مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ شنبه ۱۸ مرداد -اِسَّبِت ١٨ ذو الحجه ١٤٤١ - Saturday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  593   بازدید    تاریخ درج مطلب  2/1/1397    
 
 
جنگ جهانی دوم

جنگ جهانی دوم، تقریباً شش سال، یعنی از سال 1939 تا سال 1945 به طول انجامید. این جنگ خشن ترین جنگی است که بشر تاکنون تجربه کرده است. جنگ جهان دوم جنگی بود که هر فرد و هر حرفه ای را درگیر کرد. در این جنگ کشورهای زیادی نیز درگیر بودند. یعنی 61 کشور با 1.7 میلیارد نفر که سه چهارم جمعیت جهان در آن موقع می شود درگیر این جنگ شدند. 50 میلیون نفر نیز جانشان را از دست دادند و صدها میلیون نفر هم مجروح شدند.

جنگ جهانی دوم چگونه شروع شد؟

در سال 1918 آلمان در جنگ جهانی اول شکست خورد و مجبور شد از بخش هایی از سرزمینش چشم پوشی کند و از داشتن نیروهای مسلح هم محروم شد. در سال 1933 مردم آلمان به رهبری به نام "آدولف هیتلر" رأی دادند که در آلمان حزبی سیاسی به نام حزب "سوسیالیست های ملی" یا "نازی" را رهبری می کرد.

هیتلر قول داد که کشورش را دوباره احیا کند و به عظمت برگرداند و به سرعت نیز شروع کرد به مسلح کردن دوباره آلمان و پس گرفتن سرزمین هایش از کشورهای دیگر.

کمی مانده به ساعت پنج صبح روز دوشنبه اول ماه سپتامبر سال 1939، نیروهای آلمانی به لهستان حمله کردند. تانک ها و گروه های موتوریزه آلمانی با حمایت بمب افکن های استوکا stuka در خاک لهستان پیشروی کردند. یک میلیون و 250 هزار نیروی آلمانی به سمت لهستان سرازیر شدند.

چه موقع جنگ جهانی دوم شروع شد؟

جنگ جهانی دوم در سوم سپتامبر سال 1939 و پس از آن که "نویل چمبرلین" به آلمان اعلام جنگ داد، در اروپا شروع شد. این جنگ بسیاری از کشورهای جهان را درگیر کرد.

چرا جنگ جهانی دوم شروع شد؟

جنگ جهانی دوم پس از حمله آلمان به لهستان شروع شد. از آن جایی که هیتلر به حمله به لهستان ادامه داد، بریتانیا و فرانسه به آلمان اعلام جنگ دادند.

جنگ جهانی دوم چه موقع پایان یافت؟

جنگ جهانی دوم در سال 1945 با تسلیم بدون قید و شرط دول محور پایان یافت.

آلمان در هشت می سال 1945 تسلیم شد و متفقین با آن موافقت کردند. حدود یک هفته بعد از آن هیتلر خودکشی کرد. جشن پیروزی متفقین در اروپا در هشت می سال 1945 برگزار شد.

با وجود این که جنگ به طور رسمی پایان یافت، اما در شرق دور  جنگ شدت یافت و چند ماه دیگر ادامه پیدا کرد و زندگی های بیشتری را گرفت. تا این که ژاپن تسلیم شد. بمب های اتمی که در شش و نه آگوست بر روی شهرهای هیروشیما و ناکازاکی ژاپن انداخته شد با تسلیم شدن ژاپن رابطه داشت.

بعد از این واقعه حکومت ژاپن از اقتدار شخصی امپراتور این کشور استفاده کرد تا تسلیم ژاپن را اعلام کند. امپراتور یک رادیوی شخصی درست کرد تا این تصمیم را اعلام کند.

در 15 آگوست سال 1945 ژاپن به طور رسمی با تسلیم بدون قید و شرط این کشور به متفقین موجب شد که جنگ در بقیه جهان نیز پایان بیابد.

منبع: سایت علمی 020

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :5.0 از 5 امتياز است.


12345
1 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116575 -1 -1

تاریخ سیاسی
ایران
جهان
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse