مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۲ مرداد -اِلأَربِعا ٢٢ ذو الحجه ١٤٤١ - Wednesday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  497   بازدید    تاریخ درج مطلب  1/1/1397    
 
 
آلودگی جو یا آلودگی هوا به چه شرایطی گفته می شود؟
 

آلودگی جو (که معمولاً آلودگی هوا نامیده می شود) عمدتاً از ورود گازها و ذرات جامد به داخل جو ناشی می شود.

بسیاری از آلاینده ها - گرد و غبار، گرده گیاهان و ذرات خاک - به طور طبیعی در جو وجود دارند اما وقتی از اصطلاح آلودگی هوا استفاده می کنیم منظور آلودگی ای است که درنتیجه فعالیت های انسانی ایجاد می شود. گرچه منابع بی شماری برای آلودگی هوا وجود دارد اما فراوان ترین آنها گازهای گلخانه ای هستند که از سوزاندن سوخت های فسیلی یا هیدروکربن ها (مثل زغال سنگ و محصولات نفتی) به وجود می آیند.

بیشتر کشورهای صنعتی به سوزاندن سوخت های فسیلی وابسته اند؛ نیروگاه هایی که خانه ها را گرم می کنند و برق آنها را تأمین می کنند گاز می سوزانند و کارخانجات نیز این سوخت ها را می سوزانند تا محصولات شان را تولید کنند.

آلودگی هوا یک مشکل جدی جهانی است و به خصوص در مناطق بزرگ شهری مانند مکزیکوسیتی در مکزیک و آتن در یونان مشکل زا شده است.

در این مناطق بسیاری از افراد از بیماری های جدی ناشی از دود و آلودگی هوا رنج می برند. گیاهان، ساختمان ها و جانوران هم از نوع خاصی از آلودگی به نام باران اسیدی آسیب می بینند. باران اسیدی به واسطه گوگرد موجود در هوا که از سوختن زغال سنگ در نیروگاه ها ایجاد می شود به وجود می آید و می تواند در قطرات باران و در مسافت هزاران کیلومتر منتقل شود.

سپس سموم در رودها، دریاچه ها و خاک ها رسوب می کنند و باعث آسیب رساندن به حیات وحش می شوند. علاوه بر این، باران اسیدی سازه های بتنی و ساختارهای جامد دیگر را می خورد و باعث می شود ساختمان ها به آرامی افت کنند و از بین بروند.

دانشمندانی که درباره آلودگی هوا مطالعه می کنند ذرات آن را به صورت دو مجموعه متفاوت از گازها تقسیم بندی می کنند: دایمی و متغیر. فراوان ترین گازها اکسیژن 21٪ و نیتروژن 78٪ هستند. دیگر گازها که میزان شان بسیار متغیر است عبارتند از: بخار آب، دی اکسید کربن، متان، مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، دی اکسید نیتروژن، ازن، آمونیاک و سولفید هیدروژن.

میزان گازهای متغیر با صنعتی شدن و افزایش جمعیت افزایش می یابد. درواقع هزینه پیشرفت، میلیاردها دلاری است که هر ساله صرف تعمیرات و جلوگیری از صدمات ناشی از آلودگی هوا می شود. این هزینه ها شامل مراقبت های پزشکی و بهداشتی و تعمیر و نگهداری از سازه هایی نظیر اهرام بزرگ مصر است که به دلایل متعدد از جمله وجود آلودگی هوا در حال فرو ریختن اند.

تجمع و افزایش میزان ذرات معلق به شرایط جوی و میزان تولید و انتشار این مواد در یک منطقه خاص بستگی دارد. هنگامی که آلاینده ها در داخل جو منتشر می شوند، به خاطر الگوهای باد غیر ممکن است که در یک منطقه خاص باقی بمانند. به همین دلیل است که اثرات آلودگی های ناشی از آتش سوزی های بزرگ نفتی در منطقه خاورمیانه در اروپا و سایر نقاط جهان قابل اندازه گیری اند.

از سوی دیگر، اشکال زمینی مانند پشته ها و برآمدگی کوه ها می توانند به صورت موانع طبیعی عمل کنند. شکل زمین و آب و هوای یک منطقه خاص می تواند به بیشتر شدن آلودگی و یا تغییر مسیر آلودگی هوا کمک کند.

شرایط آب و هوایی ای که به نام وارونگی دما شناخته می شود می تواند آلودگی ها را به دام بیندارد و باعث شود آلاینده ها تجمع و افزایش یابند و به سطح خطرناکی برسند. وارونگی دما زمانی ایجاد می شود که یک لایه از هوای گرم بر روی یک لایه خنک در منطقه نزدیک تر به زمین قرار می گیرد. این وضعیت می تواند باقی بماند تا این که باران یا باد لایه بی حرکت و ایستای هوای گرم را پراکنده کند.

در برخی از کشورهای جهان خودروها ملزم شده اند از دستگاه های کنترل آلودگی که مبدل های کاتالیزوری نام دارند استفاده کنند و بسیاری از نیروگاه ها نیز با فیلترهایی به نام اسکرابر (به معنی نظیف کننده) مجهز شده اند تا اکسیدهای گوگرد را حذف کنند.

علاوه بر آلودگی جو، آلودگی هوای داخل خانه هم خطرات خاص خود را دارد. برخی از منابع ساخته دست انسان، در محیط داخلی خانه، آلاینده هایی مانند ذرات آزبست و بخارات فرمالدئید هستند - اینها زمانی مواد ساختمانی عادی محسوب می شدند اما حالا احتمال می رود که سرطان زا باشند.

رنگ سرب دار هم یکی از مشکلات ساختمان های قدیمی تر است. امروزه استفاده از این نوع رنگ در بسیاری از کشورها کنار گذاشته شده است. منابع دیگر آلوده کننده هوای داخل خانه، اجاق ها و گرم کننده هایی که به شکلی نادرست تهویه می شوند، دود سیگار، انتشار و یا نشت آفت کش ها، اسپری های آئروسل، حلال ها و ضد عفونی کننده ها هستند.

منبع: سایت علمی 020

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116356 -1 -1

دانش و فناوری
پزشکی
ورزشی
جوانان
نوجوانان
بانوان
ادب و هنر
فرهنگی
اجتماعی
سیاسی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse