مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ شنبه ۲۴ آذر -اِسَّبِت ٦ ربيع الثاني ١٤٤٠ - Saturday December 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1616   بازدید    تاریخ درج مطلب  6/9/1390    
 
 
مجاهدت علمي بزرگترين فضيلت علماست

امام جمعه همدان در همايش روحانيون مناطق اردبيل، نير و نمين گفت مجاهدت در سنگر علم و تهذيب بزرگترين جهاد علماست.

 

به گزارش روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي اردبيل، آيت‌الله غياث‌الدين طاها ‌محمدي در همايش روحانيون اردبيل، نير، نمين و سرعين اظهار داشت اردبيل از ديرباز به دينداري و تدين و علاقمندي به مکتب تشيع شهره بوده است و علماي آن نيز هميشه جزو علماي طراز اول کشور و جهان اسلام بوده‌اند.

وي در تبيين جايگاه علما و روحانيون و حرمت نگهداشتن اين لباس ارزشمند خاطر نشان کرد ما در سه مرحله به شدت نيازمند جهاد و مجاهدت اساسي هستيم که در هر مرحله‌اي بايد با پشت سر گذاشتن کسب معرفت و شناخت حقيقي در منزل ديگر گام بگذاريم تا بتوانيم نافع بودن خود را به امت اسلامي نشان دهيم.

عضو مجلس خبرگان رهبري يکي از اين مراحل و منازل را منزل جهاد علمي علما و روحانيون اعلام کرد و بيان داشت اگر علمي که در مسير آن تلاش مي کنيم منفعت نداشته باشد و براي ديگران سود و فايده‌اي نبخشد در حقيقت آن علوم مضر جامعه است و بايد از آن پرهيز شود.

محمدي منظور از جهاد علمي را کسب معارف دين و فضايل آن اعلام کرد و گفت جهاد دوم علما جهاد به تهذيب و تزکيه نفس و انجام اعمال صالح است.

وي سومين جهاد علما را تبليغ و ترويج معارف ديني اعلام کرد و گفت اگر علما در اين سه جهاد کارآمد و تاثيرگذار، حرکت نداشته باشند وظيفه روحانيت بر زمين مانده و معطل شده است.

امام جمعه همدان با بيان حديثي از نبي مکرم اسلام در مورد رسيدن به علم واقعي و کمال عقل تصريح کرد ما بايد به اين واقعيت ايمان داشته باشيم که بدون معرفت و شناخت صحيح، کسب علم، بصيرت و روشن‌بيني و انتقال مفاهيم آن به عموم مردم امکانپذير نيست چرا که عنصر واقعي آموختن علم در گام اول کسب معرفت است.
وي علم واقعي را علم تقرب و نزديک کننده بشر به ساحت الهي برشمرد و اظهار داشت علمي که ما را از خدا دور کند و نيت ما را پليد و جاهلانه نشان دهد علم پرسود و ثمر نيست.

وي با يادآوري اينکه برخي از علما و انديشمندان در روز آخرت مستحق عذاب و عقوبت الهي هستند گفت علت اين امر آن است که علم آنها نه تنها بر جانشان زده بلکه وبال گردنشان شده است و تنها حمل کننده اين علم هستند و از ثمرگي آن بي‌نصيب مي‌باشند.

محمدي در ادامه سخنان خود اضافه کرد ما بايد در نوکري امام حسين(ع) قدر و ارزش خود را بدانيم چراکه در دنيا و آخرت پادشاهي و سلطنتي بزرگتر از نوکري دربار امام حسين(ع) وجود ندارد.

وي به تلاش هاي علمي علمايي همچون علامه اميني در گردآوري الغدير اشاره کرد و گفت اگر اين کتاب ارزشمند که به نظر مي‌رسد در 20 جلد تدوين شده و تنها 10 جلد آن به دست ما رسيده اگر در بين اهل تسنن توزيع و نشر پيدا کند بسياري از سني‌ها به مکتب شيعه گرايش پيدا مي‌کنند.

امام جمعه همدان با اشاره به اينکه علماي بزرگ و فقيهي که کتاب هاي خود را در تبعيد و زندان نوشته‌اند همگي بيانگر اين نکته است که علماي شيعه در طول تاريخ مجاهدت کرده و ارزش و جايگاه دين مقدس اسلام را به معناي حقيقي نشان داده‌اند.


محمدي در بخش ديگري از سخنان خود به تهديد و آسيب دين اسلام و مقدسات و برخي اقدامات خرافاتي اشاره کرد و ادامه داد دشمن با تمام امکانات درصدد افزون کردن اين خرافات و بدعت‌هاي نارواست و ما بايد به صورت جدي با آن مبارزه کنيم.

گفتني است، اين مراسم پنج شنبه 3 آذرماه در مجتمع فرهنگي فدك اردبيل برگزار شد.

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 28716 -1 -1

  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse