مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۳ مرداد -اِلخَميس ٢٣ ذو الحجه ١٤٤١ - Thursday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  444   بازدید    تاریخ درج مطلب  29/12/1396    
 
 
وقتی «اینستا» شاخ درمی‌آورد!
 

شاخ اینستاگرام، عبارتی که برای مخاطبان و کاربران فضای مجازی واژه غریبی نیست و هروقت گفته می‌شود فلانی شاخ اینستاگرامی است، بی‌درنگ مخاطب ذهنش به سوی یکی از کاربران شبکه‌های مجازی می‌رود که در این فضا دست به تولید محتوا می‌زند. یکی فیلم و محتوای طنز تولید می‌کند، دیگری موضوعاتی سیاسی و اجتماعی را در صفحه‌اش مطرح می‌کند، یکی دیگر شاخ اینستاگرام در محتوای فرهنگی است و در این میان برخی نیز محتوای مغایر با آداب و رسوم فرهنگی مرسوم میان مردم منتشر می‌کنند.

آنها می‌رقصند، بدن خود را به نمایش می‌گذارند و رفتارهایی از خود نشان می‌دهند که گاهی مغایر با فرهنگ چند هزار ساله ایرانی است، رفتارهایی که بیشتر سرپوشی برای ضعف‌های شخصیتی و احیانا اجتماعی شاخ‌های اینستاگرام است. بی‌هدف بودن در تولید محتوا یا بیکاری مفرط، عاملی است که شاخ‌های اینستاگرامی به عنوان دلایل فعالیت خود ابراز کرده‌اند. در حال حاضر همه نگاه‌ها معطوف به صداوسیما و ناجاست و این دو نهاد را عامل حواشی ایجاد شده می‌دانند، در حالی که اگر پیش از این ،دیگر دستگاه‌ها از جمله قوه قضاییه، شورای عالی فضای مجازی، شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت ارشاد و ... به وظایف خود عمل می‌کردند، کار به ا ینجا کشیده نمی‌شد.

خندیدن با شاخ‌ها

در دسته‌بندی شاخ‌های اینستاگرام و فضای مجازی باید به گروه‌های مختلفی اشاره کرد. تولید طنز و مطالب خنده‌دار که در این میان دو گروه «خوب» و «بد» را می‌توان برای آنها برشمرد؛ آنها که هدفی جز خنداندن مخاطبان ندارند. هرچند برخی برای خنداندن مخاطبان مسیر اشتباهی را انتخاب کرده‌اند. در مقابل آنها دسته‌ای قرار می‌گیرد که می‌خواهند از مسیرهای صحیح و البته با پایبندی به قانون مخاطب را به خندیدن دعوت کنند.

شاخ‌بازی یا لات‌بازی مجازی

در میان شاخ‌های اینستاگرام نباید از شاخ‌های شرور اینستاگرام چشم پوشید، چهره‌هایی که با کری‌خواندن و کل‌کل‌کردن، دنبال‌کننده جذب می‌کردند، وحید مرادی، هانی کُرده و... چهره‌هایی بودند که در فضای مجازی برای هم شاخ و شانه می‌کشیدند تا جایی که نوچه‌ها وارد دعوا می‌شدند و زد و خورد می‌کردند. این افراد در فضای دعواها و کل‌کل‌های خود، دست به ترویج خشونت می‌زدند و مخاطب بخصوص مخاطب نوجوان و جوان را نسبت به این مسائل تحریک می‌کردند.

اینستاگرام «چار دیواری اختیاری» نیست

ترویج اباحه و رفتارهایی از این دست یکی دیگر از خروجی‌هایی است که شاخ‌های اینستاگرامی در صفحات خود بازتولید می‌کنند. اتفاقی که شاید این‌طور تعبیر شود که در صفحات شخصی در حال رقم خوردن است، ولی نباید فراموش کرد این صفحات شخصی، در فضای عمومی در دسترس است و نمی‌توان از آنها به عنوان چار دیواری اختیاری یاد کرد.

زندگی به سبک شاخ‌ها

یکی دیگر از وجوه صفحات اینستاگرامی که شاخ‌ها آنها را اداره می‌کنند به آنهایی باز‌می‌گردد که مروج سبک زندگی و رفتارهای پسندیده هستند، رفتارهایی که در چارچوب عرف و آداب و رسوم ایرانی قرار می‌گیرد و نه تنها مخرب و مضر نیست، بلکه می‌توان از آنها به عنوان رفتاری مثبت و سازنده در فضای مجازی یاد کرد که کاربران را به خوب بودن دعوت می‌کند.

رقصنده با شاخ

اما دسته دیگری از این افراد که شاید کم هم نباشند، آنهایی هستند که به رقصنده معروف هستند، رقصنده‌هایی که گاهی رفتارهایی مانند بدن‌نمایی هم در فیلم‌هایشان بروز دارد. «الناز»، «شاداب»، «کامی» و در مورد اخیر «مائده هژبری» چهره‌هایی هستند که در صفحات خود تصاویر و ویدئوهایی از رقصیدن خود منتشر می‌کنند. انتشار فیلم رقص تنها وجه فعالیت این افراد در صفحات مجازی نیست بلکه گاهی رفتارهای غیراخلاقی و خلاف باورهای عمومی هم در صفحات آنها دیده می‌شود.مائده هژبری هم یکی از چهره‌هایی بود که انتشار فیلمی از او سپس خبر دستگیری‌اش موج ایجاد کرد، اما تا اینجای کار اتفاق خاصی روی نداده بود تا این‌که تولید برنامه‌ای با عنوان «بی‌راهه» (در رابطه با شاخ‌های اینستاگرامی) توسط ناجا که معمولا به صورت هفتگی پخش می‌شود، حاشیه‌ساز شد. حاشیه‌ای که همراه با نقدها و تحلیل‌های متفاوتی بود. عده‌ای نسبت به موقعیت زمانی و شرایط اجتماعی کشور و پخش این برنامه در چنین موقعیتی نقد داشتند و عده‌ای جای خالی برخورد با مفسدان اقتصادی را گوشزد کردند، عده‌ای هم سعی کردند از آب گل‌آلود ماهی خودشان را بگیرند و با راه‌اندازی فضای احساسی و عاطفی، مخاطبان فضای مجازی را به کنش‌های هیجانی ترغیب کنند. اما فارغ از همه نقدها و تحلیل‌های درست و نادرست، این فرض را می‌توان پذیرفت شکی در برخورد با متخلفان چه از نوع اقتصادی، چه اخلاقی و چه سیاسی و امنیتی وجود ندارد و افکار عمومی نیز از این برخوردها استقبال می‌کند به شرطی که پیوست‌های رسانه‌ای و توجیه افکار صورت بگیرد. به‌طور مشخص درباره مصداق هژبری می‌توان موضوع را از حیث اخلاقی، فرهنگی، رسانه‌ای و حقوقی بررسی کرد.

انتشار محتوا، کی و چگونه؟

انتشار مطالب رسانه‌ای در بستر زمان و مکان اهمیت بسیاری دارد، در پیوست رسانه‌ای یک محصول باید به زمان انتشار و تاثیری که روی جامعه می‌گذارد دقت کرد. این‌که جامعه در چه شرایطی است و با انتشار یک محصول چه تاثیری بر آن می‌گذاریم باید مورد توجه تولیدکنندگان محتوا قرار گیرد. شاید اگر محصولی یک ماه قبل یا بعد از شرایط فعلی منتشر شود تاثیری را که امروز دارد نداشته باشد، از این حیث به نظر می‌رسد که تولیدکنندگان و منتشرکنندگان در درک یک موقعیت زمانی برای انتشار محتوای خود می‌توانند دقت بیشتر به‌خرج دهند.

برخورد قانون با متخلفان چیست؟

اگر با متخلفان و آنهایی که پا را از چارچوبی که قانون تعیین کرده فراتر می‌گذارند، برخورد نمی‌شده یا نشده دلیل بر این نیست که تولیدکننده محتوای مجازی نسبت به آن بی‌توجه باشد. در فصل چهارم (جرایم علیه عفت و اخلاق عمومی) از بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی از قانون جرایم رایانه‌ای به جرایم و مجازات آنها این‌طور اشاره شده: «هرکس به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی یا حامل‌های داده محتویات مستهجن را منتشر، توزیع یا معامله کند یا به قصد تجارت یا افساد تولید یا ذخیره یا نگهداری کند، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5/000/000) ریال تا 40میلیون (40/000/000) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.»

لیدرهای ناشایست

این قبیل آدم‌ها که گرفتار عقده‌های خودبدبینی یا خود بزرگ‌بینی هستند مثل حباب‌های روی آب‌اند که به هیچ عنوان شایستگی لیدر شدن برای افراد جامعه یا هدایت آنها را ندارند. فضای مجازی در ایران رشدی قارچ‌گونه داشته و عضویت مردم در این فضا شتابان بوده است بدون این که آموزش‌های لازم به کاربران داده شده باشد یا حتی نظارت دقیقی که مو لای درز آن نرود، بر این فضا وجود داشته باشد. اگر وضع همین‌گونه باشد، سوءاستفاده از این فضا بیش از آنچه تابه حال بوده ادامه خواهد داشت و آسیب‌های ناشی از آن بیشتر از حالا دامن جامعه را خواهد گرفت.

مظنه شاخ چند؟

کسب درآمد یکی از اهدافی است که شاخ‌های اینستاگرامی دنبال می‌کنند، اتفاقی که مرسوم است و از این رو هرقدر بتوانند بیشتر مخاطب جذب کنند رقم‌هایی که به آنها پیشنهاد می‌شود هم بالاتر می‌رود.

منبع: روزنامه جام جم

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116830 -1 -1

کامپیوتر
هوافضا
صنایع الکترونیکی
نجوم
مقالات عمومي
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse