مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۶ تير -اِلخَميس ٢٥ ذو القعده ١٤٤١ - Thursday july 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1437   بازدید    تاریخ درج مطلب  8/1/1392    
 
 
اسلام دين سهل انگاري نيست؟
 

آيت الله محمد تقي مصباح يزدي: در فرهنگ غربي، دين را تابع سليقه افراد مي دانند و معتقدند همان گونه كه سليقه افراد درپسنديدن رنگ لباس ها متفاوت است. و ممكن است كسي رنگ سبز و ديگري رنگ قرمز يا زرد و يا رنگ ديگري را دوست بدارد، دين هم به همين شكل است و امكان دارد فردي، اسلام و فرد ديگر، مسيحيت يا دين ديگري را دوست بدارد. پس سليقه ها مختلف است و سليقه هر كس براي خودش معتبر و قابل احترام است. اما اسلام معتقد است همان گونه كه بايد جلو ورود كالاي بهداشتي را در زماني كه ضدبهداشت است، گرفت، كالاهاي اخلاقي و هنري هم زماني كه تبديل به ضداخلاق و ضدارزش گرديد، بايد قاطعانه جلو آن را گرفت. اسم چنين چيزي در اسلام خشونت نيست؛ بلكه حفظ بهداشت اخلاقي و روحي است؛ اما در فرهنگ غربي، اين گونه نمونه ها، خشونت تلقي مي شود. ترويج فرهنگ تساهل و تسامح در جامعه، حركتي در جهت بي غيرت كردن مردم در قبال ارزش هاي ديني و اخلاقي شان است. مروجان اين فرهنگ، به مردم مي آموزند كه اسلام يك صراط مستقيم است، گاوپرستي، بهائيت و اديان ديگر هم هر كدام، صراط مستقيم ديگري هستند. همچنين، در اين فرهنگ ازدواج با جنس مخالف يك نوع ازدواج است و ازدواج با جنس موافق هم يك نوع ديگر ازدواج است. پس نبايد به يك نوع خاص حساسيت نشان داد و با آن مخالفت كرد، و همين فرهنگ مي گويد مخالفت با هر يك از اين انواع ذكر شده، خشونت طلبي است و كسي كه چنين مباحثي را مطرح مي سازد او را تئوريسين خشونت مي نامند. اما حقيقت اين است كه اين نمونه ها، نه تنها خشونت نيست بلكه حفظ بهداشت اخلاقي، روحي و معنوي در جامعه است و مانند حفظ بهداشت جسماني، امري ضروري و مقدس است. از مشكلات فراروي جامعه ما، تأثير تبليغات شيطاني چندساله اخير براي ترويج فرهنگ تساهل و تسامح است. به هر روي، اشخاص مختلف، با بيان هاي گوناگون- گرچه ممكن است بعضي از ايشان حسن نيت داشته باشند- به قدري تساهل و تسامح، تحمل افكار ديگران و گزاره هايي از اين دست را تكرار كرده اند كه سرانجام تا حدي بر همگان اثر كرده است. گرچه ممكن است استثنائاتي نيز وجود داشته باشد، همگان باور كرده اند كه در اين زمان و در اين اوضاع، نمي توان زياد سخت گرفت و به اصطلاح خشونت ورزيد. امروزه داشتن غيرت ديني، تعصب در برابر احكام اسلام، اعتقاد به اينكه دين بر حق و اصيل فقط يكي است و احكام آن بايد به اجرا درآيند و اموري از اين دست، جزم گرايي تلقي مي شود، امروزه دنياي مدرن چنين حرف هايي را نمي پسندد، و در عوض، بازار پلوراليسم ديني و كثرت گرايي گرم است. اين حرف ها آن قدر گفته و نوشته شده است كه هر كسي به گونه اي تحت تأثير قرار گرفته است.

 

 

  

اگر بخواهيم از اين خواب غفلت بيدار شويم بايد در قدم اول دام تساهل و تسامح را پاره كنيم. اسلام ديني آسان است و سهولت و يسر دارد: يريد الله بكم اليسر؛1 خدا درباره شما آساني و سهولت را اراده كرده است؛ اما تساهل و سهل انگاري ندارد. دين اسلام آسان است؛ اما در آنچه هست، سهل انگاري و بي اعتنايي را روا نمي داند. مراد پيامبر اكرم(ص) از الحنيفيه السهله السمحه ، در عبارت: لم يرسلني الله بالرهبانيه ولكن بعثني بالحنيفيه السهله السمحه ؛2 خداوند مرا به رهبانيت و انزواطلبي مبعوث نفرمود، بلكه مرا با دين حنيف آسان مبعوث كرده است. جواز سهل انگاري نيست. اسلام دين آساني است، اما اين دين آسان را بايدجدي گرفت؛ نبايد اجازه داد حتي سرسوزني در آن خدشه وارد شود. اما به هر روي، اين روحيه ترويج شده است، و با ترويج آن، جوانان ما تحت تأثير قرار گرفته اند. برخي كوشيده اند با شعر، رمان، تئاتر و فيلم هاي سينمايي و ... در جامعه ما اين عقيده را رسوخ دهند. بايد اين تار عنكبوت را پاره كرد، و انجام اين كار مهم، دين داري، غيرت، و پاينبدي و تقوا، قاطعيت و جديت مي طلبد. اگر بخواهيم گرفتار دام شياطين نشويم و نظام اسلامي به خطر نيفتد، نخست بايد اين دام را از هم گسيخت. اما در قدم بعدي، بايد به ضعف هاي فرهنگي توجه كنيم. اين ضعف ها، نتيجه اقداماتي است كه در طول زمان و به خصوص در دوران پهلوي، صورت گرفته است، و بعضي از ما نيز در آن سهيم بوده ايم. اين ضعف عبارت است از نوعي حالت بي اعتنايي در قبال كارهاي ديگران. بر اين اساس، هر كس بايد به كار خود مشغول باشد و در حوزه ديگران دخالتي نكند و آنچه كه ملاك عمل است تشخيص هر فرد است. روحيه تك روي و عدم احساس نياز به ديگران در انجام فعاليت ها، نقص فرهنگي خطرناكي است كه در جامعه ما وجود دارد. ما معمولاً براي انجام وظايف اجتماعي، در پي پيوستگي بيشتر و مؤثرتري نيستيم. اين ها همه در حالي است كه اسلام ما را به اتحاد، هم بستگي و الفت، دعوت كرده است. خداوند متعال مؤمنان را به اتحاد و عدم تفرقه دعوت كرده است: واعتصموا بحبل الله جميعا ولا تفرقوا؛3 همگي به ريسمان خدا چنگ زنيد و پراكنده نشويد. اسلام به وحدت و همبستگي دستور مي دهد، چنان كه همه مسلمانان در حكم پيكري واحد شوند. در روايتي از پيامبر اكرم(ص) آمده است: المؤمن آخ المومن كالجسد الواحد؛4 مؤمن برادر مؤمن و مانند يك جسم اند. سعدي اين حديث را چنين به نظم درآورده است:

 

بني آدم اعضاي يكديگرند

كه در آفرينش ز يك گوهرند

چو عضوي به درد آورد روزگار

دگر عضوها را نماند قرار

 

براي عمل به فرمايش پيامبر(ص)، مؤمنان- يعني كساني كه علاقه مندند به وظيفه شرعي خود عمل كنند و نمي خواهند اسلام و نظام اسلامي تضعيف شود- بايد بكوشند بيشتر با هم ارتباط داشته باشند و مانند اعضاي يك پيكر باشند. هم چنين در روايت ديگري نيز نقل شده است: المؤمن آلف مألوف؛5 مؤمن كسي است كه با ديگران انس بگيرد و ديگران نيز با او انس گيرند. اميرمؤمنان(ع) در اين زمينه مي فرمايد: من استبد برأيه هلك و من شاور الرجال شاركها في عقولها؛6 هر كس خودرأي شد، به هلاكت رسيد و هر كس با ديگران مشورت كرد، در عقل هاي آنان شريك شد.

 

پی نوشت ها:

 

1- بقره(2)، 581.

2- محمدباقر مجلسي، بحارالانوار، ج 22، باب 5(باب احوال عشائره و اقربائه)، روايت 3، ص 362.

3- آل عمران(3)، 301.

4- محمد باقر مجلسي، بحارالانوار، ج 58، باب 34(باب آخر في خلق الارواح قبل الاجساد)، روايت 25، ص 841.

5- همان، ج 64، باب 41(باب علامات المؤمن و صفاته)، روايت 41، ص 903.

6- نهج البلاغه، حكمت 161، ص 466.

منبع: سایت نورپرتال

 

 

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 44325 -1 -1

مدیر کل
ریاست سازمان
حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله)
حضرت امام خمینی (ره)
مصاحبه عمومي
سخنرانيها
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse