مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ يکشنبه ۳۰ شهريور -اِلأَحَّد ٢ صفر ١٤٤٢ - Sunday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  339   بازدید    تاریخ درج مطلب  1/1/1397    
 
 
فرسایش چیست؟

وقتی زمین در حدود چهار و نیم میلیارد سال پیش شکل گرفت، به خاطر گرمای زیاد همه آن از سنگ مایع و فلز مایع بود. اما هنگامی که در همان زمان زمین سرد شد، سنگ های آذرین - گرانیت و کوارتز و دیگر انواع سنگ ها تشکیل شدند. وقتی که باد بر روی این سنگ ها وزید و هنگامی که باران بر روی آنها بارید و آنها را شست، ذرات و تکه هایی از این سنگ ها به تدریج شکستند و از هم پاشیدند - این چیزی است که فرسایش نام دارد.

کم کم، این تکه ها و ذرات فرسایش یافته سنگی از قله کوه ها به دره های رودها غلطیدند و وزیدند و سپس رودها آنها را در امتداد دره های رود به اقیانوس ها حمل کردند. این ذرات و قطعات با هم مخلوط شدند تا شن و ماسه و خاک رس بسازند. شن و ماسه و خاک رس بسیار زیادی به سواحل و کناره رودها ختم می شوند، جاهایی که امروزه می توانیم آنها را ببینیم.

مقداری از شن و ماسه و خاک رس به داخل دریاچه ها و اقیانوس ها می ریزند، جایی که در آن گرانش (جاذبه زمین) آب را با فشار روی شن و ماسه و خاک رس وارد می کند و و ذرات خرد و خمیر شده را با هم به سنگ جدیدی تبدیل می کند. اینها سنگ های رسوبی هستند، مانند ماسه سنگ (از شن و ماسه ساخته شده است) و سنگ رست (از خاک رس ساخته شده است).

حدود یک میلیارد سال پیش و در ابتدای شروع آن، گیاهان بر روی زمین وجود داشتند و هنگامی که این گیاهان مردند با شن و ماسه و خاک رس مخلوط شدند تا خاک بسازند. مانند شن و ماسه و خاک رس، خاک معمولی هم به سقوط و یا وزیدن از بالای تپه به درون دره رودها تمایل دارد و سپس در آب در امتداد دره های رودها به اقیانوس ها حمل می شود.

به خاطر همین است که زمانی که انسان ها حدود 150،000 سال پیش بر روی زمین ظاهر شدند، بهترین زمین برای شکار و جمع آوری غذا و بعد کشاورزی را در دره های رودها و به ویژه در نزدیکی اقیانوس ها یافتند. فرهنگ های اولیه مثل مصریان در دره نیل، سومری ها در دره های رودهای دجله و فرات، بانتوها در امتداد رود نیجر، فرهنگ وودلند در امتداد رود می سی سی پی شکل گرفتند.

 بسیاری از ما فرسایش خاک را به عنوان عامل اصلی مسطح شدن سطح كوه ها مي شناسيم. اما زمین شناسان متوجه شده اند که دو کوه جزيره اوآهو واقع در هاوايي به خاطر وجود آب هاي زيرزميني در حال انحلال از درون هستند. به اين ترتيب روزی فرامي رسد كه اوآهو به جزيره ای تخت و کم ارتفاع تبديل  خواهد شد. بر اساس برآوردهای محققان جزيره اوآهو همچنان بزرگ خواهد شد و اين روند تا 1.5 میلیون سال بعد هم ادامه خواهد يافت ولي درنهايت زور آب هاي زيرزمينی خواهد چربيد و جزيره به منطقه ای كم ارتفاع نزول خواهد كرد.

منبع: سایت علمی 020

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116287 -1 -1

کامپیوتر
هوافضا
صنایع الکترونیکی
نجوم
مقالات عمومي
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse