مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ دوشنبه ۷ مهر -اِلأِثنين ١٠ صفر ١٤٤٢ - Monday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  608   بازدید    تاریخ درج مطلب  1/1/1397    
 
 
چرا نسل انسان نئاندرتال منقرض شد؟

يك گروه تحقيقاتي روسي می گوید نسل انسان هاي نئاندرتال بر اثر وقوع انفجارهاي ويرانگر آتشفشاني در موطنشان واقع در آسياي غربي و اروپايي منقرض شده است. به عقيده آنها دست كم سه انفجار آتشفشاني در حدود 40 هزار سال قبل رخ داده و به پايان عمر انسان هاي نئاندرتال كه موجوداتي با ريختي شبيه به انسان بوده اند انجاميده است.

انسان هاي امروزي هم به اين دليل به حياتشان ادامه داده اند كه در آن زمان با خيال راحت در آفريقا و نيز منتهااليه جنوب غربي آسيا زندگي مي كردند. اين مناطق خارج از گستره اي كه ابرهاي ناشي از خاكستر آتشفشاني آن را دربر مي گرفته بوده است.

درواقع انسان هاي هوموساپينس از شانس خوبشان، در زمان وقوع اين آتشفشان ها در موقعيت جغرافيايي اي زندگي مي كردند كه به آنها اجازه داد به حياتشان ادامه دهند. به اين ترتيب بعد از چند هزار سال هم بدون اين كه مجبور باشند براي دستيابي به غذا و منابع ديگر با انسان هاي نئاندرتال رقابت كنند به قلمرو سابق آنها كوچ كردند.

انسان هاي هوموساپينس كمي بعد از 40 هزار سال قبل توانسته اند بر شرايط ناگوار و ناملايم حاكم بر زيستگاه ها پس از وقوع اين آتشفشان ها غلبه كنند. آنها به مدد پيشرفت در ساخت ابزار سنگي و انجام ابداعات فرهنگي ديگر اين شرايط را براي خود تسهيل كرده اند.

اين گروه تحقيقاتي براي اثبات تئوري آتشفشاني به خاك،‌ گرده هاي گياهي، استخوان هاي جانوران و ابزارهاي سنگي به دست آمده از غار مزمسكايا واقع در جنوب غربي كوه هاي قفقاز روسيه استناد مي كنند.

محققان با تجزيه و تحليل شيميايي لايه هاي خاك اين غار دو نوع خاكستر آتشفشاني را تشخيص داده اند كه نشان دهنده وقوع انفجارهاي آتشفشاني جداگانه در غرب آسيا بين 45 هزار و 40 هزار سال قبل است.

محققان شواهدي از وقوع يك انفجار آتشفشاني بزرگ و غيرمعمول در ايتاليا، حول و حوش 40 هزار سال قبل هم به دست آوردهاند كه زمستاني آتشفشاني را به وجود آورده و محيط زندگي موجودات زنده جنوب و شرق اروپا را ويران كرده است.

در آينده اي نزديك كلون كردن يك انسان نئاندرتال ممكن مي شود. اولین كاري که باید انجام شود تعيين توالی ژنوم انسان نئاندرتال است که در واقع انجام شده است. گام بعدی این خواهد بود که این ژنوم به عنوان مثال به 10000 قطعه خرد شود و سپس اين تكه ها سنتز شود.

با انجام يك فرايند نيمه خودكار آزمايشگاهي در نهايت همه قطعات در سلول بنيادي انسان جمع آوري مي شود و مي توان كلون يك انسان نئاندرتال را توليد كرد. آن چه باقي مي ماند مسايل اخلاقي مربوط به ايجاد يك بازمانده از گونه هاي منقرض شده بشر از زير ميكروسكوپ است.

منبع: سایت علمی 020

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116577 -1 -1

جامعه شناسی
روانشناسی
آسیب شناسی اجتماعی
خانواده
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse