مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۲ مرداد -اِلأَربِعا ٢٢ ذو الحجه ١٤٤١ - Wednesday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  584   بازدید    تاریخ درج مطلب  1/1/1397    
 
 
آسیب پذیرترین کشورها در برابر تغییرات آب و هوایی
 

درحالي كه تغييرات آب و هوايي به سختي گريبان زمين را گرفته، سازمان هاي مسئول حمايت از كشورهاي آسيب پذير با معضلي پيچيده مواجه شده اند.

مشكل از اين جا شروع مي شود كه هيچ اجماع بين المللي اي براي رده بندي كشورها از لحاظ ويراني هاي احتمالي آينده در نتيجه تغييرات آب و هوايي وجود ندارد و منابع مالي براي كمك به كشورهاي آسيب پذير هم محدود است. در نتيجه اولويت بندي كشورها براي تخصيص كمك ها به موضوعي مهم و در عين حال پيچيده تبديل شده است. بعضي از كشورها هم براي اين كه ثابت كنند بيش از ديگران آسيب پذيرند وارد نبردي با يكديگر شده اند.

بسياري از دانشمندان چين را به خاطر مستعد بودن در مقابل خشكسالي ها و توفان ها و نيز احتمال بالا رفتن سطح دريا بيش از ديگر كشورها در معرض تهديدات ناشي از تغييرات آب و هوايي مي دانند. اما وقتي پاي توليد ناخالص داخلي به ميان مي آيد بنگلادش كه هم از توليد ناخالص داخلي كمي برخوردار است و در نتيجه با فقر دست و پنچه نرم مي كند و هم درگير مصيبت تغييرات آب و هوايي شده واجد شرايط ترين كشور براي دريافت كمك به نظر مي رسد.

بعضي از كشورهاي كوچك جزيره اي مثل «سشل» هم هستند كه كه درآمد متوسطي دارند اما تغييرات آب و هوايي به طوركلي موجوديتشان را تهديد مي كند. در اين ميان كشورهايي نظير كلمبيا و پاكستان هم مطرحند كه همين حالا از فاجعه بروز سيلاب رنج مي برند.

در حال حاضر راه علمي و ملموسي براي رتبه بندي بيش از 100 كشوري كه در برابر تغييرات آب و هوايي آسيب پذيرتر از ديگران هستند وجود ندارد. بنابراين قضاوت درباره اين كه چه كشوري بيش از ديگران مستحق قرار گرفتن در بالاي فهرست دريافت كمك ها است مشكل است.

تا به امروز اقتصاددانان و مراكز مختلف اقتصادي جهاني كوشيده اند راه حلي براي اين مشكل پيدا كنند. به اين ترتيب كه براي رده بندي كشورها مؤلفه هايي را درنظر گرفته اند. از جمله اين مؤلفه ها مي توان به ميزان درگير بودن يك كشور با فجايع ناشي از تغييرات آب و هوايي، ميزان حساسيت يك كشور در مقابل آسيب ها به خاطر ميزان فقر، تعداد جمعيت، وجود جنگ هاي داخلي، وابستگي به زراعت داخلي و پتانسيل تطبيق يافتن با شرايط اشاره كرد.

اما مسئولان كشورهايي كه درگير پيامدهاي تغييرات آب و هوايي هستند به دلايلي كشور خود را محق تر از ديگران براي دريافت كمك مي دانند. به عنوان مثال نمایندگان جزاير مارشال مي گويند:« آن چه كه بر همه چيز تفوق دارد تداوم حيات يك كشور است. ما فكر مي كنم بايد از كشورهايي شروع كرد كه اگر سطح دريا بالا بيايد يا توفان ها و سونامي هاي بزرگ به وقوع بپيوندد موجوديتشان به خطر مي افتد.» آنها از اين بيم دارند كه كشور مجمع الجزايريشن روزي در زير امواج آب ناپديد شود.

اما به عقيده پاكستاني ها لازم است اثرات جهاني وقوع فاجعه در يك كشور بخصوصي در نظر گرفته شود. براي مثال منازعه بر سر آب بين پاكستان و هند مي تواند طنيني جهاني بيابد. بنابراين لازم است به هردو كشور كمك كرد تا خودشان را با اين شرايط وفق دهند.

مشاجره بر سر موارد مشكوك

در كنفرانس مربوط به پيمان كپنهاگ در سال 2009 جزاير در حال توسعه كوچك و آفريقايي ها آسيب پذيرتر از ديگران شناخته شدند. همين باعث ناخشنودي كشورهاي آمريكاي لاتين شد كه عقيده داشتند تهديداتي كه براي كشورهايشان وجود دارد ناديده گرفته شده است.

البته در اين لحظه پرداخت پول از سوي كشورها از همه قابل بحث تر است. چراكه صندوق سبزي كه قرار بوده بيشتر 100 ميليارد تعهد سالانه كشورها را در خود داشته باشد هنوز سازماندهي نشده و بدتر از آن كشورها هم تعهدات مالي خود را انجام نداده اند. بيشتر كشورها حتي تصميم نگرفته اند كه اين پول را از كجا بياورند.

منبع: سایت علمی 020

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116355 -1 -1

دانش و فناوری
پزشکی
ورزشی
جوانان
نوجوانان
بانوان
ادب و هنر
فرهنگی
اجتماعی
سیاسی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse