مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ جمعه ۲۴ مرداد -اِجُّمعَة ٢٤ ذو الحجه ١٤٤١ - Friday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  814   بازدید    تاریخ درج مطلب  1/1/1397    
 
 
تاجیکستان چگونه کشوری است؟

واژه تاجیکستان از دو بخش "تاجیک" و"ستان" تشکیل شده است که به معنای «سرزمین تاجیک‌ ها» است. حدود 80 درصد از جمعيت اين كشور نيز از قوم تاجيك هستند. ۱۵.۳٪  مردم تاجيكستان هم ازبک‌ و ۱.۱٪ آنها هم روس هستند. اقلیت‌های کوچک دیگری از قبیل اوکراینی‌، چینی‌، کره‌ای‌، تاتار و غیره  نیز در تاجیکستان زندگي مي كنند که ۲.۶٪ از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند. دین بیشتر مردم تاجيكستان اسلام است. بیشتر جمعيت تاجيكستان سنی حنفي هستند ولي اقلیت قابل توجه شیعه اسماعیلی هم در اين كشور به ويژه در منطقه پامير زندگي مي كنند.

كشور تاجيكستان در آسياي ميانه واقع شده است و از جنوب با افغانستان، از غرب با ازبكستان، از شمال با قرقيزستان و از شرق با كشور چين همسايه است. دور تا دور اين كشور خشكي است. تاجیکستان ۱۴۳٬۱۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد و از نظر وسعت نود و پنجمين كشور جهان است. جمعيت اين كشور هم بر اساس آمار سال 2008 ميلادي حدود هفت میلیون نفر است كه از اين نظر صدمين كشور جهان به شمار مي آيد. تراکم جمعیت در این کشور ۴۶ نفر در هر کیلومتر مربع است.

پایتخت تاجیکستان شهر دوشنبه است و زبان رسمی آن فارسی با گویش تاجیکی است. البته زبان روسی نیز کاربرد وسيعي در حوزه هاي بازرگانی و حکومتی دارد. واحد پول تاجیکستان، سامانی نام دارد. این کشور در سال ۱۳۷۰ هجری شمسي مصادف با 1991 ميلادي همزمان با فروپاشی اتحاى جماهير شوروی، استقلال یافت. کشور تاجيکستان از سال 1929 زير سلطه اتحاد جماهير شوروي بود.

حکومت تاجیکستان جمهوری است. طبق قانون اساسی جمهوری تاجيکستان، ارگان عالی قانونگذاری اين كشور پارلمان (مجلس عالی) است که عبارت از مجلس ملی و مجلس نمايندگان است. سازماندهی و فعاليت مجلس عالی طبق قانون مدنی معين می شود.

تاجيکستان چهار استان دارد كه ولايت خودمختار بدخشان کوهی، سغد، ختلان و شهر و نواحی های تابع مرکز يعني دوشنبه را شامل مي شود.

صادرات عمده اين كشور آلومينيوم، برق، پنبه، ميوه، روغن گياهي و منسوجات است و واردات عمده آن عبارتند از: برق، اكسيد آلومينيوم، محصولات نفتي، اكسيد آلومينيوم، ماشين آلات صنعتي، دارو و مواد غذايي.

تاجیکستان کشوری مرتفع است و 93 درصد اين كشور كوهستاني است. تقريباً نصف محدوده تاجيکستان در ارتفاعي بيش از 3000 متر از سطح دريا قرار دارد. ولی در شمال اين کشور، منطقه پست فرغانه نيز وجود دارد. تاجيكستان بعضي از بلندترين قله هاي آسياي مركزي را دارد. بلندترين قله اين كشور قله اسماعيل سامانی با ارتفاع هفت هزار و 495 متر است. اين كشور در يك كمربند زلزله اي فعال قرار دارد و در نتيجه وقوع زمين لرزه در اين كشور پديده اي عادي است.

تاجيكستان اقليم هاي مختلفي دارد. در اين كشور سلسله کوه های بلندی که سرچشمه بيشتر رودخانه های منطقه آسيای مرکزی هستند، دره ها، سرزمين هايي با وضع اقليمی معتدل که در آنها کشت زارهای پنبه، انگورزارها و باغ های ميوه وجود دارد و نيز بيابان هايی با كوه هاي بلند که سرماي آن کمتر از فصل زمستان سيبري نيست  وجود دارد.

اين كشور کوهستانی و سرسبز با بارندگی فراوان می‌تواند صادرکنندهٔ آب و برق به سایر کشورها باشد. اما تاكنون تنها از پنج تا شش درصد از توانش در اين زمينه استفاده كرده است. اين كشور از نظر منابع آب پس از چين، روسيه، آمريکا، برزيل، زيير، هند و کانادا در جای هشتم قرار دارد.

رودخانه ها و درياچه هاي اين کشور از يخچال ها سرچشمه می گيرند. مجموع طول 600 رودخانه اين كشور که هر يک از آنها بيشتر از 10 کيلومتر طول دارد، به بيش از 28 هزار و 500 کيلومتر مي رسد. محوطه يخچال های تاجيکستان نيز هشت هزار 476 کيلومتر را در برمي گيرد. بزرگ ترين يخچال اين كشور فيدچينکو است. بزرگ ترين رودخانه های اين كشور سيردريا، وخش  و زرافشان هستند و درياچه اسکندرکول بزرگترين درياچه اين كشور محسوب می شود.

منبع: سایت علمی 020

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116570 -1 -1

جامعه شناسی
روانشناسی
آسیب شناسی اجتماعی
خانواده
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse