مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ سه شنبه ۱ مهر -اِثَّلاثا ٤ صفر ١٤٤٢ - Tuesday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  4816   بازدید    تاریخ درج مطلب  10/8/1390    
 
 
تفاوت شيطان و ابليس در قرآن

يک پژوهشگر قرآن کريم با تبيين تفاوت شيطان و ابليس در قرآن گفت ويژگي اصلي شيطان اغواگري و وسوسه انگيزي است که حتي مي توان اين ويژگي را ميان افرادي از انس نيز مشاهده کرد.

حجت الاسلام يعقوب جعفري نيا مفسر و پژوهشگر قرآن کريم در گفتگو با خبرنگار مهر در رابطه با تفاوت ابليس و شيطان در قرآن اظهار داشت ابليس اسم خاص همان شيطاني است که از درگاه خدا به علت عدم سجده به انسان و نافرماني از فرمان خدا رانده شد، اما شيطان اعم از ابليس است.

وي افزود شيطان موجودي حيله گر و وسوسه گر است که آسيب مي رساند، ابليس هم شيطان بود اما کلمه شيطان به ديگران نيز اطلاق مي شود. شيطان در قرآن به صورت جمع هم آمده است که اين امر تعدد شياطين را مي رساند. حتي درباره منافقان در قرآن آيه اي وجود دارد که وقتي با مؤمنان رو به رو مي شوند مي گويند ما ايمان آورديم اما وقتي با شيطان هاي خود خلوت مي کنند مي گويند که ما ايمان نياورديم، تنها مسلمانان را مسخره کرديم.

حجت الاسلام يعقوب جعفري نيا با تأکيد بر اينکه شيطان اعم از ابليس است گفت ابليس اسم خاص است و يک فرد است اما شيطان مفهوم عامتري دارد که شامل ابليس هم مي شود. هرکس که وسوسه گر باشد انسان را از راه حق به در کند شيطان ناميده مي شود.

وي يادآور شد علاوه بر اين که در قرآن واژه شيطان جمع بسته شده که شامل تعداد بيشتري مي شود در روايت ها گفته مي شود شياطين جن و انس که قرآن مي فرمايد ابليس از جن بود و بعد ها براثر عبادات بسيار خود جز ملائک قرار گرفت و هنگام نافرماني از فرمان خدا اظهار مي داشت که خداوند من را از آتش آفريده و انسان را از خدا در نتيجه آتش بر خاک برتري دارد. از جنيان هم ممکن است شياطيني وجود داشته باشد مثل ابليس، از انس يعني از انسانها نيز ممکن است شياطيني وجود داشته باشند به معناي وسوسه گري و حيله گري.

وي با اشاره به اين که جن نيز چون انسان مکلف است گفت هم جن مکلف است و هم جن و بايد در فرمان خدا باشند، معمولا آن تعداد از جن و انس که نافرماني مي کنند همان شياطين هستند، ممکن است از انسانها افرادي گناهکار و شرور باشند اما ويژگي اغواگري نداشته باشد؛ کارشيطان گمراه کردن مردم و اغواگري است.

جعفري نيا با تأکيد بر اينکه وسوسه انگيزي ويژگي خاص شيطان است گفت شيطان اين توانايي را ندارد که انسان را مجبور کند به بيراهه برود. شيطان تنها زمينه ساز است. در روايات آمده است که اگر انسان مومن و قوي باشد شيطان نمي تواند در وي اثر کند. در قرآن آمده وقتي شيطان گفت فرزندان آدم را گمراه مي کنم خداوند مي فرمايد تو را راهي براي بندگان خالص ما نيست. بنابراين راهکار مهم و اصلي براي در امان بودن از وسوسه هاي شيطان تقوا و دعاهايي است که سفارش شده است.

اين مفسر قرآن تأکيد کرد در قرآن عبارت پناه ببر به خدا از شر شيطان رانده شده، ما نيز در خواندن قرآن به اين امر عمل مي کنيم. برخي دعاها هم که به آنها تعويذ گفته مي شود و در آن مضمون پناه بردن به خدا وجود دارد نيز براي درامان ماندن از شر شيطان کاربرد دارد.
 
منبع: خبرگزارى مهر

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :2.7 از 5 امتياز است.


12345
9 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 27691 -1 -1

خبر های قرآنی
مقالات قرآنی
دوره های آموزشی
عملکرد های سالانه دارالقرآن
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse