مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲ مهر -اِلأَربِعا ٥ صفر ١٤٤٢ - Wednesday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  571   بازدید    تاریخ درج مطلب  1/1/1397    
 
 
اجزای اصلی آب و هوا چه هستند؟
 

هر صبح بر چه اساسی تصمیم می گیرید چه لباسی بپوشید؟ آیا به بیرون نگاه می کنید و می بینید که وضعیت جوی چطور است؟

آیا به دنبال خورشید، ابرها، باران یا برف می گردید؟ آیا بررسی می کنید که باد در حال وزیدن است یا نه؟ آیا تا به حال کارشناس هواشناسی را در تلویزیون تماشا کرده اید تا ببینید که آیا بارش باران را پیش بینی باران می کند؟ آیا وضعیت آب و هوا را بر روی دستگاه رایانه تان بررسی می کنید؟ منابع رسانه ای که گفتیم امکان دسترسی به اطلاعات فوری هواشناسی را فراهم می کنند.

آب و هوا بر زندگی روزانه همه ما تآثیر می گذارد. البته برای بعضی از افراد نسبت به بقیه مهم تر است. برای مثال، یک خلبان، یک کارگر ساختمانی، یک ماهیگیر یا یک کشاورز، برای انجام کارشان نیاز به اطلاعات آب و هوایی دارند.

پیش بینی آب و هوا - برای ایمنی ما هم ضروری است. هنگام برنامه ریزی تعطیلات، آیا مهم نیست که بدانید هوا آفتابی، بارانی، پر باد و یا برفی است؟

به یک مثال توجه کنید تا اهمیت موضوع را بیشتر درک کنید. دانش آموزان یک مدرسه به هوای باز رفته اند که پدیده عجیب و غریبی را مشاهده می کنند. دمای هوا 21 درجه سانتیگراد است و هوا در شرایط بسیار پرباد. دانش آموزان با نگاه کردن به سمت غرب، ابرهای تاریکی را مشاهده می کنند. یک ساعت بعد، دانش آموزان متوجه شدند که رعد و برق به شهری دیگر آسیب هایی وارد کرده است.

اجزای اساسی آب و هوا

- ابرها

ابرها جزء مهمی از آب و هوا هستند. هنگامی که آب از سطح زمین تبخیر می شود، در داخل جو به بخار آب تبدیل می شود. ابرها هنگامی تشکیل می شوند که دمای هوا سردتر می شود. بخار آب به ذرات گرد و غبار متصل و فشرده می شود و به قطرات کوچک آب تبدیل می شود.

سه نوع اصلی از ابرها وجود دارد: سیروس، استراتوس و کومولوس. هر یک از این نوع ابرها در انواع متفاوت آب و هوا یافت می شوند.

- ابرهای سیروس - ابرهای نازک و پرمانند - ابرهایی هستند که اغلب زمانی ظاهر می شوند که تغییراتی در آب و هوا در حال رخ دادن است.

- ابرهای استراتوس - ابرهای لایه ای - اغلب خاکستری هستند و معمولاً علامت و اخطار برای آب و هوای بارانی هستند.

- ابرهای کومولوس - ابرهای کلفت پف دار یا باد کرده - ابرهای آب و هوای صافند زیرا در روزهای صاف ظاهر می شوند. گاهی اوقات ابرهای کومولوس می توانند رشد کنند و به ابرهای بزرگی تبدیل شوند و موجب رعد و برق شوند.

 

هواشناسان افرادی هستند که درباره آب و هوا مطالعه می کنند. آنها اجزای اساسی هوا را اندازه گیری می کنند تا بتوانند پیش بینی کنند که آب و هوا چگونه خواهد بود. یعنی دمای هوا، سرعت باد، بارش و فشار هوا را اندازه گیری می کنند.

- دمای هوا

دمای ها با استفاده از دماسنج اندازه گیری می شود - دماسنج ابزاری است که دما را اندازه گیری می کند. از دو نوع دماسنج می توان استفاده کرد.

* دماسنج متریک که با درجه سانتیگراد اندازه گیری می کند. دمای اتاق حدود 20 درجه سانتیگراد است.

* دماسنج فارنهایت دما را با درجه فارنهایت اندازه گیری می کند. دمای اتاق حدود 70 درجه فارنهایت است.

دانشمندان از درجه سانتیگراد برای اندازه گیری دما استفاده می کنند. تغییرات ناگهانی دما به هواشناسان کمک می کند پیش بینی کنند که هوا در آینده نزدیک چگونه خواهد بود.

- جهت باد

جهت باد براساس جهتی که باد از آن جهت می وزد تعیین می شود.

* بادنما - رایج ترین وسیله مورد استفاده برای پیدا کردن جهت باد است. شما ممکن است بادنماها را دیده باشید. در برخی از کارتون ها خروسی را می بینید که در بالای پشت بام در جهت باد است. خروس به جهتی که باد می وزد می رود.

* سونما یکی دیگر از ابزارهای معمول سونما برای یافتن جهت باد است و مثل جوراب است. سونما معمولاً در فرودگاه ها یا در شهرها در بالای ساختمان های بلند استفاده می شود.

* راه دیگر برای یافتن جهت باد این است که صورت تان را در برابر باد قرار دهید اگر باد به صورت تان می وزد و شما رو به سمت جنوب ایستاده اید، باد جنوبی است.

دانستن جهتی که باد از آن می وزد، می تواند به پیش بینی این که چه نوع توفانی در راه است کمک کند.

بادهای قوی اغلب به ما می گویند که تغییری در جو بروز می کند. به عنوان مثال ممکن است در یک شهر وزش باد جنوبی قوی در پاییز، زمستان یا بهار به این معنی باشد که ممکن است توفان نزدیک باشد و دما سردتر شود. مهم است بدانیم میزان بارندگی ای که از یک توفان دریافت می کنیم چقدر است.

- بارش

ما میزان بارش را با میلی متر و با باران سنج اندازه گیری می کنیم - باران سنج ظرفی است که در محیط بیرون قرار داده می شود تا میزان بارش را در طول طوفان اندازه گیری کند. با قرار دادن فنجان مستطیل شکلی که با درجات یک چهارم اینچ (تقریباً 6 میلی متر) علامت گذاری شده در محیط باز می توانیم بگوییم در طول توفان چند میلی متر باران می بارد. اگر برف ببارد می توانیم از خط کش برای اندازه گیری ارتفاع برف استفاده کنیم.

کوه ها نسبت به دره ها باران یا برف خیلی بیشتری دریافت می کنند. میزان بارندگی و بارش برف به ما می گوید که یک توفان در مقایسه با توفان های گذشته چقدر بزرگ است.

- فشار هوا

فشار هوا - وزن هوا بر سطح زمین - را به سختی می توان فهمید زیرا هوا نامرئی است. به یاد داشته باشید که هوا فضایی را اشغال می کند، مانند باد حرکت می کند و دمای قابل اندازه گیری دارد.

به خودتان اثبات کنید که هوا یک ماده است.این کار را می توانید با باد زدن خودتان با دست یا با یک صفحه کاغذ انجام دهید. آنچه که بر صورت تان احساس میکنید هوا است. هوا برای ما مفید است.

ما ریه مان، لاستیک اتومبیل، توپ بازی و بادکنک ها را با هوا پر می کنیم. از آنجایی که هوای بالای زمین چند کیلومتر ضخامت دارد، نزدیک سطح زمین سنگین تر است. مثل کیک تولد که لایه های زیادی دارد. لایه کف، وزن سایر لایه ها را تحمل می کند.

بالاترین لایه کیک فشرده نمی شود چراکه وزن لایه های دیگر کیک بر آن وارد نمی شود. بنابراین، هوایی که به زمین نزدیک تر است به خاطر وزن لایه های بالایی فشار بیشتری دارد.

ما وزن هوا را متوجه نمی شویم چون که به آن عادت کرده ایم. تغییرات فشار هوا به طور مداوم در جو رخ می دهد. ما این تغییر را متوجه نمی شویم زیرا تغییر خیلی کوچک است. اما حتی کوچکترین تغییر در فشار هوا بر آب و هوا تأثیر می گذارد.

فشارسنج - ابزاري كه فشار هوا را اندازه گيري می كند - برای اندازه گيری تغییرات فشار هوا استفاده می شود. اگر فشار هوا کمتر از حد معمول باشد، فشار پایین نامیده می شود. فشار پایین معمولاً توفان را به وجود می آورد. اگر فشار هوا بیشتر از حد معمول باشد، فشار بالا نامیده می شود. فشار هوای بالا اغلب آسمان صاف را به ارمغان می آورد. فشارسنج ها به ما کمک می کنند پیش بینی کنیم که آب و هوا در چند روز آینده چگونه خواهد بود.

این اندازه گیری ها به ما کمک می کند پدیده های آب و هوایی خفیف را با با پدیده های آب و هوایی شدید مقایسه کنیم. هواشناسان اطلاعات آب و هوایی زیادی را برای سال ها جمع آوری کرده اند و هوای هر فصل را می شناسند. آب و هوا می تواند زیبا و تماشایی باشد.

ابرهای تاریک عظیم ممکن است با بادهای قوی همراه شوند و درختان را یا سقف خانه ها را از جا بکنند. بعضی از اوقات آتش سوزی ها از رعد و برق شروع می شوند. تگرگ می تواند درختان و میوه ها و برگ ها را از بین ببرد. می تواند به خودروها صدمه بزند و سایبان ها را خراب کند.

باران می تواند باعث سیل شود که به خانه ها، منازل، محصولات کشاورزی و جاده ها آسیب می رساند.

پیش بینی هوا

آب و هوایی که بیش از حد معمول گرم یا سرد و مرطوب یا خشک می شود می تواند تاثیر بزرگی در در زندگی افراد داشته باشد. به خاطر هوای سرد کشاورزان محصولاتشان را از دست می دهند. در مواقعی که هوا خیلی گرم است و باران کافی وجود ندارد هم کشاورزان ممکن است محصولاتشان را از دست بدهند. خوشبختانه این پدیده های آب و هوایی همیشه اتفاق نمی افتند. در طول سالها که هواشناسان اطلاعات آب و هوایی را ثبت کرده اند، الگوها را متوجه شده اند.

ما می توانیم نموداری را برای بارندگی درست کنیم. به عنوان مثال این که در چه ماه هایی از سال یک شهر بیشترین بارندگی را دریافت می کند را در آن نشان دهیم.

انجام پیش بینی بخشی از شغل هواشناسان را تشکیل می دهد. یک هواشناس، همه اطلاعات هواشناسی موجود را یادداشت می کند. با نگاهی به الگوها و شرایط آب و هوایی گذشته، پیش بینی انجام می شود.

افرادی که پیش بینی ها را تماشا می کنند امیدوارند که دقیق باشند. مردم بر اساس پیش بینی ها برنامه ریزی می کنند. گاهی پیش بینی هواشناسی اشتباه است. برای مثال ممکن است در یک منطقه وجود ابرهای سیروس، بادهایی که از سمت جنوب می وزند، افزایش دما و فشار هوای پایین نشانگر توفان باشد. گاهی اوقات در آخرین دقیقه توفان ها مسیر دیگری را می پیمایند و تبدیل به بلا می شوند. هواشناسان این نوع توفان های شگفت انگیز را دوست ندارند.

این موضوعات باعث می شود افراد برنامه هایشان را در خارج از منزل لغو کنند و به خاطر پیش بینی های هواشناسی عصبانی شوند.

افراد گاهی اوقات پیش بینی هایشان را بر شواهد غیرعلمی مبتنی می کنند، مانند اینکه در زانوها و سایر مفاصل بدن شان چه احساس می کنند. گاهی اوقات هم درست می گویند، اما اغلب اوقات زانوها ابزار دقیق علمی نیستند! لازم است همه ما درباره آب و هوا اطلاعات داشته باشیم تا برای رویدادهای روزانه مان برنامه ریزی کنیم. زبان علمی ای که باید بدانیم و مورد استفاده قرار دهیم:

- فشار هوا: وزن هوا بر روی سطح زمین

- دمای هوا: چقدر هوا گرم یا سرد است

- جو: هوای اطراف زمین

- فشارسنج: دستگاهی که فشار هوا را اندازه گیری می کند.

- ابرهای سیروس: ابرهای نازک و دلپذیر

- ابرهای کومولوس: ابرهای کلفت و پف کرده

- انجماد: درجه حرارت زیر و یا کمتر از 0 درجه سانتیگراد یا 32 درجه فارنهایت

- هواشناس: دانشمندی که درباره آب و هوا مطالعه می کند

- پدیده: یک رویداد یا واقعیت غیر معمول که می تواند دیده شود یا احساس شود

- بارندگی: آبی که به شکل باران، برف و تگرگ از ابرها می بارد.

منبع: سایت علمی 020

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116360 -1 -1

کامپیوتر
هوافضا
صنایع الکترونیکی
نجوم
مقالات عمومي
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse