مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲ مهر -اِلأَربِعا ٥ صفر ١٤٤٢ - Wednesday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  571   بازدید    تاریخ درج مطلب  1/1/1397    
 
 
بررسی آب و هوای گذشته زمین با استفاده از خاک
 

دي اكسيد كربني كه از خاك هاي تازه خارج مي شود، به دانشمندان كمك كرده است تا نگاهي دقيق تر به آب و هواي گذشته زمين بيندازند. دانشمندان با به كارگيري اين روش متوجه شده اند كه سطح دي اكسيد كربن جو در دوره هاي بسيار گرمي كه كره زمين در گذشته هاي دور به خود ديده، پايين تر از آني بوده است كه تاكنون فكر مي كرده اند.

اين يافته به افزايش نگراني درباره سطح كنوني دي اكسيد كربن جو انجاميده. چراكه در اثر سوزاندن سوخت هاي فسيلي سطح كنوني دي اكسيد كربن جو بالا است و ممكن است در آينده نزديك با آب و هواي گرمخانه اي مشابه آن چه در گذشته هاي دور وجود داشته، مواجه شويم.

 محققان به مطالعه خاك هاي تازه از ساسكاچوان تا نيومكزيكو (آمریکا) پرداخته اند و در تحقيقشان كوشيده اند شرايطي كه در آن ماده معدني كلسيت تشكيل مي شود را به شكل دقيق تر تعيين كنند.

مطالعه درباره كلسيت خاك به اين خاطر براي دانشمندان مهم است كه اين ماده معدني در سنگ آهك و بر اثر واكنش دي اكسيد كربن در خاك هاي خشك و لم يزرع توليد مي شود و مي تواند به حل معماها درباره ويژگي هاي آب و هواي گذشته هاي دور زمين كمك كند. دانشمندان كلسيت خاك را به عنوان شاخصي براي تعيين مقدار دي اكسيد كربن جو در عصرهاي مختلف مورد توجه قرار مي دهند.

تنها كافي است كه يك جعبه را روي خاك بگذاريد و اجازه دهيد كه از دي اكسيد كربن پر شود. وقتي غلظت دي اكسيد كربن بالا مي رود به سوي جو جريان مي يابد. با استفاده از اين اطلاعات مي توان شرايطي كه در آن كلسيت شكل مي گيرد را تعيين کرد.

دانشمندان در مطالعات قبلي به اين نتيجه رسيده بودند كه تشكيل كلسيت دلالت بر اين دارد كه سطح دي اكسيد كربن جو سه هزار تا چهار هزار بخش در ميليون است. اما حالا مشخص شده كه تشكيل كلسيت در خاك به اين معني است كه سطح دي اكسيد كربن جو حدود 1000 بخش در ميليون است.  برآوردها درباره نحوه شكل گيري كلسيت به خاك هاي فسيل شده از عصرهاي گرم تر زمين در بيش از 450 ميليون سال قبل تعميم داده شد و شرايط آب و هوايي آن دوران را به شرايط جديدي كه كره زمين با آن مواجه است متصل شد.

در نهايت وقتي این نتايج كنار هم گذاشته می شود نتايج هشدار دهنده اي به همراه دارد. اول از همه ما مي دانيم كه سطح دي اكسيد كربن جو به دليل سوزاندن سوخت هاي فسيلي رو به افزايش است و برخلاف آن چه در گذشته فكر مي كرديم آب و هواي زمين خيلي بيشتر از آن چه كه قبلاً تصور مي كرديم به اين افزايش دي اكسيد كربن جو حساس است. اين حرف به اين معنا است كه ممكن است خطر تغييرات آب و هوايي و گرم شدن زمين نزديك تر از آني باشد كه پيش از اين گمان مي كرديم.

نتيجه مطالعات حاكي از اين است كه تفاوت در سطوح دي اكسيد كربن در عصرهاي يخبندان و آب و هواهای گرمخانه اي كمتر از آني است كه پيش از اين تصور مي شد.

منبع: سایت علمی 020

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116365 -1 -1

کامپیوتر
هوافضا
صنایع الکترونیکی
نجوم
مقالات عمومي
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse