مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲ مهر -اِلأَربِعا ٥ صفر ١٤٤٢ - Wednesday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  595   بازدید    تاریخ درج مطلب  1/1/1397    
 
 
برخی راه های دور کردن خطر گرم شدن زمین

با روند كنوني افزايش گازهاي گلخانه اي تلاش هاي جدي تري لازم است تا جلوي گرم شدن زمين و عواقب ناشي از آن گرفته شود؛ چراكه همين حالا سرزمين هايي از بنگلادش گرفته تا فلوريداي امريكا زير آب رفته اند. خشكسالي و گرماي ويران كننده، رود يانگ تسه در چين و رودهايي در اوكراين را سيلابي كرده است.

بارش باران هاي شديد در هند و امريكاي شمالي نيز از جمله عواقب ناشي از گرم شدن زمين هستند. اگر بخواهيم بقيه نتايج گرم شدن زمين را ذكر كنيم، فهرست بلندبالايي مي شود.

با تمام اينها گازهاي گلخانه اي در حال بيشتر شدن هستند و به غلظت آنها دو بخش در ميليون در هر سال اضافه مي شود.

حتي اگر ميزان گازهاي گلخانه اي به همين ميزان كنوني يعني 387 بخش در سال باقي بماند باز هم موجب گرم شدن زمين به ميزان دو درجه مي شود. اين دو درجه بي خطر نيست و با همين دو درجه اثراتي منفي بر بسياري از مناطق و سيستم ها بر جا خواهد ماند. اما اگر زمين بيش از اين دو درجه گرم شود، تأثيرات جدي تر خواهد بود.

حالا تصور كنيد كه اگر افزايش گازهاي گلخانه اي به همين ميزان دو بخش در ميليون در هر سال ادامه يابد چه اثرات بدي در آب و هواي زمين به جا خواهد گذاشت.

با اين حساب چه كاري مي توانيم انجام دهيم تا جلوي گرم شدن بيشتر از دو درجه زمين را بگيريم؟

دانشمندان توجهشان را بر يافتن پاسخ اين پرسش متمركز كرده اند. راه حل ها بطور عمده بر وضع ماليات بر دي اكسيد كربن توليد شده و پايان دادن به روند از بين بردن جنگل ها به منظور انجام كشاورزي متمركز است.

تراژدي در اين است كه در حال حاضر شانس زيادي براي اين كه زمين از دو درجه بيشتر گرم نشود وجود ندارد. اگر هم جهان 2/2 گرم تر شود از بين نمي رود منتها موضوع اين است كه در حال پيش رفتن به وضعيت فراتر از خطر هستيم.

انسان ها در نقاط مختلفي از جهان زندگي مي كنند. آنها ممكن است در سرزمين هاي قطب شمال يا در مناطقي كه تپه هاي مرجاني دارند زندگي كنند يا ممكن است در ميان يك خشكي وسيع در وسط يك قاره سكونت داشته باشند. آنها هرجا كه باشند مي توانند و بايد با گرم شدن زمين مبارزه كنند.

اما در هر جايي كه باشند چند نكته در كنترل خروج گازهاي گلخانه اي كليدي است. يكي اين كه تا وقتي كه سوخت هاي فسيلي ارزان ترين شكل انرژي هستند سوزاندن آنها ادامه مي يابد.

سوخت هاي فسيلي بزرگترين منبع گازهاي گلخانه اي ناشي از فعاليت انساني شناخته مي شوند. بنابراين مي توان روي كربن خروجي از اين سوخت ها قيمت گذاشت و بتدريج آن را بالابرد. بنا به گفته دانشمندان اقليم شناس اين قيمت گذاري بايد جهاني شود.

تدوين هر برنامه اي براي دور شدن از تغييرات خطرناك آب و هوايي به پاسخ اين پرسش نياز دارد كه هند، چين، روسيه و ايالات متحده امريكا با ذغال سنگ هايي كه در زير زمين دارند چه مي كنند. مسئله اين است كه اگر آنها از اين ذغال سنگ استفاده نكنند چگونه بايد ضرر آنها را جبران كرد و اگر آنها به استفاده از اين ذغال سنگ ادامه دهند چه كسي مي تواند حجم كربني كه آنها به جو مي فرستند را متوقف كند؟

راه ديگر كنترل گازهاي گلخانه اي، كند كردن روند نابودي جنگل ها از برزيل گرفته تا اندونزي است.

نابودي جنگل ها مسئول به وجود آمدن 12 درصد گازهاي گلخانه اي ناشي از فعاليت هاي انساني است. با ادامه روند جنگل زدايي كار به جايي مي رسد كه يك تا دو ميليارد تن كربن در هر سال به جو مي رود. در حالي كه اين جنگل ها براي تنوع زيستي، پخش آب در طبيعت و ... مهم هستند.

اينها گنجينه هايي هستند كه ما آنها را براي دستيابي زمين هاي ارزان مي سوزانيم، درحالي كه مي توانيم اقتصادمان را به شكل ديگري مديريت كنيم كه نيازي به اين كارها نباشد. واضح است كه زمين ارزان براي افزايش توليد غذا خوب است. مي توان غلات و محصولات ديگر را در آنها كاشت يا به عنوان چراگاه دام ها از آنها استفاده كرد اما كشاورزي و توسعه به بهاي از بين بردن جنگل ها، گرم شدن دماي زمين را در پي دارد.

اين در حالي است كه چشم انداز آينده همچنان غذا دادن به جمعيت در حال رشد است بدون اين كه تنوع كشت به وجود آيد بازده محصولات هم پائين مي آيد. همه غلاتي هم كه ما آنها را كشت مي كنيم، در ماكسيمم گرمايي شان هستند و افزايش دما به كاهش بازده آنها مي انجامد.

در نهایت براي افزايش هر درجه سانتيگراد به دماي زمين، بازده محصولات 10 درصد پائين مي آيد. وقتي دماي زمين سه درجه گرم تر مي شود از بازده محصولات 30 درصد كم مي شود و در عين حال جمعيت هم زياد مي شود بنابراين دچار مشكل بزرگ تري مي شويم. در نهايت هم از گرم شدن زمين فقرا ضرر خواهند كرد كه كمترين نقش را نيز در ايجاد گازهاي گلخانه اي داشته اند.

محققان مي دانند هر برنامه بخصوصي چه نتايج بخصوصي به جا مي گذارد. براي مثال آنها مي دانند كه وسايل نقليه اي كه با انرژي الكتريكي كار مي كنند حتي همين نسل وسايل نقليه الكتريكي كه ما داريم مي توانند به مشكلات زيادي پايان دهند. به عنوان مثال اين كار از ابر قهوه اي كه بر فراز برخي نقاط آسيا است كم مي كند.

اما نكته ديگري هم در اين زمينه وجود دارد. اگر كشورها به افزودن گاز دي اكسيد كربن جو ادامه دهند وضع را از حالابدتر خواهند كرد. اما دقيقاً معلوم نيست كه اگر توليد گازهاي گلخانه اي كاهش يابد همه چيز درست مي شود، چون كه دي اكسيدكربن به سرعت با جو تركيب مي شود و به عنوان كسري مشخص در جو باقي مي ماند. اين كسر در سابقه يك كشور به شكل ثابت باقي مي ماند و ما نمي دانيم كه چگونه مي توان وضعيت جو را تغيير داد و آن را از جو زدود. درواقع براي حل كامل مشكل لازم است كه اصلاً توليد گاز دي اكسيد كربن را بطور كامل متوقف كنيم.

منبع: سایت علمی 020

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116364 -1 -1

کامپیوتر
هوافضا
صنایع الکترونیکی
نجوم
مقالات عمومي
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse