مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ دوشنبه ۲۸ خرداد -اِلأِثنين ٤ شوال ١٤٣٩ - Monday June 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  2790   بازدید    تاریخ درج مطلب  19/1/1391    
 
 
تحليل معماري موزه هنرهاي معاصر تهران

موزه هنرهاي معاصر در ضلع شمالي بلوار کشاورز و غرب پارک لاله واقع شده است و درسال ۱۳۵۶، فعاليت فرهنگي و هنري خود را آغاز کرد. اين موزه در زميني به وسعت ۲ هزار مترمربع و پيرامون آن فضايي سبز و زيبا موسوم به پارک مجسمه با تنديس هايي ارزشمند از هنرمندان پر آوازه معاصر ايران و جهان قرار گرفته است .

موزه هنرهاي معاصر تهران:

ساختمان موزه،که يکي از نمونه هاي با ارزش و کم همتاي معماري نوين ايران است، با الهام از معماري سنتي ايران و مفاهيم فلسفي آن بنا شده است .ساختمان موزه هنرهاي معاصر تهران به مثابه اثر ي هنري است که هنر معاصر ايران و بخشي از تاريخ هنر مدرن جهان را نمايندگي مي کند. طراحي و معماري اين بنا به دست کامران ديبا انجام گرفته است. هشتي، چهارسو، معبر و گذرگاه از جمله عناصر چشم نوازي هستند که بازديدکنندگان هنر دوست را به تأمل در هنر و فرهنگ ايران زمين وا مي دارند. موزه هنرهاي معاصر مرکز فعاليت ها و رويدادهاي مهم هنري ايران در زمينه هنرهاي تجسمي به شمار مي آيد. گالري موزه مکان برگزاري نمايشگاه هاي مختلف هنري است. به هنگام برپايي هر نمايشگاه، يک يا دو گالري نيز به نمايش گنجينه هايي از هنرمندان بزرگ جهان اختصاص مي يابد. ساختمان موزه تلفيقي ازمعماري مدرن و سنتي است که با الهام از بادگيرهاي مناطق حاشيه کوير ايران ساخته شده است . تنديس هايي زيبا و با ارزش از هنرمندان معاصر همچون هنري مور، آلبرتو جياکومتي و پرويز تناولي فضاي سبز اطراف را به پارک مجسمه بدل ساخته است. بيننده مسيري چرخشي را در پيرامون فضاي اصلي موزه مي پيمايد و پس از تماشاي نگارخانه ها به هشتي مي رسد در دل هشتي اثر زيبا و نوين ماده و فکر، که آن را هنرمند ژاپني نوريوکي هاراگوچي، از روغن و پولاد ساخته است خود نمايي مي کند. ساختمان موزه هنرهاي معاصر تهران به مثابه اثر ي هنري است که هنر معاصر ايران وبخشي از تاريخ هنر مدرن جهان را نمايندگي مي کند.

طراحي موزه:

معماري منحصر به فرد مدرن اين موزه، الهام گرفته شده ازمعماري سنتي ايرا ن است که مفهومي فلسفي با خود به همراه دارد و با استفاده ازطاقهاي مرسوم روستايي ونورگيرهاي برگرفته ازبادگيرهاي کويري طراحي شده است. طرح مارپيچ داخلي آن از الگويي کاملاً مدرن پيروي مي کند. اين شيوه طراحي هم اداي ديني به معماري سنتي است و هم مبين اين نکته که تلفيق اين دو معماري(الهام از اصول معماري سنتي ومدرن) امکان پذير است. در طراحي موزه هنرهاي معاصر دو ديدگاه مورد بررسي قرار گرفته که هر دو آن ها به درستي انتخاب و مورد بازبيني قرار گرفتند: يکي در محوطه اطراف موزه است يعني بوستان لاله که فضايي نسبتا بزرگ است و ديگري مسير دسترسي به موزه که در کنار يکي از محورهاي حرکتي پارک لاله قرار دارد. طراح موزه حياط مرکزي را انتخاب کرد که علاوه بر اين که يکي از نشانه هاي معماري ايراني باشد بتواند به کمک آن فضايي مجزا از بوستان را ايجاد کند. علاوه بر آن با طراحي ديد مناسب از حياط مرکزي به بوستان، سعي بر برقراري رابطه با بوستان نيز دارد. اين رابطه در طراحي داخلي نيز با پنجره هاي ديواري و سقفي حفظ شده است. در دل اين بوستان بزرگ محوطه ي وسيعي وجود دارد که به دليل نصب مجسمه هايي از هنرمندان نامدار ايراني و خارجي به«به باغ مجسمه» معروف است و دقيقاً يادآور باغ هاي ايراني است که از دل تاريخ و انديشه باصلابت و شکوهند ايران بيرون آمده است. آن هايي که با جغرافياي ايران آشنايي دارند به درستي درک مي کنند که در پهنا و حاشيه کوير، باغ هايي با درختان سربه فلک کشيده قد علم کرده اند و درون هريک از باغ ها، عمارتي يا بناهايي ساخته شده که کام ودل ساکنانش را با پيچش نسيم به بار نشسته درون بادگيرها، هشتي، چهارسو و معبر همراه مي کند .موزه هنرهاي معاصر تهران ساختماني پست مدرنيستي است که با بهره گيري از عناصر معماري کهن ايراني به صورتي ميني ماليستي خود نمايي مي کند. بنابراين اقليم و مختصات کوير، بهترين و بيشترين موضع معماري در جهت همراهي با طبيعت را انتخاب مي کند. ساختمان موزه در زمان حال بيشتر و واضح تر تاريخ گذشته ايران را در ذهن ها جا مي اندازد. ساختمان موزه از سنگ و بتون ساخته شده و روي هم رفته ۸۵۰۰ مترمربع مساحت دارد. سطح کلي ديوارهاي موزه نيز مساحتي بالغ بر۲۵۰۰ مترمربع را تشکيل مي دهد. که شامل ۹ گالري کوچک و بزرگ و داراي تجهيزات کامل جهت نمايش آثار هنري است. اين موز ه يکي از فعال ترين و پرثمرترين مراکز فرهنگي و هنري در تهران است که دربافت شهري نمودي بسيار زيبا و خوشايند دارد. اين مرکز در بيست و يکم مهرماه سال ۱۳۵۶در مساحتي حدود ۸۵۰۰ متر افتتاح شد و از تاريخ سي ام همان ماه درمعرض بازديد کنندگان قرا گرفت. اين ساختمان در حاشيه غربي پارک لاله در خيابان کارگر شمالي قرار دارد که از نقطه نظر جغرافياي شهري در مرکز شهر تهران قرار دارد. شايدهم از اين منظر بتوان گفت موزه هنرهاي معاصر تهران ساختماني پست مدرنيستي است که با بهره گيري از عناصر معماري کهن ايراني به صورتي ميني ماليستي خود نمايي مي کند.
 
منبع: سايت آفتاب

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :3.9 از 5 امتياز است.


12345
12 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 32230 -1 -1

سینما
ادبیات
کتاب و کتابخوانی
هنری
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse