مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ دوشنبه ۵ خرداد -اِلأِثنين ٢ شوال ١٤٤١ - Monday May 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  438   بازدید    تاریخ درج مطلب  29/12/1396    
 
 
مباحث کلاسی سخنوران برای کودکان و نوجوانان: بخش اول
 

در کلاس کودکان و نوجوانانِ سخنوران، ما مبحثی به نام آشنایی با "مهارت‎های زندگی و ارتباطات جمعی" داریم. در این کلاس تقریباً هر دو هفته یکبار، یک مبحث تازه برای بچه‎ها مطرح می‎کنیم و از اونا می‎خواییم که درباره‎ی هر موضوع فکر کنن و نظراتشون رو بگن، در این بین هم معلم کلاس با راهنمایی بچه‎ها، ایده‎های ذهنی اونا رو پرورش میده.

مبحث امروز کلاس سخنوران، "انعطاف‌پذیری یا سازگاری" بود. معلم کلاس در ابتدا یه تعریف کلی از انعطاف‌پذیری به بچه‎ها داد و گفت:

«انعطاف‌پذیری در حقیقت همون سازگاری با شرایط و موقعیت‌های سخت هست. آدمای انعطاف‌پذیر هم چهار ویژگی دارن، این ویژگی‎ها شامل: هوش (هوش هیجانی)، پذیرش، خلاقیت و در مرحله‎ی نهایی صبر هست. آدمای منعطف، وقتی در یه موقعیت دشوار یا کسل‎کننده قرار می‎گیرن به‎خوبی بلدن که چه‏ طور اون موقعیت رو تبدیل به یه بازی هیجان انگیز بکنن. چون اونا اول از همه با هوشمندی خاص خودشون، موقعیت سختِ پیش روشون رو می‎پذیرن و بعد با خلاقیتی که دارن، اوضاع رو به نفع خودشون تغییر میدن و در مرحله‎ی نهایی اگه همه تلاش‌هاشون بی نتیجه موند، صبر می‎کنن تا موقعیت بهتری پیش پاشون قرار بگیره.»

معلم کلاس برای بچه‎ها با مثالی این موضوع رو روشن می‎کنه و می‎گه: «فرض کنین، سخت در حال مطالعه و مرور درس‌هاتون هستین که مامان وارد اتاقتون می‎شه و از شما می‌خواد کتاب‎ها و وسیله‎های اتا‎قتون رو که همگی پخش و پلا در اتاق هستن رو جمع کنین. مامان که خسته از کارهای خونه‎اس دلش می‎خواد کمی در کار خونه بهش کمک کنین. توی این شرایط اگه شما یه فرد منعطف باشین با وجود کسالت و بی‎حالی، می‎تونین نظافت منزل رو برای خودتون تبدیل به یه کار لذت‎بخش می‎کنین. مثلاً برای خودتون یه موسیقی جذاب و هیجان‎انگیز پخش می‎کنین و در حال ورزش یا رقص یا دیدن کارتون به نظافت اتاق برسین و اینجوری بدون هیچ زحمتی وظیفه‎ی خودتون رو با کمال میل انجام دادین.»

بعد از این معلم برای بچه‎های کلاس دو تا موقعیت فرضی رو مطرح می‎کنه و از بچه‎ها می‎خواد تا درباره‎ی این دو موقعیت فکر کنن و جواب‎هاشون رو روی کاغذ بنویسن.

موقعیت اول: فرض کنین با دوستی که همیشه خوش قول هست قراری گذاشتین و از قضا دوست شما با یک ساعت تأخیر سر قرار می‎رسه؛ این یک ساعت رو چه‎طور می‎گذرونین و واکنش شما به دوست بد قولتون چی هست؟

موقعیت دوم: فرض کنین که هفته‎ی آینده یه کنسرت از خوانند‎ه‎ی محبوبتون برگزار می‎شه یا یه بازی فوتبال مهم در استادیوم آزادی برگزار می‎شه؛ امّا والدین شما اجازه‎ی رفتن به شما نمی‎دن در این شرایط واکنش شما چی هست؟

بعضی از جواب‌های بچه‎های خوب سخنوران به این قرار بود:

محمد سام درباره‎ی موقعیت اول می‎گه: «اگه دوستم دیر کنه، من براش صبر می‎کنم و اگه ببینم اون نمی‎آد من پیش اون می‎رم.»

ریحانه درباره‎ی موقعیت اول می‎گه: «اگر دوستم دیر کنه، سعی می‎کنم با زنگ زدن به دوستان دیگه‎ام خودم رو سرگرم کنم یا به کافه‎ای در همان اطراف بروم یا موسیقی گوش ‎کنم و هنگام آمدن او سعی می‎کنم با روی خوش از او استقبال کنم و دلیل دیرکردن او را جویا شوم.»

حورا درباره‎ی موقعیت اول می‎گه: «اگه دوستم قرار باشه به خونه‎ی ما بیاد و دیر کرده باشه با تماشای تلویزیون و خوردن نسکافه، خودم رو سرگرم می‎کنم. امّا اگه بیرون قرار گذاشته باشیم از فضای اطرافم لذت می‎برم و برای خودم خرید می‎کنم و عکس می‎گیرم.»

محسن درباره‎ی موقعیت دوم می‎گه: «چون من با دایی‎ام همیشه به استادیوم می‎رم، اول از او می‏خوام که والدینم رو راضی کنه امّا اگه اونا موافقت نکن با این فکر که شاید اونا خیر و صلاح من رو می‎دونن به حرفشون گوش می‎دم.»

نیکتا درباره‎ی موقعیت دوم می‎گه: «کمی اصرار می‎کنم، ولی اگه نپذیرفتن سعی می‎کنم خودم رو با چیز دیگه‎ای سرگرم کنم. مثلاً با دیدن یه فیلم یا زنگ زدن به دوستانم وقتم رو بگذرونم.»

شایلین درباره‎ی موقعیت دوم می‎گه: «من صبر می‎کنم تا سال بعد تا اونا به من اجازه‎ی رفتن به کنسرت رو بدن یا به اونا تعهد میدم که تمام خواسته‎های اونا رو انجام بدم یا کارنامه‏ام رو با نمرات عالی تحویلشون بدم و در قبالش از اونا بخوام که اجازه بدن به کنسرت برم.»

نویسنده: زینب علی محمد

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116473 -1 -1

داستان
رفتارشناسی
تربیت کودکان
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse