مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۳ تير -اِلأِثنين ٢٢ ذو القعده ١٤٤١ - Monday july 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1465   بازدید    تاریخ درج مطلب  1/11/1391    
 
 
ظرفيت‌های قرآنی زنجان به صورت مستمر بهره‌‍‌برداری شود

در حال حاضر ظرفيت و نيروی قرآنی متبحر در سطح استان وجود دارند و تنها راه ايجاد اقبال فراوان به فعاليت‌های قرآنی نيز، بهره‌برداری مستمر از اين ظرفيت و نيروی ويژه است.

حجت‌الاسلام والمسلمين علی خاتمی، امام جمعه زنجان در جلسه فرهنگ عمومی استان، با تأكيد بر اين‌كه انس با قرآن كريم در بين كارمندان ادارات و نهادهای دولتی بايد عملياتی شود، گفت: با توجه به اين‌كه جمع قرآنی حاضر در استانداری زنجان با سابقه‎ای فراوان و بركات بسيار در حال فعاليت هستند، سازوكارهايی بايد توسط اين فعالان فرهنگی و قرآنی استان انديشيده شود تا جلسات آموزشی و آشنايی با مفاهيم قرآن كريم در ادارات رونق گيرد.

وی افزود: فعاليت‌های مسئولين فرهنگی ارگان‎های دولتی استان در برگزاری جلسات آموزش و محافل انس با قرآن كريم در ماه مبارك رمضان، بسيار مطلوب بوده است؛ اما نبايد اين جلسات و آموزش‌ها منحصر به اين ماه مبارك باشد.

امام جمعه زنجان، با اشاره به اين‌كه آشنايی با قرآن كريم بايد به گونه‌ای باشد كه افراد بتوانند صحيح و ثقيل را از يكديگر بازشناسند، ابراز كرد: ورود به حوزه اجرای فعاليت‌های قرآنی، وظيفه عمده مسئولان و فعالان فرهنگی استان بوده و كارگروهی بايد در اين راستا ايجاد شود.

حجت‎الاسلام خاتمی ادامه داد: اين كارگروه بايد در يك مدت معين، وضع موجود فعاليت‌های قرآنی در استان را مورد بررسی قرار داده و وضع مطلوب در اين حوزه را نيز طراحی كند تا در شرايط برنامه‌ريزی شده به هدف نزديك شويم.

وی اظهار كرد: در حال حاضر ظرفيت و نيروی قرآنی متبحر در سطح استان وجود دارند و تنها راه ايجاد اقبال فراوان به فعاليت‌های قرآنی نيز بهره‌برداری مستمر از اين ظرفيت و نيروی ويژه است.

نماينده ولی فقيه در استان خاطرنشان كرد: با توجه به اين‌كه زنجان يكی از استان‎های فعال در زمينه قرآن و عترت به شمار می‌رود، برنامه‌ريزی‌ها بايد به گونه‌ای باشد كه در طول هفته 10جلسه تفسير مستمر در مركز استان تشكيل شود.

در ادامه اين جلسه، محمدرئوفی‌نژاد استاندار زنجان، اظهار كرد: استان زنجان به جهت وجود معرفت قرآنی، فعاليت‌های برجسته قرآنی، داشتن چهره‌های ملی و بين‌المللی در عرصه قرآن و عترت، برگزاری محافل و جلسات قرآنی و دارا بودن ساختار كلی برای فعاليت‎های قرآنی، يكی از سه استان برتر كشور به شمار می‌رود.

وی افزود: در حال حاضر می‌توان به جرأت بيان كرد كه فعاليت‌های قرآنی در حوزه مؤسسات و تشكل‌های مردم نهاد در سطح استان با آمار قابل توجهی رو به رشد است و حتی جلسات هفتگی خانگی بدون درخواست هيچ گونه بودجه و مطالبه مالی، جمعيت زيادی را تحت پوشش قرار داده‌اند.

 

استاندار زنجان تأكيد كرد: مسئولان فرهنگی استان امروز بايد قبل از اين كه به فكر توسعه فعاليت‎های قرآنی در استان باشند، از ظرفيت‌های موجود به درستی بهره‌برداری كنند.

رئوفی‌نژاد، ايجاد فرهنگسرای قرآن و عترت و نمايشگاه دائمی قرآن كريم در استان را جنبه‌های توسعه فعاليت‌های قرآنی در زنجان دانست و خاطرنشان كرد: همه ما در قبال قرآن كريم مسئول هستيم و اگر نباشيم هم جذبه قرآن كريم به حدی است كه جمعيت زيادی به صورت خودجوش برای ارتباط با معارف آن شروع به فعاليت كنند.

وی يادآور شد: حمايت و تشويق فعالان در همه عرصه‌ها سبب پيشرفت خواهد شد، از اين رو فعالان قرآنی نيز بايد با عوامل تشويقی، در جهت پيشرفت حركت كنند.

علی سهندی، مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان، در ادامه اين جلسه با تأكيد بر اين‌كه نااميدی دشمن در عرصه جنگ فيزيكی سبب هدف قرار دادن ايران در عرصه فرهنگ شده است، عنوان كرد: تهيه امكانات ابتذال و استحصال، توزيع موادمخدر، توزيع مطبوعات و نشريات غيراسلامی و فعاليت هزاران رسانه صوتی و تصويری عليه اعتقادات مسلمانان، از سوی دشمن نشان از حساس بودن جايگاه الگودهی اسلامی ايران در جهان دارد.

مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان تصريح كرد: آموزش و پرورش به عنوان مسئول كميته آموزش عمومی قرآن كريم، مؤسسات و دانشگاه‎های كشور در جهت آموزشی قرآن در كارگروه‌های تخصصی و ادارات فرهنگ و ارشاد در راستای توسعه فعاليت‎های تبليغی و ترويجی، مأموريت عمده در توسعه فعاليت‌های قرآنی را برعهده دارند.

در ادامه اين جلسه، حجت‌الاسلام منصور فرجی، دبير كميته قرآن و عترت استان زنجان، با اشاره به اين كه خداوند متعال در آيه 60 سوره انفال، شرط را بر غلبه بر اسلام می‌داند و نه مقابله قوت و توان دشمن، اظهار كرد: اين امر كه هزينه در امور فرهنگی چه قدر انجام شده است و يا برنامه‌ريزی در كارهای فرهنگی بايد مورد توجه قرار گيرد، امری ضروری است و بايد مورد توجه قرار گيرد.

وی افزود: در حال حاضر ظرفيت‌های فراوانی برای فعاليت‌های دينی و فرهنگی در استان وجود دارد و تربيت كارشناسان دينی و فرهنگی بايد محور فعاليت‌های آموزشی در سطح استان قرار گيرد تا موضوعاتی همچون مهدويت، جنگ نرم، دفاع مقدس و تربيت اسلامی، به شكلی دقيق و مستند ترويج شود.

دبير كميته ترويج قرآن و عترت در استان زنجان يادآور شد: برنامه‎های تربيت 10 ميليون حافظ قرآن كريم بايد به گونه‎ای باشد كه تربيت شدگان اين نهضت هم حافظ باشند و هم محافظ.

مرتضی صفری، مديركل صدا و سيمای مركز زنجان، با اشاره به اين كه 19 برنامه قرآنی در 9 ماهه گذشته در سيمای مركز زنجان توليد شده است، گفت: اين برنامه‎‌ها از 30 ساعت برنامه جمع‎خوانی قرآن كريم در ماه مبارك رمضان تا آيتم‌های كوتاه قرآنی، تنوع داشته‎اند.

وی ابراز كرد: 31 عنوان برنامه توليدی در صدای مركز زنجان نيز مربوط به برنامه‌های قرآنی بوده و در حال حاضر آموزش روخوانی، روان‎خوانی و مفاهيم قرآن كريم در اين مركز در حال پيگيری است.

مديركل صدا و سيمای مركز زنجان، با تأكيد بر اين كه دشمن تاكنون حتی از 10 درصد سرمايه‌گذاری خود برای مواجهه فرهنگی با ملت ايران نيز نتيجه نگرفته است، تصريح كرد: تمام اهداف دشمن در راستای جدا كردن مردم از حاكميت است و برنامه‌‍هايی همچون جمع‌خوانی قرآن كريم و حضور در عرصه انتخابات از سوی مردم ايران، خط بطلانی بر اين اهداف شوم دشمن بوده است.

صفوی خاطرنشان كرد: صدا و سيمای مركز زنجان آمادگی دارد بدون دريافت هيچ گونه بودجه‎ای در زمينه دينی و قرآنی فعاليت كرده و از كارشناسان مسائل مذهبی هم برای حضور در اين برنامه‌ها دعوت می‌كند.

وی در پايان تأكيد كرد: مهندس فرهنگی، حلقه مفقوده جلسات شورای فرهنگ عمومی استان بوده و بايد تعريفی واقع بينانه و تخصصی در حوزه‌های مختلف فرهنگی و دينی صورت گيرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 41147 -1 -1

مدیر کل
ریاست سازمان
حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله)
حضرت امام خمینی (ره)
مصاحبه عمومي
سخنرانيها
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse