه گـزارش هـاي ادواردي و موردي
14- همکاري در تعيين سياست ها و خط مشي هاي آموزشـي مـدارس وابسته و ايجاد هماهنگي در مورد اجراي برنامه ها در مراکز اموزشي
15- نظارت بر حسن اجراي برنامه ها و طرح هاي آموزشي مربوط


سوالات متداول درباره صدرا

-آیا به فارغ التحصیلان رشته علوم و معارف اسلامی دیپلم رسمی داده می شود؟
بله؛رشته علوم و معارف اسلامی از جمله رشته های نظری مصوب آموزش و پرورش است؛ لذا به دانش آموزان این رشته پس از طی دوره سه ساله متوسطه ، دیپلم رشته علوم و معارف اسلامی که به تایید وزارت آموزش و پرورش می رسد اعطا می گردد و دانش آموزان می توانند پس از گذراندن واحدهای دوره پیش دانشگاهی در آزمون های سراسری دانشگاهها شرکت نمایند.

- چرا این رشته در کنکور ، گروه مجزایی ندارد و تکلیف فارغ التحصیلان چیست؟
با توجه به تعریف آموزش دوره ی متوسطه برای رشته علوم و معارف اسلامی  این رشته کنکور مجزایی ندارد و فارغ التحصیلان رشته علوم و معارف اسلامی و ادبیات و علوم انسانی بطور مشترک در زیر گروه کنکور ادبیات و علوم انسانی شرکت می نمایند و همه رشته هایی را که دانش آموزان رشته ادبیات و علوم انسانی مجاز به انتخاب هستند، دانش آموزان رشته علوم و معارف اسلامی نیز می توانند برای تحصیل در دوره های عالی انتخاب نمایند.

- مزایای این رشته نسبت به سایر رشته ها چیست و اصولاً داوطلبان این رشته باید چه روحیاتی داشته باشند؟
با توجه به اینکه رشته علوم و معارف اسلامی دارای شرایط خاص آموزشی و تربیتی است؛ لذا در این مدارس از کادر آموزشی مجرب و کار آزموده استفاده میگردد و کلاسهای فوق برنامه و دوره های ویژه علمی؛ اخلاقی؛ مباحثه دروس و اردوهای مختلف از برنامه های این دبیرستان می باشد؛ بنابراین موفقیت دانش آموزان تضمین می گردد. از سوی دیگر دانش آموزان این رشته باید روحیه تلاش و پشتکار و مجاهدت علمی داشته باشند و مشتاقانه به سمت علم و پژوهش حرکت کنند.

- آیا تحصیل در این مدارس شبانه روزی است؟
خیر، مدارس علوم و معارف اسلامی تحت هیچ شرایطی شبانه روزی نیستند و دروس با سرفصل و ساعات مصوب آموزش و پرورش ارائه می شوند.

- آیا دبیرستانهای علوم و معارف اسلامی صدرا، غیر انتفاعی هستند؟
خیر؛ حسب مجوز صادره از سوی شورای عالی آموزش و پرورش ، دبیرستانهای صدرا به صورت وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی تعریف شده است، که پشتیبانی برنامه های آموزشی، تربیتی، فرهنگی و فوق برنامه از سوی دفتر برنامه ریزی و توسعه مدارس علوم و معارف اسلامی معاونت پژوهشی و آموزشی  سازمان تبلیغات اسلامی تعریف واجرا می گردد.

- فارغ التحصیلان این رشته در آینده از نظر شغلی با چه وضعیتی روبرو خواهند بود؟
نگاه نخبه پروری در مدارس علوم و معارف اسلامی سبب شده است که فارغ التحصیلان این رشته از حیث علمی و تربیتی به عنوان نیروهای تاثیرگذار در جامعه جلوه نمایند و شرایط علمی فارغ التحصیلان این رشته، زمینه ای است که بتوانند در نهادها و مراکز دولتی یا خصوصی و پژوهشکده ها جذب شوند.

- آیا فارغ التحصیلان این رشته باید در حوزه ادامه تحصیل دهند؟
فارغ التحصیلان رشته علوم و معارف اسلامی همانند فارغ التحصیلان سایر رشته ها می توانند هم در دانشگاه و هم در حوزه ادامه تحصیل دهند، اما تحصیل در این مدارس بستر را برای تحصیل در حوزه مهیا کرده و یکی از مزایای این رشته این است که فارغ التحصیلان می توانند از پایه سوم حوزه علمیه شروع به تحصیل نمایند.

- آیا سازمان تبلیغات اسلامی ضمانتی برای استخدام فارغ التحصیلان این مدارس دارد؟
فارغ التحصیلان این رشته به جهت شرایط خاص آموزشی در این مدارس، از همه لحاظ می توانند تاثیر گذار باشند؛ و هدف سازمان تبلیغات اسلامی تربیت نخبگان و پژوهشگران دینی است؛ به شکلی که مراکز دولتی و خصوصی بدلیل تخصص این افراد آنها را رها نکرده و مدام به دنبال آنها می آیند؛ لذا سازمان تبلیغات اسلامی تعهدی برای استخدام فارغ التحصیلان مدارس علوم و معارف اسلامی صدرا ندارد و ضمانت کاری آنها تربیت هوشمندانه آنان است.

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :4.0 از 5 امتياز است.


12345
77 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 54 -1 -1

اخبار مدارس صدرا
اطلاعیه های مهم مدارس صدرا
آشنایی با مدارس صدرا
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse