مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲ مهر -اِلأَربِعا ٥ صفر ١٤٤٢ - Wednesday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  518   بازدید    تاریخ درج مطلب  1/1/1397    
 
 
بادها از کجا منشأ می گیرند؟
 

به عبارت ساده، باد، حرکت مولکول های هوا است. در زمینه چگونگی تشکیل باد دو مفهوم نقش محوری دارند که عبارتند از فشار هوا و هوا. هوا از مولکول های نیتروژن (حجمی در حدود 78 درصد اکسیژن (حجمی در حدود 21 درصد)، بخار آب (حجمی بین 1 و 4 درصد در نزدیکی سطح زمین) و همچنین عناصری کمیاب تشکیل شده است.

هر بار که ما نفس می کشیم، مولکول های هوایی که استنشاق می کنیم تناسب مشابهی با ترکیب مولکول های هوا دارد. یک اینچ مکعب (تقریباً 1.6 مترمکعب) هوا در سطح زمین حاوی حدود 1020 مولکول است.

همه این مولکول های هوا تقریباً بسیار سریع حرکت می کنند و به راحتی با یکدیگر و هر شیئی در سطح زمین برخورد می کنند. فشار هوا به صورت مقدار نیرویی که این مولکول ها در یک محدوده مشخص منتقل می کنند تعریف می شود. به طور کلی، مولکول های بیشتر، فشار هوای بیشتری تولید می کنند.

تغییرات در فشار هوا، در یک مسافت افقی خاص، باعث می شود مولکول های هوا از یک ناحیه با فشار هوای نسبتاً بالا به سمت ناحیه کم فشار هجوم ببرند. چنین اختلاف فشار افقی ای، تمام بادها در هر مقیاسی که ما تجربه می کنیم را تولید می کند.

ما در روزهای عادی جریان بادی را تجربه می کنیم. تفاوت فشار در این باد تنها در حدود 1 درصد فشار جوی کل است و این تغییرات در محدوده بزرگی رخ می دهد.

در مقابل، بادها در طوفان های شدید، نتیجه تغییر فشار افقی بیشتر و متمرکزتر در یک ناحیه هستند.

گردبادها نمونه های مهیبی از این نوع بادها هستند. بزرگی و اندازه تغییر فشار هوا و مسافت بسیار کوتاهی که این بادها در آن رخ می دهند توضیح می دهد که چرا بادها در این پدیده تا این حد مخربند: در این نوع از بادها، مولکول های هوا خیلی سریع به سوی فشار خیلی پایین در مرکز گردباد شتاب می گیرند، مرکز گردباد جایی است که بخار آب موجود در هوا اغلب در آن متراکم می شود و قیف تراکم قابل مشاهده ای را ایجاد می کند.

چنان که گفته شد باد از تفاوت در فشار هوا بین نواحی مختلف ناشی می شود. هنگامی که تفاوتی در فشار هوای نواحی مختلف وجود دارد، هوا از یک ناحیه با فشار بالا به یک ناحیه کم فشار می رود که نتیجه آن باد است.

به عنوان مثال، در نزدیکی خط استوا، به خاطر این که نور خورشید شدیدتر است، هوا گرم تر است و این هوای گرم صعود می کند. از آنجایی که حالا در نزدیکی خط استوا و در ارتفاع بالای آن فشار هوای بیشتری در مقایسه با نزدیک قطب ها وجود دارد، هوای ارتفاع بالا شروع به حرکت به سمت قطب ها می کند. هنگامی که این چنین می شود، هوا سرد می شود و شروع به کاهش می کند. این بدان معنی است که حالا فشار هوای بیشتری در ارتفاع پایین در نزدیکی قطب ها در مقایسه با نزدیکی خط استوا وجود دارد و هوای با ارتفاع پایین به سمت استوا حرکت می کند. این چرخه باد، سلول جابجایی جوی نامیده می شود.

منبع: سایت علمی 020

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116363 -1 -1

کامپیوتر
هوافضا
صنایع الکترونیکی
نجوم
مقالات عمومي
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse