مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ پنج شنبه ۲ اسفند -اِلخَميس ١٥ جمادي الثانيه ١٤٤٠ - Thursday February 2019
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1551   بازدید    تاریخ درج مطلب  28/9/1390    
 
 
انجام كارها از طريق دوركاري يك انقلاب است

رييس جمهور، بر اهميت دوركاري و برنامه ريزي دقيق و مناسب در اين زمينه تاكيد كرد.

محمود احمدي نژاد كه در همايش ملي دوركاري در نظام اداري سخن مي گفت، با طرح اين پرسش كه ما براي چه زندگي مي كنيم؟ اظهارداشت همه ي عوامل و فعاليت ها بايد در خدمت انسان باشد و در واقع هر اقدامي بايد در خدمت سعادت، كمال و آسايش انسان باشد.

وي در ادامه با طرح اين پرسش كه انسان در خدمت كار است يا كار در خدمت انسان؟ تصريح كرد اين مشخص است كه همه ي موارد در عالم بايد در خدمت كمال انسان و بهره برداري درست انسان از نعمت هاي الهي باشد و هر اقدام و كاري كه انسان را از حقيقت خود و استعدادهاي خود دور كند و فرصت رشد و كمال را از او بگيرد، حتما مضر است.

رييس جمهور با بيان اين كه همه ما به دنبال شغل و اشتغال براي رفع مشكل معيشت هستيم، گفت همه اين عوامل نيز مي تواند در مسير رشد و كمال باشد و از طرف ديگر مي تواند در نقطه ي مقابل نيز عمل كند.

احمدي نژاد در ادامه سخنانش با بيان اين كه يكي از اركان اصلي زندگي سعادتمند، خانواده است، گفت پدر و مادر در يك خانواده تلاش مي كنند كه خانواده اي شاد و مستحكم داشته باشند، ولي اگر اشتغال و معيشت به گونه اي باشد كه اصل خانواده را دچار خلل كند و براي آن مشكل ايجاد كند، به چه درد مي خورد. ثروت و درآمد بايد در خدمت گرمي و استحكام خانواده باشد و اگر در جهت سستي خانواده عمل كند چه فايده اي دارد؟

وي با اشاره به اهميت تغيير در شيوه كار و كاهش رفت و آمدها و استرس ها، گفت آيا نمي شود به شكل ديگري تنظيم كرد كه كارها به نحو ديگري صورت بگيرد؟ پيشرفت هاي علمي چه نقشي مي تواند در تنظيم كارهاي ما و تسهيل آن ها داشته باشد. آيا با اين ميزان پيشرفت صورت گرفته نبايد تغييري در سيستم و رفتارها ايجاد شود؟

وي ادامه داد مثلا همين جلسه اي كه آقاي فروزنده برگزار كردند را مي شود، دفعه بعد با دوركاري برگزار كرد. بايد از پيشرفت ها و نرم افزارها و سخت افزارهايي كه در سيستم اداري وجود دارد، به نحو احسن استفاده كرد، در حالي كه در سيستم اداري ما بيش از دو درصد ظرفيت اين پيشرفت ها استفاده نمي شود.

رييس جمهور در ادامه به اهميت كاهش هزينه هاي اداري و همچنين كاهش هزينه هاي كارمندان اشاره كرد و گفت مثلا يك كارمند احتياج به ناهار دارد، هزينه رفت و آمدش است، هزينه مهدكودك فرزندش است و از طرف ديگر وقتي كه در محيط اداري حضور پيدا مي كند، آنجا نيز بايد امكاناتي در اختيارش قرار بگيرد و اين باعث مي شود كه هزينه ها بالا رود.

وي ادامه داد مي توان هزينه ها را كاهش داد و به خود كارمند برگرداند. اكنون كارمندان در تهران ۴۰ هزار تومان پول رفت و آمد مي گيرند، ۴۰ هزار تومان براي مهدكودك فرزندانشان و ۴۰ هزار تومان نيز براي غذا كه در مجموع مي شود ۱۲۰ هزار تومان و اگر اين كارمند در خانه كارش را انجام دهد ۱۲۰ هزار تومان صرفه جويي مي شود و مي توان اين هزينه را به خود كارمند برگرداند تا صرف خانواده شود.

رييس جمهور همچنين خاطرنشان كرددر اين صورت انرژي كمتري در ادارات مصرف مي شود، از ساختمان هاي كمتري استفاده مي شود و با توجه به كاهش اين موضوع دست مديران و تصميم گيران براي تصميم گيري بازتر مي شود و كارمند نيز در خانه علاوه بر اين كه كارهايش را انجام مي دهد، از ساير اوقات خود نيز مي تواند به نحو احسن استفاده كند و حتي كار دوم نيز بگيرد، محدوديتي وجود ندارد.

احمدي نژاد در بخش ديگري از سخنانش با بيان اين كه اقتصادهاي موفق در دنيا، اقتصادهايي هستند كه كار را خرد كرده اند و در يك فضاي كوچك جمع مي كنند، به اهميت مديريت خوب و جلوگيري از اتلاف منابع اشاره كرد و گفت معمولا در برابر هر ايده تحولي مقاومت هايي به صورت بي جهت وجود دارد.

رييس جمهور با اشاره به مزاياي دوركاري و تاثير آن در كاهش ترافيك، رفت و آمدها و حمل و نقل گفت با دوركاري مردم نيز ياد مي گيرند كه از طريق سيستم خدمات دريافت كنند.

احمدي نژاد در ادامه با توصيه به دست اندركاران اين همايش مبني بر پيگيري موضوع دوركاري و برنامه ريزي مناسب براي نهادينه شدن آن، گفت بنشينيد در اين ارتباط برنامه درستي را تدوين كنيد. كارهاي تحولي انجام دهيد و در سيستم اداري كه ۴۰، ۵۰ سال است همه از آن مي ناليم تغيير ايجاد كنيد، حتي با اين شيوه مي توان، دريافت كارمندان را زيادتر كرد و هزينه هاي سازمان را پايين آورد.

وي با بيان اين كه با اين شيوه مي توان بسياري از هزينه هاي زايد را حذف كرد، گفت وقتي فرد در خانه باشد و از طريق دوركاري فعاليت ها را انجام دهد، مي تواند بر وقت خود نيز برنامه ريزي كند و به نحو احسن از اين وقت استفاده و آن را تنظيم كند.

احمدي نژاد با بيان اين كه اين طرح باعث تغيير و تحول در سيستم اداري مي شود، افزود اگر اين نگاه منجمد شده اي كه در سيستم اداري طي اين ده ها سال ايجاد شده است، را تغيير دهيم در پي اين تغيير، نوآوري و خلاقيت نيز ايجاد و بسياري از مشكلات ما حل مي شود.

رييس جمهور با بيان اين كه اگر ما قالب اداري گذشته را تغيير دهيم بسياري از منابع كشور آزاد و خيلي از مشكلات حل مي شود، گفت از آنجاكه در يك روال بسته كارها انجام مي شود، براي انجام يك كار در يك سيستم مثلا چندين امضا مي خواهد در حالي كه مي توان اين كار را با چهار امضا نيز انجام داد.

وي در ادامه با بيان اين كه در حال حاضر سه ميليون كارمند در كشور وجود دارد، گفت اگر يك ميليون نفر از آنها نيز از طريق دوركاري كارهايشان را انجام دهند و در خانه بنشينند اين خود يك انقلاب است. اگر در اين چرخش كاري كه تنظيم مي كنيم، يك انسان، يك كودك و يا يك نوجوان از دست برود مثل اين است كه تمام عالم از دست مي رود و اگر يك كودك احيا شود و طعم محبت را بچشد، انگار همه عالم احيا شده است.

احمدي نژاد با بيان اين كه حتما خانم ها از اين امر استقبال بيشتري مي كنند، گفت آن ها علاوه بر كار بيرون، وظايف و كارهاي خانه را نيز بر عهده دارند و خانم هاي كارمند خيلي زودتر فرسوده مي شوند؛ چرا بايد اينگونه باشد؟

رييس جمهور با درخواست از معاون توسعه و مديريت نيروي انساني رييس جمهور كه در اين ارتباط آمار بگيرد كه چرا اينگونه است، گفت بنشينيد و در ارتباط با دوركاري برنامه ريزي كنيد كه مثلا اينقدر درصد بايد دوركاري كنند و مسائل مربوط به آن ها را حل كنيد و بعد برنامه ريزي كنيد كه مثلا در سال آينده نيز چقدر بايد به ميزان كساني كه دوركاري مي كنند، افزوده شود.

وي گفت اگر ساختمان هاي اضافي خالي شود و آنها فروخته شود، مي توان درآمد آن را در رفاه كارمندان خرج كرد، مگر دولت چقدر ساختمان مي خواهد، ما سعي كرديم كه ساختمان ديگر نسازيم. مثلا در ساختمان همين وزارت كشور مي گويند دو هزار نفر كار مي كنند، دو هزار نفر چكار مي كنند، هزار نفر آنها بروند، خانه و از طريق دوركاري كار انجام دهند و اين ساختمان خالي مي شود و مي توان كارمندان ادارات حاشيه اي وزارت كشور را به اينجا آورد و ساختمان هاي اضافه را فروخت و درصددي از درآمد حاصله را براي رفاه كارمندان اختصاص داد؛ چرا كه كارمندان سرمايه هاي كشورند و خدمات گسترده اي را انجام مي دهند و معمولا نيز كمتر حقوق مي گيرند.

رييس جمهور با بيان اين كه هر چه به رفاهيات كارمندان بيشتر برسيم، اين به نفع كشور و پيشبرد امور است، گفت اميدوارم در مورد كاري كه آغاز شده، شاهد يك جهش باشيم و آغازي بر نوآوري و خلاقيت جديد در چرخش كارها و ارائه خدمات به مردم باشد.

پيش از صحبت هاي رييس جمهور، فروزنده معاون توسعه و مديريت نيروي انساني رييس جمهور و شيخ الاسلام وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي به ايراد سخنراني پرداختند.
 
منبع: خبرگزارى ايسنا

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 29332 -1 -1

  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse