مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ سه شنبه ۱ مهر -اِثَّلاثا ٤ صفر ١٤٤٢ - Tuesday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  578   بازدید    تاریخ درج مطلب  29/12/1396    
 
 
حجت‌الاسلام مهدی ستوده؛استناد به تعالیم شیعه از اصول حکومت داری در سیره امام رضا (ع) بود

 

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان اردبیل گفت: سیره حکومتی و زمامداری حضرت امام رضا (ع)، براساس تعالیم ناب شیعی و با استناد به اندیشه های والای ائمه پیشین بود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی اردبیل، حجت‌الاسلام مهدی ستوده در مصاحبه ای ضمن تبریک میلاد با سعادت حضرت علی بن موسی الرضا (ع)، سیره حکومتی و زمامداری آن حضرت را بر اساس تعالیم ناب شیعی و با استناد به اندیشه های والای ائمه پیشین عنوان کرد و افزود: تعامل امام رضا(ع ) با حکومت جور (به خصوص در جریان ولایتعهدی) و مبارزه و مخالفت با حکام جور بر اساس اصول ثابت تعالیم شـیعه و نیز با توجه به مقتضیات زمانی و مکانی، در سیره آن حضرت تجلی یافته است.

وی آگاهی از زندگی و سیره ائمه، را منشأ تـحولات عـظیم در زنــدگی امـت اسـلامی، عنوان کرد و افزود: زندگی معصومان همواره با جهت گیری های سیاسی همراه بـوده و نـوع نـگاه

آنها به سیاست، نگاهی الهی اسـت که با خدعه، فریب و تزویر پیوندی ندارد.در واقع سیاست و حکومت در دیدگاه اهل بـیت هـمان ادامـۀ جریـان هدایت بشریت به سوی خیر، فضیلت و سعادت محسوب می‌شود و بـدیهی اسـت پیـروی از طـریق اهل بیت، تنهـا راه نجات و رستگاری بشریت است.

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان، در ادامه، با بیان اینکه پس از واقـعۀ عـاشورا، یکـی از حساس ترین مقاطع تاریخ شیعه، زندگانی حضرت رضـا است، خاطر نشان کرد: شرایط زمانۀ حضرت با ائمه پیش از خـودشان در عـین اشتراک در بسیاری از زمینه هـا، تفاوت های اساسـی دارد. از جمله، رویـارویی دسـتگاه حـاکم (خلیفـه ) بــا امــام در زمــان پـدر بزرگوارشان آشکار است و طرف حق و باطل بر پیروان ایشان پوشیده نیسـت.

وی متذکر شد: اما در زمان امام رضا(ع) از حیث اوضاع کلی جهان اسـلام و وضـعیت شیعیان، خلفای حاکم و روش های امام نوعی پیچیدگی های خاص به چشم می خورد و حوادث این روزگار از برخی جهات با نرمش قهرمانانه امام حسن (ع)، موقعیت امام سجاد(ع) و انقلاب فکـری، علمی و فرهنگی امام باقر(ع) و امام صادق (ع) مقایسه پذیر و نشان دهنده اهمیت خاص و چندبعدی این مقطع است.

عضو شورای فرهنگ عمومی استان نفی مطلق حاکمیت طاغوت را از ویژگی های بارز حکومتی امام رضا (ع) عنوان کرد و یادآور شد: در سیره سیاسی امام رضا(ع)، گاه با پیروی از نهضت امام حسین (ع ) یـا بـا صـلح امام حسن (ع)، حکومت داری و مقابله با حکام ظلم و جور انجام شده است.

به گفته وی در زمان آن حضرت، مبارزه با حکومت و حکام جور هیچگاه توقـف نداشته و حتی در سخت ترین شرایط، سازش با ظالمان مجاز عنوان نشده، اما توجه به شکل و ابزار مبارزه و نیز مصالح و اهداف عالیه از جمله مسائلی است که مورد توجه قرار گرفته است.

حجت‌الاسلام ستوده با تاکید بر الگوگیری از سیره رضوی، به‌ویژه از سوی خانواده ها بیان داشت: امام رضا (ع) در مورد مدیریت صحیح خانواده فرمودند: «نزدیک‎ترین شما به من در روز قیامت، خوش خلق‎ترین و مهربان‎ترین آن‎ها نسبت به خانواده‎اش است» که با توجه به این روایت، خیر رساندن به اهل منزل از راه هایی هست که می توان در جهت اصلاح سبک زندگی استفاده کرد.

وی با تاکید بر اینکه این خیر می تواند کلامی یا رفتاری باشد، عنوان کرد: در صورت نهادینه شدن این امر میزان انس و الفت بین اعضای خانواده افزایش یافته و آسیب های خانوادگی و اجتماعی به حداقل می رسد.

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 117063 -1 -1

مدیر کل
ریاست سازمان
حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله)
حضرت امام خمینی (ره)
مصاحبه عمومي
سخنرانيها
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse