مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ يکشنبه ۶ مهر -اِلأَحَّد ٩ صفر ١٤٤٢ - Sunday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  3863   بازدید    تاریخ درج مطلب  8/8/1386    
 
 
نگاهی به امنیت اجتماعی زنان شاغل

خانه داری بهتر است یا امنیت شغلی؟!
اشتغال زنان در خارج از منزل موضوع جديدي نيست. از زماني كه محيط كاري و خانوادگي زنان از يكديگر جدا شد و ايشان براي كاروفعاليت به خارج از خانه رفتند. به موضوع اشتغال آنان با ديدگاه جديدي نگريسته شد. اكنون بيش از دويست سال از زماني كه زنها در قلمرو بازار كار، به توليد كالا و خدمات پرداختند مي گذرد. با وجود گذشت اين مدت طولاني، هنوز هم در اكثر كشورها، منزلت انتسابي زنان از نگرش عامل نسبت به كار آنان نشات مي گيرد. نگرشي كه مبتني بر جنسيت زنان و نه منزلت اكتسابي و تواناييهاي فكريشان مي باشد؟
خروج زنان از منزل و شاغل شدن ايشان، مهمترين رويدادي است كه در زندگي آنان رخ داده است. زنان در گذشته اغلب اوقات خود را در منزل و جهت انجام فعاليت هاي خانگي صرف مي نمودند، در حالي كه امروزه بخش عمده اي از فرصت هاي آنها در محيط هاي اجتماعي و شغلي مي گذرد. شاغل شدن زنان بر تعدد نقش هاي آنان كه تاكنون به عنوان مادر و همسر ايفاي نقش مي كردند و اكنون با ورود به بازار كار و اشتغال در فعاليتهاي اقتصادي ، اجتماعي جامعه ننيز دخالت دارند افزوده و با بجاي گذاشتن اثرات قابل ملاحظه اي بر خانواده، تحولات اساسي در روابط، شكل و تركيب آنان ايجاد نموده است. زنان شاغل به علت قبول مسئوليت هاي مضاعف اجتماعي و خانوادگي در محيط كار و خانواده همواره در معرض تنش و آسيب هاي روحي و رواني قرار دارند.
توجه به آمار گزارش شده در طي سالهاي 75 تا 80 نشان مي دهد كه در كنار رشد 3/1 درصدي مشاركت مردان در بازار كار، نرخ مشاركت زنان نيز رشد فزاينده اي در حدود 9/31 درصد داشته است. رشد چشمگير مشاركت فعالانه زنان در بازار كار دلالت بر ضرورت وارد شدن زنان در عرصه هاي كار و فعاليت خارج از خانه را دارد. فخري جمشيدي، جامعه شناس 1381، معتقد است: چنان چه جامعه نيازمند كار زنان نبود، هرگز امكانات موجود براي اشتغال آنان را فراهم نمي ساخت.
آنتوني گيدنز، نظريه پرداز معاصر جامعه شناسي( 1378) نيز گسترش سطوح اشتغال براي زنان را در اثر افزايش كلي تعداد مشاغل در دسترس و نه نتيجه بيرون راندن مردان از مشاغلشان توسط زنان مي داند. متاسفانه هنوز تعريف مناسبي از اشتغال زن در جامعه ما وجود ندارد.
پديده اشتغال زن به دنبال حركات مختلف اقتصادي، اجتماعي جامعه رخ داده است.
برخي از عوامل نشات گرفته از اين دگرگوني، امنيت و آرامش خانوادگي و شغلي زنان را دچار مخاطره نموده و با مشكلاتي مواجه ساخته است.امنيت از جمله مهمترين نيازهاي بشري محسوب مي گردد، بدون وجود امنيت، تمامي اعمال فردي و اجتماعي با بحران مواجه مي شوند، توسعه فرهنگي، اجتماعي واقتصادي جوامع بدون وجود امنيت امكان پذير نخواهد بود. اصولاً افراد بشري جهت دستيابي به اهداف والاي انساني و حصول خوشبختي و موفقيت در زندگي نياز به وجود امنيت و احساس آن دارند. آبراهام مزلو در سال 1934 ، در تئوري انگيزش خود، پس از بيان نيازهاي فيزيولوژيكي چون گرسنگي، تشنگي و … بلافاصله نياز به ايمني و امنيت را ذكر نموده است .
امنيت اجتماعي به عنوان يكي از شاخص هاي مهم توسعه و رفاه اجتماعي عمدتاً در قالب ارائه خدمات و تسهيلاتي خاص به گروه هايي از افراد و بهره مندي آنان از برخي برنامه هاي رفاهي كه در كل جنبه مادي و مجرد امنيت را حاصل مي كند، عنوان شده و به بيان احساسي و حالتي آن كمتر پرداخته شده است.
تامين نيازهاي مردمي، بهبود خدمات، اميد به آينده احترام به پايگاه اجتماعي افراد و حفظ آن و … در محيط خانواده و كار، از مهمترين عناويني است كه در مبحث امنيت اجتماعي مطرح مي شود. عدم تحقق برخي مفاهيم اين مقوله در خصوص جامعه زنان كه به جبر برخي شرايط حاكم بر جامعه و بعضي باورهاي فرهنگي و عرفي از حضور در برخي عرصه ها منع شده و ناديده گرفته شده اند بيش از جامعه مردان محرز و مشخص مي باشد.
زنان شاغل به دليل حضور در دو محيط خانواده و كار بيش از ساير زنان در معرض آسيب هاي ناشي از وجود و احساس ناامني قرار مي گيرند. دور شدن مادر از منزل، معطل ماندن وظايف خانوادگي، ايجاد فاصله در روابط دوستانه مادر با همسر و فرزندان و … زمينه ساز احساس نگراني و ناامني در مادران شاغل بوده و بر اضطراب آنها در محيط منزل مي افزايد. بر اساس مطالعات روانشناسي اجتماعي، جايگاه حرفه اي يك زن به ميزان قابل توجهي متاثر از موقعيت خانوادگي و نيز ضرورت ادغام نقش ها و مسئوليتهاي وي به عنوان يك فرد شاغل، همسر و نيز مادر است. ايفاي مجموع اين نقش ها، فعاليت زن را در بيشتر موارد محدود نموده و دستيابي به پيشرفت شغلي را براي وي مشكل تر مي نمايد. بديهي است كه ناتقال ناخود آگاه مشكلات كاري به محيط خانواده، تنش هاي روحي و رواني زن را افزايش داده و امنيت و آرامش خانوادگي را از وي سلب مي نمايد.
رضايت زناشويي به عنوان عامل موثر ديگر در امنيت خانوادگي و در نتيجه امنيت اجتماعي زنان عنوان شده است.
با توجه به تكرار عوامل موثر بر امنيت خانوادگي زنان شاغل در امنيت اجتماعي آنان، مي توان عنوان نمود امنيت اجتماعي زنان شاغل ايراني بيشتر از امنيت شغلي متاثر از عوامل موثر بر امنيت خانوادگي آنان است. بدين ترتيب شاخص هاي امنيت اجتماعي زنان در محيط خانوادگي و در ارتباط با همسر و فرزندان محقق شده و مصداق واقعي خواهد يافت.

منبع : نشریه گفتمان دینی

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :3.7 از 5 امتياز است.


12345
7 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 162 -1 -1

آشپزی در خانه
اصول خانه داری
رفتارشناسی
حجاب شناسی
زن و اسلام
همسرداری
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse