مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲ مهر -اِلأَربِعا ٥ صفر ١٤٤٢ - Wednesday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1647   بازدید    تاریخ درج مطلب  4/11/1386    
 
 
مد ترقي يا تقليد؟

مدگرایى از جمله پدیده هایى است که با گسترش تجدد در دنیاى ماشینى، آغاز و به نام پویایى و تمدّن معرفى شده است. استفاده از علم و تکنولوژى امرى پسندیده است، ولى لازمه آن، پذیرش الگوهاى مصرفى وارداتى نیست. نظام سرمایه دارى براى دست یابى به بازار مصرف دایمى و فروش تولید روزافزون خود، نیازمند گسترش فرهنگ مصرف است و بهترین روش براى برآوردن این نیاز، ترویج فرهنگ مدگرایى است.از دیگر جنبه هاى مد مى توان به جنبه فرهنگى آن اشاره کرد که دست هاى پنهان استعمار در قالب مد روز، به ارزش هاى حاکم بر جامعه یورش مى برد. به همین دلیل، افراد یک جامعه باید با تکیه بر علم و عقل، با پدیده هاى جدید برخورد کنند تا چرخ تولید جامعه بر مدار مصالح فردى و اجتماعى پیش رود.
زندگى اجتماعى انسان همواره در حال دگرگونى است و دنیا روز به روز رنگى تازه و نو به خود مى گیرد. انسان، این فرزند بالغ و رشید طبیعت نیز به مدد علم و عقل که جانشین غریزه شده است با این دگرگونى ها روبه رو میشود.
در قرن بیستم، زندگى بشر از نظام سنتى که بر پایه کشاورزى مى چرخید، به جامعه اى صنعتى تبدیل شد و به همراه آن، آداب و اصول اخلاقى نیز تحت تأثیر قرار گرفت. از آن جا که پیشرفت جامعه صنعتى و دنیاى ماشینى به رفاه و آسایش مردم انجامید، انسان به حضور فرآورده هاى جدید عادت کرد و پس از چندى، آن ها به ضروریات زندگى روزانه بشر تبدیل شدند. سپس نوبت به ایجاد تنوع و ابداع شکل ها و رنگ هاى گوناگون رسید. این کار سرانجام به ظهور پدیده اى به نام «مُد» منتهى گشت. مد بر همه شؤون زندگى افراد در جامعه هاى غربى تأثیر گذاشت و به تدریج، با نفوذ تکنولوژى و صنعت به دیگر کشورها، الگوهاى مصرفى در بستر اجتماعى آن ها به خودنمايى پرداخت.
امروزه برخى افراد در انتخاب لوازم زندگى و لباس و حتّى شغل، تابع مُد روز هستند و تلاش دارند از قافله مُد عقب نمانند و به قیمت چشم پوشى از نان شب با آن همراهى کنند.

براى گرایش به «مد» دلایل گوناگونى بیان شده است:
الف - «مُدگرایى» از لوازم زندگى ماشینى و بهره مندى از تکنولوژى است.
ب - «مُدگرایى» پویایى و حرکت به جلو و همراهى با تجدد است که گریزى از آن نیست.
ج - متنوّع و جذّاب است.
د- همراهى و هم رنگى با جماعت است.
در بررسى این دلایل باید گفت:
1. استفاده از ابزار جدید و صنعت پیشرفته مانعى ندارد و انسان مى تواند از علم و تجربه دیگر ملت ها استفاده کند. شهید مطهرى در این باره مى نویسد: ئاسلام به شکل ظاهر و صورت زندگى که وابستگى تام و تمام به میزان دانش بشر دارد، نپرداخته است و با قرار دادن هدف ها در قلمرو خود و واگذاشتن شکل ها و صورت ها و ابزارها در قلمرو علم و فن، از هرگونه تصادمى با توسعه فرهنگ و تمدن پرهیز کرده است، بلکه با تشویق به عوامل توسعه و تمدن، یعنى علم، کار، تقوا، اراده و همت و استقامت، خود نقش عامل اصلى پیشرفت تمدن را به عهده گرفته است.
2. همراهى با تجدّد و پویایى، با مدگرایى و تقلید در لباس و دیگر شؤون زندگى تفاوت دارد و نمى توان «مُد» را نوعىحرکت رو به جلو معرفى کرد. افزون بر آن، هواداران این نظریه نیز مى پذیرند که «برخى از مدها، فلاش بکى گذشته اند و چیزهاى قدیمى دوباره مد مى شوند.»
3. درست است که وسایل و ابزار زندگى، همواره در حال تغییر است و به دنبال آن، رفتار و کردار و شیوه زندگى نیز دگرگون مى شود، ولى نکته اساسى این است که آیا هر گونه نوع تغییر، پیشرفت به شمار مى آید و باید از آن استقبال و پیروى کرد؟!
4. در این میان، نقد دلیل «هم رنگ جماعت شدن» نیز روشن شده است . انسان موظف است با تکیه بر علم و عقل، پدیده ها را بسنجد و این از امتیازهاى ویژه انسانى است.
5. درباره «ایجاد تنوّع و تازگى» نیز باید گفت درست است که انسان به طور طبیعى، نیازمند تنوع بوده و از سکون و درجا زدن گریزان است; ولى به این احساس روانى باید در قالب هاى صحیح دیگر پاسخ گفت. سیاست گذاران امر «مُد» با استفاده از این ویژگى، افراد را به استفاده از مدهایى فرا مى خوانند که برخلاف مصالح فردى و اجتماعى است.
نتیجه اینکه اگر به مُدگرایى منصفانه بنگریم و درباره عوامل و پى آمدهاى آن بیاندیشیم، به خوبى در مى یابیم که مدپرستى افراد را از اهداف بلند اجتماعى باز مى دارد و توان مالى و انسانى جامعه را نابود مى کند. به امید آن که همه افراد جامعه، با تکیه بر خردورزى و دانش، از گزند مدگرایى در امان مانند و به سوى کمال گام بردارند.

 

 

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 185 -1 -1

ازدواج
رفتارشناسی
ناهنجاری ها
اصول تربیتی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse