مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ جمعه ۴ مهر -اِجُّمعَة ٧ صفر ١٤٤٢ - Friday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  394   بازدید    تاریخ درج مطلب  29/12/1396    
 
 
چرایی هدایت جوانان برای فراگیری معارف قرآن
 

گروه معارف - جوانان، سرمایه‌های عظیم یک جامعه، آینده سازان نظام و افتخار آفرین مردم اند. جامعه شناسان معتقدند جامعه ای سالم است که جوانانی سالم داشته باشد.

 جوانان، سرمایه‌های عظیم یک جامعه، آینده سازان نظام و افتخار آفرین مردم اند. جامعه شناسان معتقدند جامعه ای سالم است که جوانانی سالم داشته باشد.

نوجوانى و جوانى، بهار عمر و هنگام شكوفايى آن و آغاز فراز و نشيب‌هاى روحى و جسمى و رسيدن به رشد است. در اين دوره كم ‏كم شخصيت انسان شكل می‌گيرد و پرسش‌هاى فكرى و فرهنگى بسيارى در ذهن جوان پيدا می‌شود. روزهاى جوانى لبريز از زيبايى، نشاط، احساسات، لذت‌هاى متنوع، تفريح و آراستگى است. از سوى ديگر، خداجويى و خدايابى و دين ‏باورى از ويژگی‌هاى اين دوران است. با درک اين ويژگی‌ها و انرژى متراكمى كه در آن‌ها وجود دارد و با تبيين صحيح باورها و ارزش‌هاى دينى و مذهبى، می‌توان روح ناآرام جوان را آرامش و اطمينان بخشيده و او را به نجات و كمال رساند.

مناسب ترين بستر برای ظهور رفتارهای مذهبی، خانواده است

حجت‌الاسلام محمود شربیانی، امام جمعه عجب‌شیر در گفت‌وگو با ایکنا، اظهار کرد: مناسب ترين بستر برای ظهور رفتارهای مذهبی، خانواده است. وقتی فرزندان ارزش‌های اخلاقی را به طور مجسم در رفتار و زندگی والدين خود می بينند، با عظمت و زيبايی و جاذبه آنها آشنا می شوند، در اين صورت زمينه برای شكوفايی و درونی شدن مفاهيم اخلاقی فراهم شده و امواجِ بدون ديوار رسانه‌های ارتباطی و ماهواره‌ها نمی‌تواند دل های جوانان را تسخير کند.

وی آشنایی جوانان با آموزه‌های دینی را از راههای مهم تربیت سالم دانست و افزود: یکی از راههای مهم تربیت سالم، آشنایی جوانان با آموزه‌های دینی و بایدها و نبایدهاست. بایدها و نبایدهای دین به مثابه نسخه دکتر است که انسان را از بیماری‌ها نجات می‌دهد و نتیجه آن، ایجاد جامعه ای قانون مند، متمدن و سالم است.

حجت‌الاسلام شربیانی، با استناد به آیه ۱۲۵ سوره نحل خاطرنشان کرد: در این آیه می خوانیم: گفت وگو بايد از جدال خصمانه و غرور و خودمحوری به دور باشد پرسش و پاسخ‌ها نيكو، منطقی و اقناع كننده و برای كشف حقيقت باشد.

امام جمعه عجب شیر، ادامه داد: در هدایت نسل جوان همان گونه که باید به سلیقه‌ها و علاقه‌های آنان توجه کرد و امر رشد و تربیت آنان را با مقتضیات ذات و جوهرشان هم آهنگ ساخت، باید از ایجاد شخصیت کاذب و توقع بی جا نیز پرهیز نمود. هم چنین دین را نباید به صورت خشک و خشن معرفی نمود، زیرا اسلام دین سمحه و سهله است.

وی، یادآور شد: در تربیت دینی جوانان باید به این اصل مهم توجه داشت که دین، نیاز به تبیین و میزان تأثیرگذاری آن در زندگی جوان دارد.

حجت‌الاسلام شربیانی، ضمن بازگو نمودن لزوم بهره جستن از همه عناصر در هدایت جوانان اظهار کرد: در امر تربیت و جذاب و هدایت جوانان یا نوجوانان باید ازهمه عناصر و شیوه‌ها بهره جست، هم از عقل استفاده کرد، هم از نقل و حدیث و روایت، هم از اخلاق و عرفان، نیز احساسات وعواطف درونی باید بهره جست، چنان که به بیان احکام شرعی و مناسک عبادی پرداخت، لیکن میزان استفاده از هر یک از این عناصر بر حسب سن و دوره و مایه‌های اولیه تربیتی و حتی خصوصیات شخصی و فردی متفاوت است.

وی با اشاره به فرموده امیرالمومنین علی(ع)افزود: امیرمومنان علی(ع) می فرمایند: دل‌های مردم وحشی است، پس هر کسی بتواند با آن‌ها الفت برقرار کند، به او روی خواهند آورد.

حجت‌الاسلام شربیانی تاکید کرد: اگر حقیقت دین و نقش آن در زندگی و خوش بختی انسان و اصلاح معاش و... به درستی تبیین شود، فطرت دین گرا و خداجویی جوانان آن را به راحتی می پذیرند.

عطش جوانان درپی هدایت درست سیراب می شود

حجت‌الاسلام صمد ناصری، امام جمعه خسروشاه در گفت‌‌وگو با ایکنا، اظهار کرد: عطش جوانان نسبت به مذهب در صورتی سیراب می شود که در جهت درست هدایت شود و صداقت و خلوص را در همه امور مشاهده کنند.

وی افزود: جوانان تمام مسایل را زیر ذره بین انتقاد و موشکافی خود قرار می‌دهند و در اصول و بنیان‌های اعتقادی خود هیچ گونه تسامح و سهل انگاری را روا نمی دارند.

وی خاطرنشان کرد: ادراک جوانان، شناخت روحیات آنان، قدرت هم کلام شدن با ایشان، بودن در دنیای آنان و ... گوهر گرانبهایی است که به راحتی نصیب هر کسی نمی‌شود و تنها افراد فرا زمانی و فرامکانی می توانند جوان امروزی را درک کنند و چنین افرادی جز ائمه معصومین(ع) و پیامبر خدا (ص) و کتاب انسان سازش، جز قرآن نمی تواند باشد.

حجت‌الاسلام‌ ناصری، با استناد به آیه ۳۰ سوره فرقان ادامه داد: در این آیه می خوانیم: در آن روز رسول به شکوه از امت در پیشگاه (رب العزّه) عرض کند: بارالها تو آگاهی که امّت من این قرآن را به کلّی متروک و رها کردند.

امام جمعه خسروشاه ضمن بارگو نمودن تغییرات پرشتاب در عرصه فرهنگ یادآور شد: در حال حاضر با توجه به تغییرات پرشتابی که در عرصه فرهنگ و ادبیات مخاطبین به ویژه بین نسل جوان ایجاد شده، برای جذب جوانان باید ارائه پیام‌ها را متناسب با شعور حاضر و کنونی تنظیم نمود.

حجت‌الاسلام ناصری، با اشاره به فرموده امام جعفرصادق(ع) افزود: امام جعفرصادق(ع) می فرمایند: به وسیله عمل خود راهنما و راهبر مردم به سوی فضیلت‌ها شوید و تنها دعوتگر زبانی نباشید.

امام جمعه خسروشاه، تاکید کرد: عبوردادن منطقی نوجوانان و جوانان از احساسات خام مذهبی به بينش مذهبی تثبيت شده که با تعقل و تفکر همراه باشد و کمک کردن به ايجاد ارتباط آنها با ديگران، ارتباط آنها با جهان هستی و کشف حقايق ناشی از اين ارتباطات که با چون و چرا و سئوال و جواب به دست می آيد، از وظايف سنگين مربيان است.

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116648 -1 -1

اخبار اداره کل
اخبار شهرستان ها
اطلاعیه ها و بیانیه ها
اخبار عمومی
اخبار نماز جمعه استان
اهداف سازمان
چارت سازمانی
معرفی اداره کل تبلیغات اسلامی
تکریم ارباب رجوع
تبیان
دفاتر تابعه
معاونت فرهنگی
معاونت اداری و مالی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse