مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ سه شنبه ۱ مهر -اِثَّلاثا ٤ صفر ١٤٤٢ - Tuesday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  587   بازدید    تاریخ درج مطلب  1/1/1397    
 
 
ابرها چه هستند؟
 

ابر از قطرات آب یا بلورهای یخ شناور در آسمان ساخته شده است. انواع زیادی از ابرها وجود دارند. ابرها بخش مهمی از آب و هوای زمین هستند.

ابرها چگونه تشکیل می شوند؟

آسمان می تواند پر از آب باشد. اما بیشتر مواقع ما نمی توانیم این آب را ببینیم. قطرات آب کوچک تر از آنی هستد که دیده شوند. آنها به گازی به نام بخار آب تبدیل شده اند. همان طور که بخار آب در آسمان بالاتر می رود، هوا خنک تر می شود. هوای خنک تر باعث می شود قطرات آب شروع به چسبیدن به چیزهایی مانند ذرات گرد و غبار، یخ یا نمک کنند.

برخی از انواع ابرها

ابرها به دو روش نام گذاری می شوند. در یک روش، ابرها براساس جایی که در آسمان قرار دارند، نام گذاری می شوند. برخی از ابرها در بالای آسمان هستند. ابرهای پایین، نزدیک تر به سطح زمین تشکیل می شوند. در واقع، ابرهای پایین حتی می توانند زمین را لمس کند. این ابرها مه نامیده می شوند. ابرهای میانه بین ابرهای پایین و بالا یافت می شوند.

در روش دیگر ابرها براساس شکل هایشان نام گذاری می شوند. ابرهای سیروس، ابرهای بالا هستند. آنها مانند پر به نظر می رسند. ابرهای کومولوس ابرهای میانه هستند. این ابرها شبیه به توپ های پنبه ای غول پیکری در آسمان به نظر می رسند. ابرهای استراتوس ابرهای پایین هستند. آنها مانند ملافه تخت، آسمان را فرا می گیرند.

چه چیزی باعث ایجاد باران می شود؟

بیشتر آب موجود در ابرها در قطرات بسیار کوچکی هستند. قطرات به قدری سبکند که در هوا شناورند. گاهی اوقات این قطرات به قطرات دیگر می پیوندند. سپس به قطرات بزرگ تری تبدیل می شوند. وقتی این اتفاق رخ می دهد، نیروی جاذبه باعث می شود آنها به زمین سقوط کنند. ما به قطرات آبی که به زمین فرود می آیند باران می گوییم.

هنگامی که هوا سردتر می شود، آب ممکن است به جای باران دانه های برف را تشکیل دهد. باران منجمد، بوران و یا حتی تگرگ می تواند از ابرها ببارد.

چرا ابرها مورد مطالعه قرار می گیرند؟

ابرها به دلایل زیادی مهم هستند. برف و باران دو تا از این دلایل هستند. شب ها، ابرها گرما را منعکس می کنند و زمین را گرم تر نگه می دارند. در طول روز، ابرها سایه درست می کنند که می تواند ما را خنک تر کند. بررسی ابرها به ما کمک می کند آب و هوای زمین را بهتر درک کنیم.

برای مطالعه ابرها از ماهواره های داخل فضا استفاده می شود. سازمان های فضایی مانند ناسا، ابرهای روی سایر سیارات را نیز مطالعه می کند. مریخ ابرهایی مانند ابرهای روی زمین دارد. اما سیارات دیگر ابرهایی دارند که از آب ساخته نشده اند. به عنوان مثال ابرهای مشتری از گازی به نام آمونیاک تشکیل شده است.

منبع: سایت علمی 020

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116359 -1 -1

کامپیوتر
هوافضا
صنایع الکترونیکی
نجوم
مقالات عمومي
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse