مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۲ مرداد -اِلأَربِعا ٢٢ ذو الحجه ١٤٤١ - Wednesday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  7015   بازدید    تاریخ درج مطلب  4/12/1387    
 
 
شهرستان مشگین شهر

شهرستان مشكين شهر همان (خياو سابق) بمركزيت شهر مشكين شهر كه در پاي كوه عظيم و افسانه اي ساوالان (سبلان) قرار دارد، دومين شهر بعد از مركز استان است، داراي سه شهر بنام هاي: مشكين شهرـ لاهرود و رضي و داراي چهار بخش شامل: بخش مركزي، ارشق، مشكين شرقي، مرادلو؛ 12 دهستان، 311 روستا، 27334 خانوار، 164007 نفر جمعيت، 3617 كيلو متر مربع وسعت و در 90 كيلو متري اردبيل، در سمت شمال سبلان قرار گرفته است؛ از جنوب به سراب، از شمال به گرمي، از غرب به اهر، از شرق به اردبيل و از طرف شمال شرقي تا كشور جمهوري آذربايجان هم مرز است.
این شهرستان  در 295 كيلومتري تبريز از راه اردبيل و در 168 كيلومتري تبريز از راه اهر واقع شده است .خياو (خي يو) يا مشكين شهر امروزي، محدود است از شمال به شهرستان مغان، از جنوب به رشته جبال سبلان، از شرق به شهرستان اردبيل و كشور شوروي سابق و از باختر به شهرستان اهر. مساحت اين شهر در حدود 1530 كيلومتر مربع طول ان 51 كيلومتر (امتداد شرقي – غربي) و عرض اش 30 كيلومتر مي‌باشد.
رودخانه‌هاي بزرگ خياو، انار، مشكين چاي و دهها رودخانه كوچك در آن جاري است. كوهستان سبلان در جنوب آن واقع شده و علاوه بر سه قله  معروف آن (هرم داغ – جنوار داغ – قله بزرگ) كوه هاي ديگري به نام گوي داغ، قاشقا داغ، كچي قيران (بزكش) در اين شهرستان واقع است. شهرستان مشكين شهر به دو قسمت طبيعي تقسيم مي شود:
1- مشكين شرقي و مشكين غربي كه اراضي و روستاهاي آن اغلب در جلگه واقع است.
2- دهستان مشكين (در اصطلاح محلي رضي) كه در دره ها و تپه ها محصور شده، آبادي كمتري دارد. فقط در تابستانها، طوايف و ايلات ائل سون (شاهسون) در ييلاقهاي مخصوص به خود ساكن شده و در پاييز به سوي قشلاق حركت مي كنند.
شهرستان مشكين شهر هر چند در كنار رودخانه ها پر آبي چون خياو، انار و مشكين چاي چندين رود ديگر قرار گرفته و در دامنه شمالي كوهستان معروف سبلان و چندين كوهستان ديگر واقع شده است. ولي همواره از مناطق محروم و عقب افتاده آذربايجان بوده است و بعنوان دياري فراموش شده، فاقد بسياري از نيازهاي بنيادي شهري و مراكز توليدي و اقتصادي است. خوشبختانه در برنامه هاي آتي، در راه عمران و آباداني اين ديار كه پر از جاذبه‌هاي اقتصادي، كشاورزي، دامداري و توريستي قابل توجهي مي‌باشد پيش بيني‌هاي لازم در نظر گرفته شده است. آب هاي گرم و معدني كوهستاني سبلان از جمله قوتورسويي، شابيل قينرجه، ملك سوئي، موويل، دودو، آق سو، ايلان لو، مراتع سر سبز سبلان و دامنه هاي پر بركت آن ، اطرافهاي ييلاق و قشلاق عشاير ائل سون و گذرگاه هاي كوچ عشايري و روابط اقتصادي بين جوامع شهري، روستائي و عشايري از نظر اقتصادي اعتبار خاصي به مشكين شهر بخشيده است. كار اصلي اكثريت مردم آن، كشاورزي و دامداري بوده ، در شهر نيز داد و ستد و خدمات دولتي و عمومي از فعاليتهاي مردم آن محسوب مي شود.

وجه تسمیه

نام قديم اين شهرستان، مشكين يا پشكين بوده (منسوب به پيشكين بن محمد از ملوك اهرواتابكان آذربايجان) ولي تناوباً نام خياو و مشكين گرفته و امروزه به هر دو نام شهرت دارد درباره مشكين شهر، حمدالله مستوني دركتاب نزهه القلوب چنين آورده است: «مشكين از اقليم چهارم است. طولش از جزاير خالدات و عرض آن از استوار (لزم) در اول (وراوي) مي خواندند، چون مشكين گرمي حاكم آنجا شد ، بدان نام معروف . هوايش معتدل است و به عفونت مايل ، بجهت آنكه شمالش را سبلان مانع است و آبش از كوه سبلان مي آيد غله و ميوه بسيار باشد ايل آنجا شافعي مذهب اند و بعضي حنفي و بعضي شيعه ، حقوق ديواني اش پنج هزار و دويست دينار است و ولايت اش به اقطاع لشگر مقرر است و كما بيش پنج تومان مقرري دارد . مجدالدين محمدالحسيني متخلص به مجدي كه يكي از منابع اصلي كارش همان كتاب مستوفي بوده چنين نوشته است : «بلوك پيشگين، در اين بلوك هفت شهر بوده است واكنون هريك از شهرها بقدر راهي مانده است. اما پيشگين را اولي (ورامي) گفته اند، چون پيشگين گرمي حاكم آنجا شده به نام او معروف گشت. انار و دوجاق دو قصبه است و انار و فيروز بين يزدجردبن بهرام گور ساخته و در قديم آنرا شاد فيروز مي خواندند و دوجاق را پسر فيروز مذكور عمارت كرد.
خياو يا مشكين شهر معبود پناهگاهي بوده براي در مانده ها و سوداگران و در قرون اوليه اسلامي براي مجاهدان و از جان گذشتگاني كه پشت ساوالان سنگر گرفته بودند . هرگوشه اين سامان نشانه هايي از آن سوزها را به يادگار نگه داشته، حتي قديم تر از آن روزگاران مدنيت ناشناخته و بزرگي دراين حوالي بوده كــــه همچنان دست نخورده زيرخاك مدفون است.
به عبارت ديگر: خياو يا مشكين شهر نيز يك آبادي اسم ورسم داري بوده كه گرچه در بيشتر كتابهاي جغرافيائي اسلامي نامي از آن ذكر نشده ولي دقت و همت حمدالله مستوفي درسال 740 هجري كه خياو را قصبه اي خوانده حدودش را نشان داده و حتي حقوق ديواني اش را.
 
جغرافياي طبيعي

شهرستان مشكين شهر به مركزيت شهر مشكين دومين شهر استان اردبيل بعد از مركز استان مي باشد كه براساس آخرين تقسيمات كشوري داراي سه شهر به نامهاي مشكين شهر ، لاهرود و رضي و چهاربخش بنامهاي مركزي ، ارشق ، مشكين شرقي ، مرادلو مي باشد اين شهرستان بر روي مختصات جغرافيايي 38 درجه و 44 دقيقه عرض شمالي و47 درجه و 40 دقيقه طول شرقي از گرينويچ واقع شده است .
ارتفاع متوسط اين شهرستان 1830 متر وبلندترين نقطه آن قله سبلان با ارتفاع 4811 متر از سطح آبهاي آزاد هست مشكين شهر از طرف شمال با مغـــان ( شهرستان گرمي ) از طرف جنوب به كوه سبلان و شهرستان سراب ( آ.شرقي ) و از طرف غرب با شهرستانهاي اهرو هريس و از مشرق با شهرستان اردبيل و از طرف شمال شرقي بطول 56 كيلومتر با كشور جمهوري آذربايجان هم مرز است .

وضعيت فرهنگي و اجتماعي

مردم شهرستان مشكين شهر مسلمان و صددرصد شيعي مذهب و عميقاً به علايق ديني و مذهبي پايبندند و ارادت خاصي به خاندان عصمت و طهارت دارند . مشكين شهر از شهرستانهاي روحاني خيز استان است و استحكام عميق بنيانهاي اعتقادي اسلامي و اعتقاد عميق مردم به مكتب مردم حياتبخش اسلام و شيعه و حرمت و احترام ويژه علما و روحانيت درميان مردم موجب شده است تا هويت اصيل فرهنگي مردم حفظ شده و هنجارهاي فرهنگي و اجتماع كننده و مخاطره آميز بروز ننمايد و ثبات و توازن فرهنگي و اجتماعي محفوظ بماند . بافت اجتماعي شهر به علت سكونت اجباري عشاير و مهاجرت روستائيان داراي بافت مختلط شهري ، روستائي و عشايري است كه سنتهاي فرهنگي و محلي خود را حفظ كرده واستحكام خانواده ، سننن و فرهنگ سنتي مردم همچنان پابرجا بوده و نظير بعضي از شهرهاي كشور ، مدرنيزم و صنعت درآن تغييرات فرهنگي و اجتماعي خاص خود را بوجود نياورده است اين شهرستان در راستاي پيروزي انقلاب اسلامي و در جريان هشت سال دفاع مقدس 600 شهيد در راه آرمان مقدس جمهوري اسلامي تقديم انقلاب كرده است و همچنان بيش از پيش در راه حفظ نظام مقدس اسلامي مان ، تداوم راه نظام و اطلاعات از معنويات ولي امر مسلمين حضرت آيت اله خامنه اي تلاش جدي دارند . مردم اين شهرستان داراي استعدادهاي فرهنگي وهنري خوبي مي باشند ميزان بالاي تعداد دانشجويان در سراسر كشور درمقايسه با شهرستان‌هاي استان نشان از رشد فكري و فرهنگي اين شهرستان دارد و درصد بيشتر دانشجويان دانشگاههاي اردبيل را جوانان مشكين شهر تشكيل مي دهد و همچنين همه اساتيد دانشگاههاي پيام نور و آزاد اسلامي اين شهرستان بومي ميباشند.

کشاورزي و دام داري

مشكين شهر منطقه اي است كه عمده افراد آن به كشاورزي، باغ داري، دام داري و زنبور داري مشغول هستند مهم ترين محصولات اين شهرستان عبارت اند از: گندم، جو، بنشن، تره بار، برنج، سيب زميني، آفتابگردان، ذرت، گياهان علوفه اي، سيب، انگور، بادام، زردآلو، گردو، گلابي، گيلاس، آلبالو، هلو، شليل، شفتالو، آلو، آلوچه، به و توت. فرآورده هاي دامي و هم چنين تهيه عسل از مهم ترين فعاليت هاي اين شهرستان محسوب مي شوند.
سوغاتي هاي مشكين شهر: عسل، شير، فرآورده هاي لبني، گوشت

صنايع  دستی مشكين شهر

از مهم ترين اين صنايع مي توان به قالي بافي، گليم بافي و جاجيم بافي اشاره نمود. قالي هاي مشكين شهر شباهت زيادي به قالي هاي سراب دارد. در اين منطقه قالي ها و كناره هاي بادوام و ضخيم با طرح هاي هندسي بافته مي شوند. از مهم ترين طرح هايي كه در قالي بافي اين شهرستان به كار مي روند مي توان به لچک، ترنج، كله قوچ، زرين، قلم و تک گل اشاره نمود. قالي از صادرات مهم اين شهرستان به شمار مي رود. صنايع پارچه بافي و صنايع كوچك محلي نيز در اين شهرستان رواج دارد.

جاذبه هاي طبيعي، آثار تاریخی و باستانی و سیاحتی مشگین شهر

مشگین شهر سرزمینی است که در بین کانون های تمدنی باستان قرار داشته و به سبب موقعیت جغرافیایی آن، ارتباط با مراکز مهمی همچون قفقاز و آناتولی و تبادلات فرهنگی با آنها، تاریخ جایگاهی ممتاز به آن بخشیده است.
بر اساس آمار کلی در شهرستان مشکین شهر بیش از 600 اثر یادمانی و تاریخی برآورد شده است. آثار باستانی مشکین شهر در طیف وسیعی از ابنیه، محوطه تاریخی، قلعه، گورستان و تپه های باستانی دسته بندی می شود که تعدادی از این آثار ارزشمند در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده اند. از جمله نمونه های این یادمان ها که بخش مهمی از هویت تاریخی و باستانی شهرستان مشکین شهر را تشکیل می دهد ذیلا اشاره می شود:
 مقبره شیخ حیدر متعلق به قرن هفتم هجری
قلعه و محوطه تاریخی شهر یئری در روستای پیرازمیان
قلعه تاریخی ارشق
دیو قلعه سی
قلعه کهنه
قلعه قهقهه
قلعه بربر
قلعه ایلانلی داغ
قبرستان تاریخی اونار
قبرستان تاریخی ارباب کندی
حمام عدل
سنگ نوشته های تاریخی
سنگ افراشت های مکتب اوشاقلاری در شهریری روستای پیرازمیان
غارهای مساکن اولیه لاهرود
پل تاریخی دوجاق
قبرستان تاریخی تنگ
آثار انسان های ماقبل تاریخ
کاروانسرای قانلی بولاغ یا سرباز وطن
کاروانسرای رضی
تپه های تاریخی
سنگ افراشته های اُنار
مقبره امامزاده سید سلیمان فخر آباد
مقبره سید جعفر در اُنار
چنار کهنسال اُنار
چشمه های این شهرستان نیز یکی دیگر از جاذبه های دیدنی آن محسوب می گردد که از آن میان می توان به چشمه های زیر اشاره نمود:
چشمه قیزجه مشكین شهر
چشمه آبگرم قوتورسوئی لا هرود
چشمه ایلاندو
چشمه آبگرم شابیل
چشمه دوبدو (دودو)
چشمه آبگرم موئیل
چشمه قوتورسوئی موئیل
چشمه آق سو مشكین شهر
چشمه ملك سوئی

چشمه آبگرم شابیل
چشمه آب گرم شابیل در ۲۷ كیلومتری روستای لاهرود و در چند كیلومتری آبگرم قوتور سوئی و در پای تپه ای واقع شده است. دمای آب در مظهر چشمه ۴۸ درجه سانتیگراد است. ظاهر آب زلال، كمی ترش مزه، بی رنگ و نیز كمی بودار است. آب این چشمه، در ردیف آب های معدنی اسید بیكربنات یا بیكربناته سدیك قرار دارد. به خاطر وجود مقدار زیادی اسید كربنیك، از آب آن برای درمان بیماری های حركتی، عصبی (درمان پادرد و كمر درد) استفاده می شود.

چشمه ایلاندو
چشمه ایلاندو در فاصله ۱۵ كیلومتری جنوب مشكین شهر از زمین می جوشد. آب چشمه ایلاندو از نوع آب های معدنی كلر و سولفاته بیكربناته كلسیك گازدار و گرم است. به خاطر دمای بالا ی آب، تسكین دهنده دردهای عمومی بدن و تقویت كننده حالت عمومی بدن و نیز تمدد اعصاب است و نیز به موجب داشتن بیكربنات و سولفات می توان از آن برای درمان بیماری های جلدی، دردهای روماتیسمی مزمن، بیماری های تنفسی و گوارشی، بیماری های زنانگی استفاده كرد.

چشمه قيزجه 
این چشمه در جنوب مشكین شهر و به فاصله تقریبی ۱۱ كیلومتری آن واقع شده است. به سبب گرمای زیاد، آب چشمه را با مقداری آب سرد رودخانه می آمیزند و در حوضچه ای برای استحمام مورد استفاده قرار می دهند. آب چشمه در ردیف آب های معدنی كلرورسدیك یا كلرور هیپوتونیك و گازدار و خیلی گرم و داغ است. استفاده از این آب برای درمان لنفاتیسم، راشی تیسم، بیماری های زنانه و روماتیسم های مزمن سودمند است.

مجتمع آبدرماني قينرجه

اين مجتمع آبدرماني با امكانات: سونا، جكوزي ، كافي شاپ و استراحتگاه مناسب طراحي شده و آب قينرجه در رديف آبهاي معدني كلرو سريك يا كلرو هيپو تونيك و گازدار و خيلي گرم است استفاده از اين آب براي درمان لنفاتيسم ، راشيتيسم و بعنوان تسكين دهنده ضد تورم، ضد درد و ... مورد استفاده قرار ميگيرد.

درياچه قله سبلان

كوه آتشفشاني سبلان از مسير موئيل در 10 كيلو متري و از مسير لاهرود در 35 كيلومتري جنوب شرقي مشكين شهر واقع شده است ، سلسله كوههاي سبلان بطور كلي سه قله معروف دارد ، قله بزرگتر به سلطان ساوالان مشهور بوده و ارتفاع آن 4811 متر از سطح دريا ميباشد و دو قله ديگر آن هرم و كسري نام دارند ، در قله اصلي آن درياچه اي بسيار زيبا بچشم ميخورد، در دامن اين قله ها يخچالهاي دائمي در ارتفاع بالاتر از 4500 متر وجود دارند.

چشمه قوتورسویی

در 60 كيلومتري جاده اردبيل ـ مشكين شهر و در 25 كيلومتري مشكين شهر روستايي وجود دارد كه به لاهرود معروف است. در 24 كيلومتري اين آبادي چشمه قوتور واقع شده است. در اين ناحيه تشكيلات آذرين زياد ديده مي شود و سنگ هاي رسوبي اطراف چشمه انبوهي گوگرد دارد. ارتفاع چشمه از سطح دريا در حدود 2300 متر است. آب چشمه پس از خروج از زمين و عبور از مجرايي قنات مانند حوضي كم عمق راتشكيل مي دهد كه اطراف آن با سنگ پوشيده است و به عنوان استخري براي استحمام مراجعه كنندگان مورد استفاده قرار مي گيرد. بوي هيدروژن سولفوره در اطراف چشمه به شدت احساس مي شود. درجه حرارا ت آب در حوض و نزديک مظهر 41 درجه و هدايت الكتريكي آب براي 20 درجه حرارت 1700 است. اين آب در رديف هاي آب هاي معدني سولفاته كلسيک و گوگرد خيلي گرم است كه آثار اسيد سولفوريک آزاد دارد. اهالي محل از شستن لباس در آب چشمه خودداري مي كنند و مي گويند كه اين كار باعث سوارخ شدن پوشاک آن ها مي شود.

قلعه قهقهه مشگین شهر

اين قلعه برفراز يکي از مرتفع ترين قلل منفرد از رشته کوههاي غرب روستاي گنچوبه و در فاصله 3-4کيلومتر آن و (82 کيلو متري مشكين شهر) بنا شده است سطح فوقاني قله که تاسيسات قلعه در آنها بنا شده نسبتا مسطح و در حدود يک هکتار وسعت دارد اين قلعه در 4 طرف داراي بريد گيهاي عمودي و پرتگاه هاي رفيعي است که نفوذ ناپذير مي باشد. تنها در بخش کوچکي از ضلع غربي داراي بريدگيهاي کم ارتفاع و با شيب هاي نسبتا ملايم مي باشد که به دامنه ها راه پيدا مي کند در بريدگيهای کم ارتفاع پله هاي کم عرض کنده شده و در بعضي نقاط به آن افزوده اند در هر حال محل عبور و صعود به قلعه در حد و ظرفيت يک نفر بوده است
با احداث باروها - برج ها - دوازه ها در مسير هاي ورودي بر صلاحيت قلعه افزوده اند
مصالح به کار رفته سنگ مالون ماسه اي و آذرين با ملات گچ مي باشد طاق هشتي و بخشي کوچکي از تاسيسات روي قلعه آجر چهار گوش مي باشد.
واحدهاي تشکيل دهنده قلعه اعم از تاسيسات دفاعي - نگهباني - زندان - مخازن - انبار و ... هنوز مطالعه نشده است لازم است به موازات عمليات حفاظتي و ساماندهي پژوهش هاي باستان شناسي نيز انجام پذيرد
در ارتفاعات قلعه و در دامنه هاي آن هيچگونه چشمه اي مشاهده نشده است تنها منبع تامين آب مورد نياز ساکنان قلعه حوضچه هايي است به طول و عرض تقريبي5×3 متر عمق 2 الي 4 متر که در مسير آب باران روي صفه فو قاني کنده شده و در زمستان ها با آب برف و باران پر مي شده است آب اضافه بر آن احتمالا بوسيله قاطر و حيوانات بارکش از روستاي همجوار به قلعه حمل مي شده است ارتفاع قلعه از سطح دريا 1179 متر و از بستر دره هاي اطراف 300متر مي باشد.

تاريخچه قلعه
اين قلعه از مهمترين و مستحکم ترين قلعه هاي دوره صفويه بوده است که شاهزادگان اميراني چون سام ميرزا _ القاص ميرزا _ اسمعيل دوم _ خان احمد خان حاکم گيلان _ امير خان _ حاکم ترکان و ... در آن زنداني بوده اند.
در زمان جنگ هاي ايراني و عثماني خزاين شاهان صفوي در آن نگهداري و حفاظت مي شده است اهميت اين قلعه از اواخر دوره صفويه بتدريج کمتر شده ودر دوره قاجاريه به يکباره متروکه شده است
احتمال دارد اين قلعه نيز چون قلعه هاي بابک_ پيغام _ پشتو _ نودوز و در دوره هاي قديمتر و حتي در قبل از اسلام نيز به لحاظ اهميت سوق الجيشي مورد استفاده بوده باشد لازم است در جريان حفاظت و ساماندهي براي نگهداري و مطالعه کلي يافته هاي باستان شناسي مخصوصا سفال دقت کافي مبذول گردد.

ديوقالاسي مشكين شهر
اين بنا كه طي شماره 630 به ثبت آثار ملي رسيده است به «قلعه ديو» كه اهالي به آن «ديو قالاسي» مي گويند، معروف است. اين قلعه در شمال خاوري مشكين شهر ما بين روستاي قوزلو و كويج و در دامنه كوه سبلان قرار دارد و از مسير جاده انار – قوزلو مي توان آن را بهتر ديد. با توجه به موقعيت قلعه و اشراف كامل آن به مناطق اطراف، اهميت فوق العاده سوق الجيشي آن زياد بوده است. سفال هاي نخودي رنگ كه از اين قلعه به دست آمده، قدمت آن را به قبل از اسلام مي رساند. قلعه با سنگ هاي بزرگ به ابعاد 60 سانتي متر در 2 متر و 10 سانتي متر به شيوه قلعه هاي اوراتورها بدون ملات ساخته شده و داراي طبقات مختلف بوده كه قسمت اعظم آن از بين رفته است.

قلعه كهنه (كهنه قالا)
در كنار رود خياو چايي كه به دوره هاي ساساني و اسلامي مربوط است ، اين قلعه در ورودي مشكين شهر در ارتفاع 50 متري خياو چايي قرار گرفته و از سه طرف با شيب تند به خياو چاي منتهي مي شود.

سنگ نبشته ساساني
اين سنگ نبشته بخط پهلوي كه بمناسبت قلعه در زمان سلطنت شاپور دوم در 150 متري شمال غربي قلعه كهنه فعلي بر صخره اي كنده شده است.

قلعه ارشق
اين قلعه واقع در 30 كيلومتري شمال مشكين شهر كه در نزديكي روستاهاي تنبق و دوست بيگلو است.

پارك جنگلي مشكين شهر
پارك جنگلي طبيعي در كنار رودخانه خياو چايي بطول سه كيلو متر متصل به شهر قرار دارد هواي پاك و با طراوت همراه با چمنزارهاي طبيعي و انواع درختان جنگلي جلوه اي زيبا به اين پارك جنگلي بخشيده است و هر ساله پذيراي تعداد زيادي از گردشگران از اقصي نقاط كشور ميباشد.

مقبره شيخ حيدر مشکين شهر
اين بنا منسوب به شيخ حيدر جد پدر شاه اسماعيل اول بوده مقبره ياد شده بشكل يرج مدار و با ارتفاع 5/18 و قطر 10/5 متر مي باشد اين بنا از خارج با كاشي هاي فيروزه اي به آيات 27، 28، 29 سوره فتح و همچنين لفظ جل جلاله در اشكال مختلف و با خطوط كوفي نمايي مزين شده است، مقبره شيخ حيدر در تاريخ 18 تيرماه 1311 (ه.ش) تحت شماره 184 جزو آثار ملي كشور بثبت رسيده است.
اين آرامگاه در داخل شهر واقع و برج استوانه اي شكلي به ارتفاع 5/18 وبه قطر 5/10 متر است. نقشه داخل برج عبارت از يك دوازده ضلعي كامل به قطر 8 متر وطول هر ضلع 20/2 متر بوده که محل اصلي آرامگاه، سرداب زير برج است و مدخل ورودي آن در ديوار شمالي برج با پله هايي بلند جاسازي شده است. سطح بدنه با آجرهاي قرمز رنگ يكدست پوشيده شده و با كاشي آبي روشن مربع شكل و با نام الله به صورت مكرر تزيين شده است. ورودي برج با سر در بلند تزييني و قاب سازي چشمگير آن در جانب شمال قرار دارد و براي آنكه نماي برج از حالت يكنواختي خارج شود نظير آن در سه جانب ديگر نيز تكرار گرديده كه جلوه اي كم نظيري بر نماي بنا بخشيده است كاشي هاي به كار رفته كه به رنگ سياه، آبي سير، آبي روشن و سفيد هستند هنر كاشيكاري در اين بنا را كاملتر و زيباتر از آنچه كه در گنبد سلطانيه انجام گرفته، مي نمايانند.

امامزاده سيد سليمان
بناي امام زاده سيد سليمان در کنار بناي مسجدي است که از بيرون داراي نقشه مدور است. اين آرامگاه در روستاي فخرآباد مشكين شهر واقع شده است. براي جلوگيري از رانش آن تا ارتفاع سه متري به وسيله ديوارهاي پشتيبان در برگرفته شده
 كه در نتيجه آن نقشه بنا در قسمت پايين به صورت مربع برگرفته شده است.
گنبد اين بنا كه به صورت شبدري تند است با كاشي كاري فيروزه رنگ پوشيده شده كه بر بالاي آن نقش شيري به حالت خوابيده تصوير شده است.

امامزاده سيد جعفربن موسي كاظم انار
آرامگاه مطهر سيد جعفربن موسي كاظم (ع) در شمال خاوري روستاي انار از توابع بخش مشكين خاوري واقع شده است. در سال هاي پيش از 1300 هجري شمسي اين مكان مقدس عبارت بود از يک قبر مطهر كه بر روي آن اتاقكي گلي بنا كرده بودند تا اين كه يكي از ريش سفيدان متنفذ روستاي انار به نام حاج كامران باغ هاي هم جوار اين بنا را كه متعلق به خودش بوده، بر آن افزوده و اين اتاقک كوچک گلي را به بنايي زيبا كه بر روي آن گنبدي زيبا است، تبديل نمود و چندين سال بعد سقف آن را كه با چوب و تخته ساخته شده بود، بازسازي نموده و بناي كنوني را ايجاد كرد.
در بالاي محراب امام زاده تاسيس بناي فعلي را سال 1300 شمسي نوشته اند. در حال حاضر امام زاده سيد جعفر (ع) در وسط يک باغ سرسبز وسيع و زيبايي قرار گرفته است.

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :4.0 از 5 امتياز است.


12345
41 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 384 -1 -1

اردبيل
بيله سوار
پارس آباد
خلخال
كوثر
گرمي
مشكين شهر
نمين
نير
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse