مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ پنج شنبه ۳ مهر -اِلخَميس ٦ صفر ١٤٤٢ - Thursday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  653   بازدید    تاریخ درج مطلب  2/1/1397    
 
 
آبشار گؤرگؤر مشکین

آبشار گؤرگؤر مشکین چایییکی از زیباترین و پرآب ترین آبشارهای مشگین شهر می باشد که ،در دامنه شمالي كوه سبلان در مسیر رودخانه مشکین چایی و در منطقه ییلاقی سامانلی واقع شده است. نزدیکترین روستاها به این آبشار روستاهای اندزق (پیرعلی) و ساچلو می باشند. این آبشار تقریبا ۲۰ متر ارتفاع داشته و دارای ۲۰۰ متر مربع محوطه گردشگاهي می باشد. در بالا دست این آبشار ییلاقات سامانلی واقع شده است که در فصول گرم سال میزبان عشایر دامدار می باشد. ضمن اینکه این آبشار در اکثر فصول سال میزبان خیل عظیمی از طبیعت دوستان و کوهنوردان می باشد.

در مسیر رودخانه مشکین چایی و بالاتر از آبشار گؤرگؤر (فاصله حدود ۲٫۵ کیلومتری)، آبشار دیگری نیز وجود دارد که نسبتا ارتفاع کمتری داشته اما دارای پهنای بیشتر می باشد.

رودخانه پرآب مشکین چایی که از کوههای ییلاقات سامانلی سرچشمه می گیرد تامین کننده نیاز زراعی کشاورزان روستاهای ساچلو، حصار، آلوچ و چتز (خورشید آباد) می باشد.

این آبشار از نزدیکترین روستا، یعنی روستای اندزق، تقریبا ۶ کیلومتر فاصله داشته و به علت کوهستانی بودن مسیر و دارا بودن پستی ها و بلندی های زیاد، فاقد مسیر ماشین رو می باشد، لذا دسترسی به آن از روستای اندزق تنها با پای پیاده ممکن بوده و طی این مسافت با پای پیاده، در کمتر از ۳ ساعت میسر نخواهد بود. دسترسی به آبشار از طریق جاده ییلاقی ماشین رو هم میسر می باشد. بدین منظور باید جاده خاکی ییلاقی بالادست روستای چتز (خورشید آباد) را طی نمود و پس از مسافتی حدودا ۱۰ کیلومتر به تپه بالای دره آبشار رسید. البته پس از رسیدن به تپه مذکور، طی مسافتی حدودا نیم ساعته با پای پیاده برای مشاهده آبشار ضروری است.

روستای زیبای اندزق (پیرعلی) در غرب مشگین شهر، پس از روستاهای عور و مجنده واقع شده و با مرکز شهر ۱۱ کیلومتر فاصله دارد. جاده روستا هموار و فاقد پستی و بلندی می باشد.

آدرس آبشار: استان اردبیل ـ شهرستان مشگین شهر ـ ۶ کیلومتری روستای اندزق ـ ییلاق سامانلی

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116557 -1 -1

گردشگری در استان
مراکز علمی و دانشگاه ها
مشاهیر استان
آداب و رسوم استان
مساجد و عبادتگاه های استان
معرفی شهرستان ها
اردبیل شناسی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse