مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۴ تير -اِثَّلاثا ٢٣ ذو القعده ١٤٤١ - Tuesday july 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  433   بازدید    تاریخ درج مطلب  1/1/1397    
 
 
راز وجود اشياي عصر حجر در قبرهاي مربوط به عصر آهن
 

تبر متعلق به عصر حجر در يك قبر مربوط به عصر آهن چه مي كند؟ «اگر چيزي يك بار پيدا شود، اتفاقي است. اگر دوبار پيدا شود معما است. اگر سه بار پيدا شود مدل است.» اين را ال همدورف از موزه باستانشناسي دانشگاه استاونگر نروژ و اوا تات باستان شناس آلماني مي گويند كه در قبرهاي مربوط به دوران جديدتر به دنبال اشياي قديمي تر مي گردند.

در سال 2005 باستانشناسان قبري را در جنوب شرقي نروژ كاوش كردند به گمان اين كه مربوط به عصر آهن و به عبارتي مابين سال هاي 600 و 1000 پيش از ميلاد مسيح است. مشخص بود كه قبر غارت شده. وضع داخل قبر به هم ريخته بود و حتي تكه هاي آجر و چيني در لايه هاي جوان تر خاك آن پيدا مي شد.

به هم ريخته بودن قبرها در قرن 19 امري عادي بود، چراكه كاوش قبرهاي قديمي غيرقانوني تلقي نمي شد. تنها از سال 1905 بود كه براساس اولين قانون ميراث فرهنگي کاویدن آثار فرهنگی به وسيله افراد غیر متخصص جرم تلقي شد.

در پايان عصر آهن، شيشه متداول ترين ماده براي ساخت اشكال زينتي گرد و كوچكي شبيه به مرواريد بود. اين اشكال شيشه اي اغلب در قبرهاي زنان و مردان آن دوره پيدا مي شود. زنان اين اشكال را به دور گردنشان مي بستند و نسبت به مردان مرواريدهاي شيشه اي بيشتري در قبر آنها يافت مي شود.

محققان با پيدا كردن هفت مرواريد شيشه اي مطمئن شدند كه قبر يك زن را بررسي مي كنند. اما آنها در كاوش هايشان با تبري سنگي مواجه شدند. اين تبر در همان لايه خاكي كه مرواريدها يافت شده بود، پيدا شد. اين تبر به عصر سنگي تعلق داشت و قدمت آن هزار سال بيشتر از مرواريدها بود. اين در حالي است كه همه نشانه ها حاكي از آن بود كه سنگ قبر به عصر آهن و به يك زن تعلق دارد.

ظرف سه سال گذشته هم انواع اشياي مربوط به عصر حجر از سنگ هاي چخماق گرفته تا تبر و ... در قبرهاي تازه تر يافت شده بود.

تا دهه 1970 نه باستانشناسان و نه دزدان مقبره از وجود اين اشيا آگاه نبودند و يا آنها را چيزهايي غيرمهم و فاقد ارزش باستانشناسي مي دانستند. اما حالا محققان به اندازه كافي داده در اختيار دارند تا به تجزيه و تحليل آنها بپردازند. به عبارتي آثار زيادي از عصر حجر در قبرهاي جديدتر پيدا شده به طوري كه اين پديده به يك مدل تبديل شده است. حتي يك تبر عصر حجر در يك قبر دست نخورده مربوط به قرن پنجم ميلادي پیدا شده است.

همدورف مي گويد: «تبري كه ما در قبر مربوط به عصر آهن پيدا كرده ايم، ‌بايد به عمد در قبر گذاشته شده باشد. يافته هاي ديگر هم حاكي از وجود مدلي در اين زمينه است. به عنوان مثال در هالند سوئد حدود صد قبر مربوط به اواخر عصر آهن پيدا شده است كه با بررسي آنها تقريباً در هر قبر يك شيء سنگي به دست آمده است.»

اگر اين اشيا به طور تصادفي در قبرها پيدا نشده اند، پس به چه دليلي در آنها قرار داده شده اند؟

باستانشناسان براي اين پرسش چند پاسخ دارند. آنها مي گويند مردمي كه در عصر آهن زندگي مي كردند رابطه آگاهانه اي با اشياي مربوط به زمان هاي ابتدايي تر داشتند و اين اشيا آنها را به گذشته شان متصل مي كرد. به عبارتي شايد اين مردم اشياي قديمي را ميراث اجدادشان و يادگارهاي گذشته هاي دور مي دانستند.

يك دليل ديگر هم اين است كه اين اشيا وسيله اي براي اثبات حقوق و مالكيت قانوني به حساب مي آمدند. به اين ترتيب كه افراد كنترلشان را بر يك منطقه با دفن خانواده شان در يك مكان و همراه با اشيايي كه به اجدادشان تعلق داشت نشان مي دادند.

دليل ديگري هم كه آنها مطرح مي كنند اين است كه مردم ماقبل تاريخ خرافاتي بودند و اشياي سنگي به ويژه تبر به عنوان بخشي از تشريفات مذهبي در قبر قرار داده مي شده است. همچنين اين مردم باور داشتند كه رعد و برق سنگ آذرخش را به وجود مي آورد و افرادي كه مالك چنين سنگ هايي باشند به وسيله رعد و برق مورد اصابت قرار نمي گيرند.

اين ایده سقوط سنگ از آسمان به علت رعد و برق در تمام جهان شناخته شده است. رومي ها اشيايي مثل شهاب ها، سنگ چخماق و تبرهاي چخماقي سنگي را به رعد و برق متصل مي كردند. طبق يك داستان عامیانه يك تبر چخماقي مي تواند از فرد مقابل رعد و برق حفاظت كند و به صورت يك طلسم عمل مي كند.

در اروپاي شمالي ايده قديمي thor خداي كهن رعد كه وقتي كه رعد و برق مي زد پتك و چكش مي انداخت يك موضوع عادي است و تا قرن نوزده هم زنده بود.اين مردم باور داشتند كه سنگ هاي تور از خانه ها و مردم محافظت مي كند. به نظر مي رسد كه دو شرط هم موقع انتخاب سنگ رعد مهم بوده. يا شكلش شبيه به تبر و پتك باشد كه از يك سنگ زميني يا چخماق به دست مي آمده يا سنگي باشد كه شعله ور شود كه اين هم سنگ چخماق است.

مأموريت تور اين بود كه از خدايان و مردم در مقابل شيطان و هرج و مرج حفاظت كند و بنابراين اين مردم باور داشتند كه سنگ هاي تور از خانه ها و مردم محافظت مي كند. به نظر مي رسد كه دو شرط هم موقع انتخاب سنگ رعد مهم بوده. يا شكلش شبيه به تبر و پتك باشد كه از يك سنگ زميني يا چخماق به دست مي آمده يا سنگي باشد كه شعله ور شود كه اين هم سنگ چخماق است.

منبع: سایت علمی 020

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116626 -1 -1

آموزشی
پژوهشی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse