مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲ مهر -اِلأَربِعا ٥ صفر ١٤٤٢ - Wednesday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  547   بازدید    تاریخ درج مطلب  1/1/1397    
 
 
چرا بر روی زمین آب و هواهای مختلفی وجود دارد؟
 

دلايل خيلي زيادي وجود دارد كه چرا از مكاني به مكاني دیگر آب و هوا متفاوت است. آب و هواي يك منطقه به محل قرارگيري آن بر روي زمين بستگي دارد. به مكان هاي مختلف زمین مقادير متفاوتي از انرژي از خورشيد مي رسد. مكان هاي گرم تر نسبت به مكان هاي سردتر انرژي بيشتري از خورشيد دریافت می کنند.

همچنین آب و هوا از مقادير آب در يك منطقه تأثير مي پذيرد. مناطقي كه به بدنه هاي بزرگ آبي نزديك ترند، معمولاً ريزش باران بيشتري دارند.

آب و هوا همچنين از تفاوت ها در دماهاي خشكي و آب تأثير مي پذيرد. خشكي هايي كه دور از اقيانوس هستند ممكن است در تابستان گرم تر باشند تا خشكي هايي كه نزديك به آب هستند. خشكي هاي نزديك به اقيانوس به وسيله هواي اقيانوسي خنك مي شوند.

- تغييرات آب و هوايي

آب و هواي زمين هميشه در حال تغيير است. اما اين تغييرات ممكن است در طول هزاران سال به وقوع بپويندد. به عنوان مثال در حال حاضر در آمريكاي شمالي، آب و هوا خيلي گرم تر از 15000 سال قبل است.

خيلي چيزها به تغيير آب و هوا كمك مي كند. انسان ها در اين تغييرات نقش بازي مي كنند. براي مثال زمين به آهستگي گرم مي شود. اين ممكن است به اين خاطر اتفاق بيفتد كه دي اكسيد كربن بيشتر و بيشتري وارد هوا مي شود. دي اكسيد كربن يك بخش طبيعي هواي ما است. اما بر اثر كارهايي كه انسان ها انجام مي دهند هم ايجاد مي شود.

به عنوان مثال مقداری از گاز دي اكسيد كربن موقعي به داخل هوا وارد می شود كه مردم سوخت مي سوزانند. مردم از سوخت استفاده مي كنند تا خانه هايشان را گرم كنند و انرژي ماشين هايشان را تأمين كنند. دي اكسيد كربن اجازه مي دهد كه نور خورشيد به سطح زمين برسد. اما نمي گذارد كه گرماي زمين به داخل فضا فرار كند. بنابراين دماي زمين به آهستگي بالا مي رود.

- اثر آب و هوا بر زندگی انسان ها

آب و هوا روي زندگي انسان ها اثر مي گذارد. مردم لباس هايي را مي پوشند كه از آنها در مقابل آب و هوا محافظت مي كند. در مناطق گرم، مردم لباس هايي مي پوشند كه روشن و نازک است و در مناطق سرد آنها لباس ضخيم مي پوشند.

غذاهايي كه مردم مي خورند هم مقدار زيادي به آب و هوا ارتباط دارد. مردم گياهان را مي خورند و بيشتر گياهان در مناطقي كه آب و هواهاي ويژه اي دارند بهتر رشد مي كنند. به عنوان مثال گندم در آب و هواي معتدل بهتر رشد مي كند تا آب و هواي خشك.

آب و هوا همچنين روي حركت مردم از مكاني به مكاني اثر دارد. مردمي كه درمناطق برفي و سرد زندگي مي كنند ممكن است از اسكي يا اسنوموبيل برای حمل و نقل استفاده كنند.

منبع: سایت علمی 020

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116377 -1 -1

کامپیوتر
هوافضا
صنایع الکترونیکی
نجوم
مقالات عمومي
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse