مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ سه شنبه ۲۰ آذر -اِثَّلاثا ٢ ربيع الثاني ١٤٤٠ - Tuesday December 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  2082   بازدید    تاریخ درج مطلب  28/10/1387    
 
 
شهيد بنامعلي محمد زاده

بنامعلي- معروف به علي در 15 تير 1339 از مادري به نام خديجه مستاندهي در خانواده اي كشاورز و متوسط،در روستاي مستان آباد از توابع بخش نير شهرستان اردبيل متولد شد. تولد او بعد از هشت سال در يك روز برفي و زمستان سخت اردبيل، شادي خاصي را به خانواده رحمن محمد زاده بخشيد؛ زيرا به گفته مادرش«با توجه به اين كه در خانواده ي ما اولاد  ذكور بعد از تولد مي مردند و پدر علي نيز در روستاي محل زندگي، سردسته هيئت هاي عزاداري بود، نذرهاي زيادي جهت پسردار شدن كرد.»1
در كودكي،قبل از رفتن به دوره ي دبستان ،قرآن را نزد پدر و پيرزني كه معلم قرآن روستا بود فرا گرفت.سپس سال اول ابتدايي را در روستاي محل خودش گذراند اما به علت نبودن معلم (سپاهي دانش) كلاس دوم ابتدايي را در روستاي همجوار به نام قره شيران كه با زادگاهش پنج كيلومتر فاصله داشت-ثبت نام نمود.2 در روزهايي كه هوا خوب بود به اتفاق سه تن از دوستانش بعد از تعطيلي مدرسه به روستاي خودش مي آمد ودر امور كشاورزي به پدر كمك مي كرد ودر صورت نامساعد بودن هوا،پدر به دنبال علي مي رفت.
بعد از قبولي در كلاس دوم ابتدايي به علت مشكلاتي كه براي رفت و آمد به روستاي مجاور داشت و از آنجايي كه پدر علي ، علاقه شديدي به علم و دانش و با سواد شدن فرزندانش داشت علي و برادر كوچكترش (بيوكعلي) را براي درس خواندن به تهران فرستاد . در ابتداي ورود آنها ، به علت عدم آشنايي آنها با زبان فارسي از سوي بچه هاي هم سن و سال محله و مدرسه مورد تمسخر واقع شدند لكن چنين مسائلي باعث دلسرد شدن آنها نشد . 3   علي ،‌دوران ابتدايي را در مدرسه عارف – مجله ياخچي آباد تهران – با نمرات بالا پشت سر گذاشت . از آنجايي كه او از همان ابتداي كودكي نمي خواست سربار ديگران حتي خواهرش – كه در منزل آنها بود – بشود ، بعد از تعطيلي مدرسه با فروختن شانسي و بستني مخارج تحصيل خودش را فراهم مي كرد . خودش اقدام به شست و شوي لباسهاي خود و برادرش – كه سه سال از او كوچك تر بود – مي نمود و بعد از اتمام امتحانات و شروع تعطيلات تابستاني عازم روستا مي شد تا در كار كشاورزي به پدرش كمك نمايد .
علي از كودكي، فردي فعال و كوشا بود و با داشتن سن كم نسبت به حلال و حرام بسيار حساس بود و سعي  مي كرد در امور كشاورزي،‌ حقوق ديگران را رعايت كند و هيچ گاه خودش نيز زير بار ظلم نمي رفت و اين جمله حضرت علي (‌ع) را همواره تكرار مي كرد كه : "اگر مظلوم نباشد ظالمي نيز وجود نخواهد داشت . "
علي به قدري به پدر و مادر خود احترام مي گذاشت كه حاضر نبود كوچك ترين رنجشي از وي به دل داشته باشند. به همين علت با توجه به فرهنگ حاكم بر محيط و اصرار پدر و مادر، در كلاس دوم راهنمايي با دختري به نام ملكه صادقيان ازدواج كرد. به همين خاطر در مدرسه شبانه روزي عارف و ابوريحان بيروني ثبت نام نمود و روزها در اداره قند و شكر تهران – واقع در چهار راه چيت سازي به عنوان كارگر روي كاميون هايي گه به مغازه ها قند و شكر مي بردند، ‌گوني ها را جابه جا مي كرد. بعد از چند ماهي نيز در بازار بزرگ تهران (عباس آباد) در كار گاه جوراب بافي مشغول شد. اما بعد از يك سال و اندي اين كار را نيز رها كرد و از اوايل سال 1356 در سراي عالي (بازار بزرگ تهران) به عنوان كارگر در يك حجره مشغول به كار شد.
با شروع اولين جرقه هاي آتش انقلاب در بازار،‌ با نام و اهداف حضرت امام خميني (قدس) آشنا شد و با شروع تظاهرات در بازار تهران، علي رغم مخالفت اعضاي خانواده و اقوام، ‌با جان و دل د راهپيمايي ها شركت مي كرد بدون اين كه با سازمان يا شخص خاصي در ارتباط باشد. از آنجايي كه بازار يكي از مراكز مهم مبارزه با رژيم بود؛ علي با گرفتن اعلاميه، شبها اقدام به پخش و نصب آنها مي نمود.


در طول انقلاب و ماههاي اول پيروزي، با جان و دل خود را وقف انقلاب می نمود . مثلا به علت وضعيت خاص بعد از انقلاب هر گاه مي ديد كه در خيابان ترافيك به وجود آمده، ‌اگر در ماشين بود، بلافاصله پياده مي شد و به عنوان مأمور اقدام به راهنمايي رانندگان مي كرد .
از سال 1359 بعد از صدور فرمان تشكيل ارتش بيست ميليوني از سوس امام (قدس) عضو بسيج مسجد صاحب الزمان (عج) ياخچي آباد شده، ‌اصول اوليه نظامي را فرا مي گيرد. در اين مدت انجمن اسلامي و كتابخانه مسجد ار افتتاح كرد و با ايجاد هسته مقاومت محلي با دوستانش،‌تعدادي از منافقين را در حين ترور دستگير كردند. علاقه و عشق او به امام خميني (قدس) و دفاع از وطن باعث شد كه در سال چهارم دبيرستان (دبيرستان وحيد،‌خيابان شوش، رشته اقتصاد) درس و تحصيل را رها كرده به عضويت رسمي سپاه پاسداران در آيد و چون خانواده اش هنوز در روستا زندگي مي كردند به سپاه شهرستان اردبيل رفت. در بدو ورود به سپاه اردبيل،‌به عنوان مسئول بسيج بخش نير، ‌منصوب  مي شود و با اين كه نير با زادگاهش  فقط شش كيلومتر فاصله داشت به خاطر اينكه گمنام باشد، ‌خود را معرفي نمي كرد. در اين  مدت در مأموريت هاي محوله جهت جع آوري اسلحه هايي كه به صورت غير قانوني دست مردم بود فقط با سخنراني و دعوت از مردم سلاح هاي بسياري را جمع آوري مي كند.
بعد از اتمام مأموريتش در بخش نير،‌به عنوان معاون عمليات سپاه اردبيل مشغول به كار مي شود و بعد از مدتي به منطقه عملياتي گيلان غرب و دهلران اعزام مي شود و در تك محدود با رمز عملياتي  "يا ابو الفضل (ع) " شركت مي نمايد. پس از آن به منطقه كردستان – شهر مهاباد – رفته در آنجا نيز در واحد عمليات، ‌در پاكسازي محور ها فعاليت مي كند و با حضور در جبهه جنوب در منطقه رقابيه و در منطقه عملياتي والفجر  مقدماتي از ناحيه سينه تركش مي خورد.
در سال 1362 ، مدتي مسئول بسيج نمين اردبيل را به عهده گرفت كه اين مسئوليت او همزمان با كوچ خانواده به تهران صورت مي گيرد. پس از آن دوباره عازم جبهه شده،‌ در عمليات هاي بدر و خيبر شركت جست. بعد از بازگشت از جبهه به علت كوچ خانواده،‌از سپاه اردبيل به سپاه تهران منتقل مي شود و مدتي به عنوان مربي تاكتيك در دانشكده علوم و فنون نظامي دانشگاه امام حسين (ع) به خدمت ادامه مي دهد.
در سال 1365 هم زمان با اعزام سپاهيان محمد رسول الله جهت جمع آوري اطلاعات از قرار گاهاي عملياتي به منظور تدريس در دانشگاه امام حسين (ع) به اتفاق چند تن از دوستان، ‌رهسپار قرار گاه عملياتي مي شود.

 با تشكر از زحمات جناب آقاي عبدالعلي پوركه در جمع آوريمطالب و تصاوير با ما همكاري نمودند.

 

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :5.0 از 5 امتياز است.


12345
17 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 50 -1 -1

شهدای روحانی
سرداران شهید
شهدای رزمنده
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse