مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ پنج شنبه ۳۱ خرداد -اِلخَميس ٧ شوال ١٤٣٩ - Thursday June 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  2303   بازدید    تاریخ درج مطلب  14/12/1390    
 
 
بازار فرا بورس چيست

بازار مالي براساس ساختار سازماني به بازار بورس و بازار فرابورس تقسيم مي شود.بازار فرابورس از ابتداي سال هاي دهه هفتاد ميلادي، در کشورهاي صنعتي مدرن پا به عرصه وجود نهاد و جالب اين که، حجم معاملات انجام شده در اين بازارها در بسياري از موارد بسيار گسترده تر از بورس هاي معمولي بود.بازار فرابورسي بازار بدون مرکزيت مشخص است که شرکت کنندگان ازطريق تلفن؛ يا ابزارهاي الکترونيکي ديگر، خريد و فروش را انجام مي دهند.برخي تفاوت هاي اين بازار با بازار بورس عبارتند از: همان طور که از نام آن ها برمي آيد، بازار خارج از بورس هيچ مکان فيزيکي متمرکز و خاصي ندارد که داد و ستدکنندگان يا متخصصين همچون بورس هاي کلاسيک گردهم آيند. قوانين استاندارد اقلام مورد مبادله در بازار فرابورس انعطاف پذير مي باشند يعني قوانين معمولا ناشي از توافق طرفين مي باشد. ساعات کار بازار فرابورس از انعطاف پذيري بيشتري برخوردار است. بورس رسمي براي فعالان در اين بازار مزايايي از قبيل شفافيت قيمت ها و کاهش ريسک را به دنبال دارد. در صورتي که در بازارهاي فرابورسي با توجه به اين که شرايط معاملات با نظر طرفين قرارداد تعيين مي گردد، اين شرايط به صورت کامل وجود ندارد. سطح فعلي امکانات الکترونيکي، انجام معاملات ۲۴ ساعته را امکان پذير مي نمايد که بدون شک در مقايسه با يک بورس، مزيت عمده اي محسوب شده و براي داد و ستدکنندگان از قاره هاي مختلف نيز، شکل تفاوت هاي سازماني بين المللي را از بين مي برد.

در برخي موارد به کارگزاران دربازارهاي فرابورس«کارگزار معامله گر» مي گويند، چرا که او مي تواند اقلام معاملاتي را به حساب و مخاطره خود، خريد و فروش کند (معامله گر) و يا اينکه به عنوان نماينده، اقلام معاملاتي را به حساب و مخاطره ديگران بخرد يا بفروشد و وقتي به عنوان نمايندگي فعاليت مي کند، در قبال خدمات ارائه شده، براي خريد يا فروش اوراق بهادار يا ساير اقلام از مشتريان خود، حق العمل يا کميسيون (کارمزد) دريافت مي کند. شخص يا مؤسسه، صرف نظر از اين که حق العمل دريافت مي کند يا نه، چنانچه سفارشات را به حساب و مخاطره ديگران انجام دهد، به عنوان نمايندگي عمل کرده است. کارگزار معامله گر روي اقلامي که مشتري قصد خريد آن را دارد، در مورد سفارشات به يکي از سه طريق زير عمل مي کند: در صورتي که«کارگزار معامله گر» روي اوراق بهادار يا کالايي که مشتري قصد خريد يا فروش آن را دارد، وظيفه بازارسازي(مارکت ميکينگ) را عهده دار باشد مي تواند آن آيتم را از موجودي خود به مشتري بفروشد يا از او بخرد. ممکن است«کارگزار معامله گر» سفارشي را دريافت کند که براي آن آيتم بازارسازي نمي کند، در اين صورت او مي تواند بعنوان نماينده مشتري عمل کرده و آن آيتم را از معامله گر ديگري که روي آن بازارسازي مي کند و يا شخصي که صاحب آيتم بوده و قصد فروش آن را دارد، خريداري کند و يا به او بفروشد. وقتي«کارگزار معامله گر» سفارشي را دريافت مي کند، مي تواند آن اوراق بهادار يا کالا يا ارز را از معامله گر ديگري که روي آن بازارسازي مي کند و يا شخصي که صاحب آن آيتم مي باشد، به حساب خود خريداري کرده و سپس به مشتري خود بفروشد. هم چنين از زاويه ديگري مي توان گفت معاملات فرابورسي(خارج از بورس) نوعي معامله جايگزين است که به شبکه معامله گراني که به طور حضوري با يکديگر ملاقات نمي کنند و يا از طريق تلفن و کامپيوتر با يکديگر ارتباط برقرار مي کنند، اطلاق مي شود.معاملات مذکور اغلب بين مؤسسات مالي انجام مي شود، همچنين مي تواند به عنوان ابزارهاي رايج ميان بازارسازان تلقي گردد.تمام سخنان معامله گران پشت تلفن ضبط مي شود تا چنانچه اختلافي بين معامله گران رخ دهد، به آن استناد شود.خريدار و فروشنده مي توانند نحوه قراردادهاي معامله شده در بازارهاي فرابورسي (OTC)را به دلخواه خود درآورند، بنابراين نيازي نيست شرايط قرارداد عينا مشابه آن چه در بورس عمل مي شود، تعيين گردد.
در دنيا سه نوع بازار فرابورسي وجود دارد:

۱- بازار معاملات سنتي: در اين بازار معامله گران به عنوان بازارساز، قيمت خريد و فروش خود را اعلام مي کنند. معامله گران قيمت هاي خود را پيشنهاد داده و قيمت قابل اجرا از طريق تلفن مذاکره شده يا برخي اوقات از طريق سايت هاي اينترنتي اعلام مي شود. اين گونه معاملات، معامله دوطرفه ناميده مي شود، چرا که دوطرف معامله از قيمتي که در يک مقطع زماني توسط تلفن ارائه مي شود، مطلع مي گردند.

۲- بازار معاملاتي الکترونيکي: اين بازار تقريبا شبيه معاملات الکترونيکي در بورس است؛ اما به اين دليل بازارهاي فرابورسي خوانده مي شود که از استاندارد کمتري برخوردار بوده و فاقد قرارداد طراحي شده و معاملات مشتقه شفاف است.

۳ بازار معاملاتي بهينه: بازار معاملاتي اخير ترکيبي از دو بازار پيشين بوده و معامله گر براساس آن ها به معاملات الکترونيکي مي پردازد. معامله گر قيمت خريد و فروش خود را انحصارا به اطلاع فعالان بازار مي رساند. معامله گر در اين شکل معامله به عنوان طرف معامله در هر قرارداد عمل مي کند. بنابراين نصف ريسک اعتباري(نوسانات منفي در قيمت) در بازار به او برمي گردد.

آموزش معاملات آتي سهام

تعريف قرارداد آتي: قراردادي است که طي آن فروشنده تعهد مي کند در سررسيد تعيين شده تعداد معيني از سهم پايه را به قيمتي که در زمان انعقاد قرارداد تعيين مي شود بفروشد و در مقابل خريدار متعهد به خريد آن سهم در سررسيد مي شود. محدوده زماني قراردادهاي آتي از قبل تعيين شده اند و اين قراردادها فقط در آن محدوده زماني مشخص شده قابل معاملات مجدد است. در نتيجه انتقال تعهد خريد يا فروش از سررسيدي به سررسيد ديگر امکان پذير نيست. مشخصات قرارداد شامل تعداد سهم در هر بسته قرارداد، تاريخ سررسيد و... از طريق بورس تعيين خواهد شد و فقط تعيين قيمت در اختيار طرفين قرارداد آتي گذاشته مي شود.

اصطلاحات

۱- وجه تضمين اوليه: وجهي است که از طرفين قرارداد آتي براي جلوگيري از امتناع از انجام قرارداد آتي، در قالب شرط ضمن عقد، دريافت مي شود که ميزان آن در مشخصات هر قرارداد آتي تعيين مي شود.در طول دوره قرارداد(حتي درصورت تغيير در قيمت سهم پايه) اين مبلغ ثابت باقي مي ماند.در بورس تهران وجه تضمين اوليه ۲۰درصد ارزش قرارداد با قيمت پايه اولين روز معاملاتي است که اهرمي ۵برابري را ايجاد مي کند.البته اين نسبت در طول دوره قرارداد به علت ثابت بودن وجه تضمين و متغير بودن قيمت، دستخوش تغيير شده و مي تواند درجه اهرم را کاهش يا افزايش دهد.

۲- حداقل وجه تضمين: درصدي از وجه تضمين اوليه است که کاهش موجودي حساب عملياتي به کمتر از اين نسبت، منجر به صدور اخطاريه افزايش وجه تضمين مي شود. اين حداقل وجه در بورس تهران ۶۰درصد وجه تضمين اوليه را شامل مي شود.

۳- موقعيت تعهدي خريد/ فروش: موقعيت تعهدي است که مشتري با اتخاذ آن، متعهد به خريد/ فروش سهم پايه در سررسيد قرارداد با قيمت توافق شده مي شود.

۴- موقعيت تعهدي باز: موقعيت تعهدي است که مشتري نسبت به ايفاي تعهدات موضوع آن همچنان ملتزم است.

۵- تسويه فيزيکي: تسويه نهايي قرارداد آتي از طريق انتقال سهم پايه از کد فروشنده به خريدار و پرداخت ارزش بازار قرارداد آتي توسط خريدار در سررسيد انجام مي شود.

۶- تسويه نقدي: تسويه نهايي قرارداد آتي به طور نقدي براساس آخرين قيمت تسويه روزانه بازار آتي که منجر به سقوط تعهدات طرفين مي شود.اين نوع تسويه در انتهاي دوره قرارداد و در صورت نکول يک طرف قرارداد و يا درصورت بسته بودن نماد معاملاتي در سررسيد اتفاق مي افتد.

۷- نکول: ايفا نکردن تعهد در سررسيد توسط فروشنده يا خريدار.

مزاياي بازار آتي

۱- به دليل ويژگي اهرمي، با سرمايه کمتر(نسبت به بازار سهام) مي توان سود بيشتري کسب کرد.امکان سرمايه گذاري حدود ۵برابر نسبت به آورده نقدي در بازار آتي سهام فراهم است.(اين ويژگي علاوه بر افزايش بازده، ريسک معاملات آتي را نيز به همين نسبت افزايش مي دهد.)

۲- براي اتخاذ موقعيت فروش، نيازي به در اختيار داشتن سهم پايه قرارداد نيست و سرمايه گذار مي تواند براساس پيش بيني هاي خود اقدام به فروش کند.اين ويژگي امکان کسب سود در بازاري با روند نزولي از طريق ايجاد موقعيت فروش را فراهم مي کند.

۳- سود يا زيان قراردادهاي آتي به طور روزانه محاسبه شده و به حساب کارگزار واريز مي شود و مشتري اجازه استفاده از آن را دارد و برخلاف بازار سهام که شناسايي سود منوط به فروش سهم است، در بازار آتي براي شناسايي سود لزومي به بستن موقعيت و خروج از بازار نيست.

۴- طي دوره قرارداد مشتري مي تواند درصورت تغيير در پيش بيني خود، موقعيت باز خود را از طريق معامله معکوس(فروش در مقابل موقعيت بازخريد و برعکس)، ببندد و از بازار خارج شود و لزومي به نگه داشتن موقعيت تا سررسيد قرارداد وجود ندارد.

۵- سرمايه گذراني که افق سرمايه گذاري بلندمدت دارند مي توانند از اين بازار براي پوشش ريسک ناشي از نوسانات قيمت سهم، استفاده کنند.

۶- به دليل نقش کارگزار و اتاق پاياپاي، ريسک اعتباري اين قراردادها اندک است.

کارمزد و جرايم :

کارمزد ايجاد موقعيت خريد مشابه کارمزد بازار نقد است، معادل ۰۰۴۹۶،۰ از ارزش قرار داد. کارمزد ايجاد موقعيت فروش مشابه کارمزد بازار نقد است اما از آن جايي که در قرارداد آتي طي دوره سهمي جابه جا نمي شود ماليات به آن تعلق نمي گيرد، معادل ۰۰۵۴۴،۰ از ارزش قرارداد. کارمزد تسويه در صورت ورود قرارداد به دوره تسويه و تحويل اخذ مي شود(حتي در صورت تحويل ندادن سهم) معادل ۰۰۵،۰ از ارزش قرارداد با قيمت تسويه روز آخر معاملاتي در بازار آتي است. در صورت نقل و انتقال سهم معادل ۰۰۵،۰ از ارزش قرارداد بابت ماليات از طرف فروشنده دريافت مي شود در صورت ايفا نشدن تعهد از طرف يکي از طرفين قرارداد معادل ۰۱،۰ ارزش قرارداد از طرف نکول کننده دريافت و به طرف مقابل تعلق مي گيرد و در صورت نکول از دو طرف قرارداد هيچ جريمه اي اخذ نمي شود.

براي ورود به بازار از کجا شروع کنيم:

۱- مراجعه حضوري مشتري به دفتر کارگزاري و پر کردن فرم هاي مربوطه توسط مشتري (شامل قرارداد مشتري کارگزار، بيانيه ريسک و درخواست انتقال کد) و...تعريف کد بازار نقد در سامانه معاملاتي بازار آتي توسط کارگزار.

۲- واريز مبلغ وجه تضمين اوليه به حساب کارگزار(برخلاف بازار نقد که واريز پول سه روز پس از انجام معامله انجام مي شود در بازار آتي بابت سفارشي که در سيستم ثبت مي شود مبلغ مورد نظر در حساب مسدود مي شود) و وارد کردن سفارش به سيستم توسط کارگزار و انجام معامله.
۳- حساب مشتري براساس قيمت هاي تسويه به طور روزانه تعديل مي شود براي مثال در صورت داشتن موقعيت باز خريد و افزايش در قيمت تسويه به اندازه تغيير قيمت به حساب اضافه و در صورت داشتن موقعيت باز فروش و افزايش در قيمت تسويه اين تغيير از حساب کسر مي شود.

۴- در صورت تمايل مشتري قادر خواهد بود از طريق اتخاذ موقعيت معکوس از بازار خارج شود.يعني در صورتي که مشتري سهم X را به قيمت ۵۰۰۰ ريال در بازار خريده باشد و همان سهم را در همان سررسيد به قيمت ۶۰۰۰ ريال بفروشد موقعيت باز خريد در مقابل موقعيت باز فروش خنثي مي شود و سود مشتري معادل ۱۰۰۰ ريال(بدون در نظر گرفتن کارمزد) به حساب واريز مي شود.

۵- در صورت باز بودن موقعيت تا پايان آخرين روز معاملاتي وارد دوره تسويه و تحويل مي شويم.ورود به اين دوره به معني پرداخت نيم درصد ارزش قرارداد به عنوان کارمزد تسويه است.دارنده موقعيت فروش تا پايان آخرين روز معاملاتي(روز قبل از تسويه و تحويل) بايد سهم مربوطه را در کد معاملاتي خود داشته باشد.لزومي به اعلام تحويل از طرف فروشنده نيست و در صورت وجود سهم شرکت سپرده گذاري به طور خودکار اين انتقال را انجام مي دهد، در غير اين صورت نکول کرده است و بايد يک درصد ارزش قرارداد را به عنوان جريمه نکول به خريدار بپردازد.دارنده موقعيت خريد تا ساعت ۱۲ روز تسويه و تحويل فرصت دارد تا وجه قرارداد را براساس آخرين قيمت تسويه به حساب واريز کند، در غير اين صورت نکول کرده است و بايد يک درصد ارزش قرارداد را به عنوان جريمه نکول به فروشنده بپردازد. در صورت ايفاي تعهدات، در پايان روز تسويه و تحويل وجه به حساب کارگزار فروشنده واريز و سهم مربوطه به کد خريدار تخصيص داده مي شود.در صورت نکول از جانب دو طرف هيچ خسارتي پرداخت نمي شود.
 
منبع: روزنامه کيهان

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :4.5 از 5 امتياز است.


12345
13 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 31356 -1 -1

کامپیوتر
هوافضا
صنایع الکترونیکی
نجوم
مقالات عمومي
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse