مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۷ تير -اِثَّلاثا ١٦ ذو القعده ١٤٤١ - Tuesday july 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  470   بازدید    تاریخ درج مطلب  2/1/1397    
 
 
عمده ترین دلایل به وجود آمدن و تاریخچه چند سونامی بزرگ

امواج لرزه‌اي دريا «سونامي» امواج با ارتفاع زيادند كه به واسطه تغييرمكان هاي ناگهاني زير آب ايجاد مي‌شوند. شايع ترين دليل ايجاد سونامي‌هاي بزرگ تغييرمكان ضربه‌اي در امتداد يك گسل زير آب است كه در هنگام وقوع يك زلزله بزرگ اتفاق مي‌افتد. به دليل وجود زلزله‌هاي بزرگ كه دور تا دور اقيانوس آرام اتفاق مي‌افتند، اين اقيانوس خصوصاً براي ايجاد امواج لرزه‌اي دريا يا سونامي بسيار مستعد است.

براي اين كه يك زلزله ايجاد سونامي ‌كند به نظر مي‌رسد كه وجود گسل شيب‌لغز لازم است. لغزش در گسل امتداد لغز تقريباً هيچ وقت با سونامي همراه نيست. با رجوع به تاريخچه زلزله‌ها مي‌توان ديد كه بسياري از زلزله‌هاي ساحلي با سونامي‌هاي مخرب همراه بوده‌اند.

در 15 ژوئن 1896 در ناحيه هونشو در ژاپن يك سونامي با ارتفاع موج بيشتر از 20 متر (65 فوت) حدود 26000 نفر را غرق كرد. سونامی دیگری نیز در اثر زلزله کانتو به وقوع پیوست که منجر به ویرانی ساحل شونان گردید.

به عنوان نمونه‌اي ديگر مي‌توان از زلزله سال 1960 شيلي نام برد كه باعث ايجاد يك سونامي با ارتفاع موج 10 متر در هيلو واقع در هاوايي شد. يك سونامي در كرسنت سيتي در كاليفرنيا كه به واسطة زلزله آلاسكا در سال 1964 ايجاد شده بود باعث وارد آمدن تلفات جاني و خرابي هاي محلي گسترده شد.

سونامی دیگری که در سال های اخیر رخ داد سونامی در ناحیه جنوب شرقی آسیا بود که منجر به تلفات سنگین جانی و خسارات مالی زیادی در چندین کشور منطقه گردید.

منبع: سایت علمی 020

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116285 -1 -1

آموزشی
پژوهشی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse