مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۵ تير -اِلأَحَّد ١٤ ذو القعده ١٤٤١ - Sunday july 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  416   بازدید    تاریخ درج مطلب  1/1/1397    
 
 
پوشش بوميان آمريكا
 

به طوركلي تعداد زيادي سبك هاي پوشش سنتي در آمريكاي شمالي وجود داشته است. تقريباً هر قبيله آمريكايي بومي سبك مشخص و متمايزي در لباس پوشيدن داشته و اغلب مردم مي توانستند قبيله هاي ديگر را با نگاه كردن به پوشش و آرايش سر و تزييناتشان شناسايي كنند. در بيشتر قبايل، مردان يك تكه مستطيل شكل breechcloth كه دو گوشه اش درازتر از دو گوشه ديگر است را مورد استفاده قرار مي دادند و يا آن را بالاي كمربند جمع مي كردند به طوري كه گوشه هايش در پشت و جلو پايين مي افتاد.

 بعضي وقت ها و در آب و هواي سرد ساق پوش چرمي مي بستند. در بعضي از قبايل مردان يك دامن مردانه كوتاه و جوراب هاي خزدار مي پوشيدند. بيشتر مردان بومي بلوز نمي پوشيدند، اما جنگجويان بومي ساده  بلوزهاي جنگي از جنس پوست مي پوشيدند كه با دم هايي از پوست قاقم ، مو و پر بلند پرندگان و مهره هاي به ريسمان كشده شده تزيين مي شد.

بيشتر زنان بومي دامن و ساق پوش سفت و خشن و بلند مي پوشيدند و جنس دامن از قبيله اي به قبيله اي ديگر متفاوت بود. در بعضي از فرهنگ هاي بومي شكل بلوز زنان سليقه اي و معمولاً بيشتر شبيه به كت بود. درحالي كه در فرهنگ هاي ديگر، زنان هميشه لباس تونيك يا شنل زنانه مي پوشيدند و در قبايل ديگر زنان معمولاً‌ لباس يك تكه اي به تن مي كردند. تقريباً همه آمريكاييان بومي شكلي از كفش پوستي محكم moccasin يا پوتيني با وزن سنگين تر (mukluk) به پا مي كردند.

اما سبك هاي پوشش پا از قبيله اي به قبيله اي ديگر فرق داشت. بيشتر قبايل در هواي سردتر خود را در ردا مي پيچيدند. بعضي از قبايل شمالي به جاي اين پوشش، نيم تنه هايي از پوست خز مي پوشيدند. اما بيشترين تفاوت در پوشش مربوط به لباس هاي رسمي بود كه تقريباً در هر قبيله اي متفاوت از ديگري بود.

بعد از دوره استعمار لباس هاي بومي شروع به تغيير كرد. چون قبايل بومي از زمين هاي قديمي شان رانده شدند و مجبور شدند تماس هاي نزديك تري با هم داشته باشند. به اين ترتيب شروع كردند به اين كه لباس هاي قبيله ايشان را از همديگر قرض بگيرند. به طوري كه لباس هايي از جنس پوست گوزن و حاشيه هاي لباس، پرها، نحوه درست كردن موي سر و پتوهاي بافته شده، در ميان بومي هاي قبايل ديگر كه اين پوشش ها را نداشتند، محبوب شد و طرفدار پيدا كرد.

همچنين بومي ها شروع كردند به اين كه لباس هاي محلي اروپايي را با سبك لباس پوشيدن خودشان تطبيق دهند. آنها اين لباس هاي اروپايي را با تسبيح آمريكايي بومي، قلابدوزي و طرح ها تزيين كردند. اين لباس ها ريشه آمريكايي نداشتند. اما تا قرن 19 هركس كه آنها را مي ديد فكر مي كرد كه پوشش بومي است.

اين لباس ها كه بعد از دوره استعمار به وجود آمدند شامل نيم تنه و پيراهن، پيراهن هاي با روبان و نوار، شال گردن و دستمال گردن از جنس اطلس، حاشيه ها و دامن هاي قلابدوزي شده قبايل بومي ساكن فلوريدا، پلور و ژاكت پشمي و كاموايي، لباس هاي زلم زيمبويي!، تكه دوزي ها، روبان هاي پهن و لباس هاي چاك چاك و همراه با بخش هاي پاره لباس متعلق قبيله "چروكي" بودند.

امروزه بيشتر آمريكايي هاي بومي در زندگي روزانه شان پوشش هاي كانادايي و آمريكايي معاصر را به تن مي كنند. اما سبك لباس بي همتاي آمريكايي هاي بومي هنوز وجود دارد. بعضي از جامه هاي بومي رسمي، مثل پوست گوزن، لباس هاي با روبان و نوار و كفش هاي پوستي مهره دار هنوز در بسياري ازقبايل به ويژه در مراسم رسمي پوشيده مي شود. لباس هاي ديگر مثل پوشش مستطيل شكل breechcloth، ساق پوش و زينت هاي مو و دستمال هاي رقص، حتي در مراسم مذهبي و مجالس پرسروصداي نشست و گفت و گو پوشيده مي شود. معمولاً آمريكايي هاي بومي لباس هاي پر تشريفات سنتي و نشان هايشان را در مراسم تشريفاتي مورد استفاده قرار مي دهند.

منبع: سایت علمی 020

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116569 -1 -1

دانش و فناوری
پزشکی
ورزشی
جوانان
نوجوانان
بانوان
ادب و هنر
فرهنگی
اجتماعی
سیاسی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse