مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۳ تير -اِلأِثنين ٢٢ ذو القعده ١٤٤١ - Monday july 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1509   بازدید    تاریخ درج مطلب  15/9/1391    
 
 
تبيين خالصانه دين در فضای مجازی سبب بسط اسلام می‌شود

اگر دين به شكل صحيح در اينترنت معرفی شود، تأثيرگذاری بيشتری خواهد داشت چون اسلام دين فطرت است و فطرت پاك، دين صحيح را در هر كجای دنيا كه باشد می‌پذيرد.

حجت‌الاسلام محمدرضا اصغرزاده، استاد حوزه علميه سلماس ، گفت: چنانچه دين اسلام به‌صورت كارشناسانه و تخصصی و آنگونه كه از پيامبر(ص) به ما رسيده است در جامعه تبيين شود، اين خود باعث مقابله با اثرات سوء دشمنان می‌شود و دين خودش را تبليغ خواهد كرد.

وی اظهار كرد: با توجه به اينكه در روايات، امام صادق(ع) می‌فرمايد كه اگر اهل بيت(ع) را آنگونه كه هستند به مردم شناسانده شوند، مردم از آنها رويگردانی نمی‌كنند بنابراين اگر دين به شكل صحيح در اينترنت معرفی شود، تاثيرگزاری بيشتری خواهد داشت چون اسلام دين فطرت است و فطرت پاك، دين صحيح را در هر كجای دنيا كه باشد می‌پذيرد.

حجت‌الاسلام اصغرزاده در پاسخ به اين سؤال كه تبيين كامل دين در فضای مجازی چه تأثيری در شكل‌گيری گرايش‌های مذهبی كاربران دارد؟ گفت: اين اندازه تبليغات سوئی كه در دنيا عليه ايران و اسلام است، بخش عظيم آن به وسيله اينترنت انتقال می‌يابد، مثلا كسی كه در اروپا و آمريكا زندگی می‌كند و از كشور و دين ايرانيان بی‌خبر است، با مراجعه به رسانه‌های خود تصوير ذهنی منفی از ايران پيدا می‌كند چون در رسانه‌های بيگانه تبليفات منفی و سوء در خصوص كشورمان بسيار است اما همان افراد وقتی خود وارد كشورمان می‌شوند، با تعجب از بينش غلط خود نسبت به مردم و دين ايرانيان صحبت به ميان می‌آورند.

استاد حوزه علميه سلماس افزود: بنابراين وظيفه ما برای خنثی‌سازی تبليغات سوء دشمنان سنگين است چون در اين فضا ميلياردها انسان وارد می‌شوند و اگر ما بتوانيم با تبيين خالصانه دين و بررسی تمام ابعاد اسلام عمل كنيم به خاطر احكام معتدل آن، باعث بسط و گسترش اسلام و اسلام‌خواهی در دنيا خواهيم شد.

حجت‌الاسلام اصغرزاده با بيان اينكه اقتضای زمان ايجاب می‌کند كه از روش‌های مختلف تبليغی در جامعه استفاده كنيم، ابراز كرد: زمانی تبليغ دين توسط روحانيان و تنها با سخنرانی در مساجد انجام می‌گرفت اما هم اكنون با پيشرفت تكنولوژی، رسانه‌ها از جمله فضای سايبری از ضرورت‌های زمان برای تبليغ شعائر دينی است و برای تغذيه دينی قشری كه به اين رسانه مراجعه می‌كنند ضروری است.

استاد حوزه علميه سلماس در ادامه افزود: تمام اشخاص امكان دسترسی به اينترنت را ندارند و يا تمام انسان‌ها علاقه مند به حضور در مساجد نيستند، بنابراين علايق مختلف است و هر شخصی بستگی به روحيات و سلايق خود از شيوه‌های تبليغی بهره‌مند می‌شود.

وی با اشاره به اينكه از جمله ضرورت‌های كنونی تبليغ دين، فضای مجازی است، تصريح كرد: با توجه به اينكه فضای مجازی ضرفيت های بسياری برای تبليغ دين دارد، بايد از آن استفاده بهينه كرد همانطور كه دشمنان اسلام از آن استفاده نامشروع برای رسيدن به مقاصد شوم خود برای جلوگيری ار رشد اسلام‌خواهی دارند، ما نيز بايد در مقابله با آنها استفاده شرعی برای آگاه سازی جوانان خود با مسائل دينی را داشته باشيم.

حجت‌الاسلام اصغرزاده عنوان‌كرد: بنابراين لازم است كه روحانيان اسلام‌شناس برای خود دارای سايت اينترنتی باشند تا مطالب دينی خود را كه مورد پژوهش و تحقيق قرار داده‌اند را در فضای سايبری وارد كنند تا مشتريان اين فضا از فعاليت‌های تبليغی روحانيان به نحو احسن استفاده كنند.

وی تبليغ دين در فضای مجازی را وظيفه افراد متخصص در زمينه مسائل دينی دانست و افزود: هر شخصی نمی‌تواند با مشاهده روايات در اينترنت آن را در وبلاگ خود قرار دهد چون برای تبيين هر علمی يك كارشناس لازم است چراكه اگر كارشناسان، آن علم را بازگو نكنند تبليغات سوء بسياری ممكن است داشته باشد و يا آن روايات از اسرائيليات گرفته شده باشد، بنابراين كارشناس متخصص دينی در تبيين روايات ائمه اطهار(ع) و تاريخ زندگانی آنان لازم است.

استاد حوزه علميه سلماس به مشكلات روحانيان برای تبليغ دين در فضای مجازی اشاره كرد و گفت: اصلی‌ترين مشكل روحانيان كشورمان در تبليغ دين در فضای مجازی اين است كه فضای مجازی برای آنان مهيا نيست و از سوی ديگر نداشتن اينترنت پر سرعت و هزينه‌های بالای آن نيز از ديگر مشكلات روحانيان و مبلغان دينی است.

وی در خصوص اينكه چگونه می‌توان فعاليت‌های دينی در فضای مجازی را مصداقی از امر به معروف و نهی از منكر دانست؟ يادآور شد: همانگونه كه در روايات اسلام آمده است، تنها لازم نيست كه امر به معروف و نهی از منكر با زبان گفته شود چون مصداق‌ها و روش‌های مختلفی برای اين كار وجود دارد و با هر روشی كه طرف مقابل متوجه كار اشتباه يا صحيح خود بكند، چه زبانی چه بدنی يا حركتی كه باعث انتقال حس پيام خود شود، امر به معروف و نهی از منكر است و اگر كسی خالصانه اين كار را انجام دهد اثرگزاری بسياری خواهد داشت.

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 39280 -1 -1

مدیر کل
ریاست سازمان
حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله)
حضرت امام خمینی (ره)
مصاحبه عمومي
سخنرانيها
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse