مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ جمعه ۲۴ مرداد -اِجُّمعَة ٢٤ ذو الحجه ١٤٤١ - Friday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  264   بازدید    تاریخ درج مطلب  2/1/1397    
 
 
فضاي آهن ربايي زمين

امروزه مغناطيس تقريباً در هر خانه اي پيدا مي شود. آهن رباي يخچال، قطب نماها، هارد درايو در رايانه ها و... از آن جمله هستند. مدتها قبل قطب نماها تنها مورد معمول استفاده از مغناطيس بودند. قطب نماها به مسافران كمك مي كردند تا راهشان را پيدا كنند زيرا عقربه روي قطب نما هميشه جهت شمال را نشان مي دهد. مردم قطب نماها را به كار مي بردند و همه در قديم مي دانستند كه قطب نما مغناطيس است و همه درباره مغناطيس اطلاعات داشتند.

در آخر قرن 16 ويليام گيلبرت به اين واقعيت دست يافت كه قطب نما يك مغناطيس ريز است و با يك حوزه مغناطيسي بزرگ تر كنش و واكنش انجام مي دهد تا نقطه شمال را نشان دهد. در سده هفدهم او كتاب مغناطيس "du magnete " را منتشر كرد و در آن توضيح داد كه كره زمین یک آهن ربای بزرگ است.

اگر شما دو تا آهن ربا برداريد و مدتي با آنها بازي كنيد مي بينيد كه سر هر آهن ربا یا سر ديگري را يا جذب مي كند يا دفع می کند. سر هر آهن ربا قطب مغناطيسي ناميده مي شود. يك سرش قطب جنوب و سر ديگرش قطب شمال ناميده مي شود. قطب هاي مشابه، جنوب-جنوب و شمال- شمال آهن رباها همديگر را دفع مي كنند و قطب هاي مخالف، جنوب-شمال، همديگر را جذب مي كنند.

از آنجايي كه آهن رباها دو قطب دارند، حوزه مغناطيسي آنها حوزه مغناطيسي دو قطبي ناميده مي شود. در فاصله نسبتاً نزديك به زمين (حدود 50000 كيلومتري  از استوا) حوزه مغناطيسي زمين كاملاً مثل آهن ربا است. تعدادي مكان بر روي زمين است كه آن را دو قطبي مي كند. اگر بيشتر به سمت فضا برويم حوزه مغناطيسي زمين ضعيف تر مي شود و تحت تأثیر ذرات باردار موجود در فضا قرار مي گيرد.

ما حوزه مغناطيسي زمين و ذرات و فضاي داخل اين حوزه را کره مغناطیسی یا مغناطکره (Magnetosphere) زمين مي ناميم.

به اين ترتيب زمين يك آهن رباي خيلي بزرگ است. بعضي ها حدس مي زنند كه حوزه مغناطيسي زمين شايد به خاطر هسته تشكيل شده از آهن-نيكل مذاب آن به وجود آمده باشد. حوزه مغناطيسي زمین با قطب هاي شمال و جنوب تنظيم مي شود.

حوزه مغناطيسي زمين حدود 0.32 گس (gauss) در استوا و حدود 0.62 گاس در قطب ها است. (گس یک واحد القای مغناطیسی است.

دنباله مغناطيسي زمين

حوزه مغناطیسی زمين به سوي فضا گسترش مي يابد و به وسيله باد خورشيدي (يون ها و الكترون هايي كه از خورشيد خارج مي شوند) تحت تأثير قرار مي گيرد. به اين ترتيب اين خاصيت آهن ربايي از 60 تا 37280 مايلي (100 تا 60000 كيلومتري) به سمت خورشيد گسترش مي يابد و نیز بيش از 186500 مايل يا 300000 كيلومتر دور از خورشيد مي رود و دنباله مغناطيسي زمين را تشكيل مي دهد!

مگنتوپاز (magnetopause) مرزي است كه در يك طرف آن حوزه مغناطيسي زمين غالب است و در طرف ديگر حوزه مغناطيسي بقيه منظومه شمسی غالب مي شود.

هاله ها

مغناطکره زمين نقش خيلي مهمي در ايجاد هاله ها بازي مي كند.

ذرات باردار روي خطوط حوزه مغناطکره به دام مي افتند. هاله ها موقعي ظاهر مي شوند كه ذرات به دام افتاده از باد خورشيدي به طرف يك قطب می پیچند. اين گنبدهاي زيباي نور درآسمان، نزديك به قطب و به وسيله گازهايي ايجاد مي شوند كه بعد ازضربه خوردن از سوی ذرات خورشيدي به جنب و جوش مي افتند. بيشتر هاله ها در 100 تا 250 كيلومتري بالاي زمين (در يونوسفر) هستند.

منبع: سایت علمی 020

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116289 -1 -1

کامپیوتر
هوافضا
صنایع الکترونیکی
نجوم
مقالات عمومي
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse