مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ شنبه ۲۹ شهريور -اِسَّبِت ١ صفر ١٤٤٢ - Saturday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  4342   بازدید    تاریخ درج مطلب  25/8/1390    
 
 
سلمان و متوسّمین در قرآن

متوسّم از ماده؛ و سّم کنآیه از تیزهوشی و تیزبینی است. براساس آیات قرآنی و روآیات معصومین(ع) و قرائن تاریخی در میان ملل هیچ ملتی مانند ایرانیان به پیشواز از اسلام نرفته است. زیرا مردم ایران به کیاست و درایت معروف، و به واسطه؛ ذکاوت و خصیصه؛ حقیقت جویی که فطرتاً در نهاد آنان وجود دارد در مقابل حقّ و حقیقت سر تعظیم فرود می آورند. از این رو در مواجهه با آئین اسلام و آشنا شدن با تعالیم آن، اسلام را آئینی مبتنی بر فطرت و براساس برهان و گفتار و کردار نیک یافتند. در این راستا ایرانیان نگهبانی جدّی و یاوری استوار برای آئین اسلام و به خصوص مذهب تشیع بودند و در گسترش علوم و غنی ساختن تعالیم دین در علوم عقلی و نقلی و دفاع از حریم خاندان نبوّت نقش به سزایی در طول تاریخ داشته اند. گویا ایرانیان بذرهای بالقوّه ای در مزرعه؛ بشریت بودند که با باران اسلام رشد و نمو نمودند و به ثمر رسیدند. از افتخارات ما ایرانیان این است که بالاترین درجه؛ ایمان و یقین بعد از حضرات معصومین(ع) متعلّق به صحابه؛ بزرگ پیامبر(ص)، حضرت سلمان فارسی است. رسول خدا(ص) در موقعیت های مختلف به برتری سلمان و قوم او اشاره نموده است و در این جا به نمونه هایی از آن ها اشاره می کنیم:
آیه 54 سوره؛ مائده: یا آیها الّذین آمنوا من یرتدّ منکم عن دینه فسوف یأتی الله بقومٍ یحبّهم و یحبّونه اذلّةٍ علی المؤمنین اعزّةٍٍ علی الکافرین یجاهدون فی سبیل الله و لا یخافون لومة لآئمٍ؛ ای کسانی که ایمان آورده اید، هر کس از شما از آیین خود بازگردد(به خدا زیانی نمی رساند) خداوند در آینده جمعیتی را می آورد که دارای این ویژگی ها هستند:


1. خدا آن ها را دوست دارد.
2. و آن ها خدا را دوست دارند.
3. آن ها در برابر مؤمنان متواضع هستند.
4. (آنان) در برابر کافران سخت و نیرومندند.
5. آن ها در راه خدا جهاد می کنند و از سرزنش ملامت دیگران هراسی ندارند.
پس از نزول این آیه،از پیامبر اکرم(ص) پرسیدند: منظور از این آیه چیست؟ و افرادی که دارای این ویژگی ها هستند چه گروهی اند؟رسول خدا(ص) در پاسخ، دست بر شانه؛ سلمان نهاد و فرمود: این شخص و قوم او هستند. سپس فرمودند: لو کان الدّین بالثّریا لنا له رجال من ابناء فارسٍ(اگر دین در ثریا باشد،مردانی از فارس(ایران) آن را به دست می آورند). هم چنین در آیه؛ دوم سوره؛ جمعه می خوانیم: اوست خدایی که فرستاده؛ خود را از میان اعراب امّی برانگیخت تا آیاتش را بر آنان تلاوت کند. آنان را از(گناهان) پاک گرداند. و کتاب و حکمت را به آن ها بیآموزد). و سپس در آیه؛ سوم می فرماید: و آخرین منهم لمّا یلحقوا بهم و هو العزیز الحکیم؛ و دیگران که به آن ها ملحق می گردند….(سوره؛ جمعه، آیه؛ 3) بر اساس روآیات هنگامی که رسول خدا(ص) این آیه را قرائت می کرد شخصی پرسید: این ها چه کسانی هستند که بعد از ما اسلام می آورند؟ پیامبر خدا(ص) دست بر شانه؛ سلمان گذاشت و فرمودند: اگر ایمان در ثریا باشد مردانی از نژاد این مرد آن را بدست می آوردند. این روایت در کتاب های معتبر در نزد اهل سنّت، این گونه نیز آمده است که پیامبر(ص) دست خود را بر سر سلمان فارسی(ع) نهاد و فرمود: به آن خدایی که جانم به دست اوست، اگر علم در ثریا باشد مردانی از این نژاد به آن دست می یابند. امیرمؤمنان علی(ع) در ضمن بیان شرح حال یاران رسول خدا(ص) هنگامی که به سلمان رسید، در شأن او چنین فرمود: بخّ بخّ، سلمانٌ منّا اهل البیت، ومن لکم بمثل لقمان الحکیم، عَلِمَ عِلم الاوّل و الاخر و هو بحرٌ لا ینزحُ. به به؛ به مقام سلمان، او از ما اهل بیت است، شما در کجا همانند سلمان را می یابید که او هم چون لقمان حکیم است. به حوادث گذشته و اینده آگاهی دارد، او دریایی(از علم) است که پایان ندارد. «(بحارالانوار،ج22،ص18) هم چنین در روایتی منصور بزرج می گوید: نام سلمان را از زبان امام صادق(ع) زیاد می شنیدم. روزی به آن حضرت عرض کردم: نام سلمان فارسی را از زبان شما، بسیار می شنوم، چرا؟ امام صادق(ع) فرمود: مگو سلمان فارسی، او سلمان محمّدی است. ایا می دانی چرا مکرّر از او یاد می کنم؟ به خاطر سه خصلتی که در او بود:
1. او در همه جا خواسته ي امیرمؤمنان علی(ع) را برخواسته ي خود مقدم می داشت.
2. او فقرا و تهیدستان را دوست می داشت، و آن ها را بر ثروتمندان مقدم می نمود. 3. او دانش و دانشمندان را دوست می داشت،او بنده؛ صالح، مطیع و تسلیم پروردگار بود و از مشرکان نبود. سلمان از نظر معرفت و مقام معنوی به مقامی رسیده بود که حامل اسم اعظم بود و کرامات عظیمی از او سر می زد.(اعیان الشیعه، ج7، ص287) امام باقر(ع) درباره؛ سلمان می فرماید: کان سلمان من المتوسّمین؛ سلمان از هوشمندان بود.(نورالثقلین، ج3، ص23) متوسّم یعنی: انسان تیزهوش،که حقایق را با استعداد و هوش سرشاری که دارد به خوبی درک می کند. قرآن کریم درباره قوم لوط می فرماید: إنّ فی ذلک لآیات للمتوسّمین؛ در این عذاب قوم لوط برای هوشیاران نشانه هایی است.(سوره؛ حجر، آیه؛ 75).

منبع: مجله بشارت؛ مهر و آبان 1388 - شماره 73

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :5.0 از 5 امتياز است.


12345
1 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 28292 -1 -1

خبر های قرآنی
مقالات قرآنی
دوره های آموزشی
عملکرد های سالانه دارالقرآن
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse