مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۶ مرداد -اِلأَحَّد ٢٦ ذو الحجه ١٤٤١ - Sunday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  570   بازدید    تاریخ درج مطلب  2/1/1397    
 
 
علوم زمین چیست؟

علوم زمین مطالعه ويژگي هاي فیزیکی سیاره ما است، از زلزله گرفته تا قطرات باران و سیل و فسیل ها. علوم زمین شاخه هاي زيادي دارد، مثل زمين شناسي و اقيانوس شناسي (مطالعه اقيانوس هاي زمين).

چرا علوم زمین مفید است؟

علوم زمین بر زندگی روزمره ما تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، هواشناسان درباره آب و هوا مطالعه مي كنند و به تماشاي توفان های خطرناک مي نشينند. آب شناسان بهمطالعه آب مي پردازند و درباره وقوع سیل هشدار می دهند. زلزله شناسان زمين لرزه ها را مطالعه مي كنند و تلاش مي كنند پیش بینی كنند كجا رخ مي دهند. زمين شناسان سنگ ها را مطالعه مي كنند و به مكان يابي مواد معدني مفيد ياري مي رسانند.

دانشمندان علوم زمينچگونه کار می کنند؟

دانشمندان علوم زمین عمدتاً با بالا رفتن از كوه ها، كاوش در بستر درياها، خزيدن ميان غارها یا به آب مرداب زدن كار مي كنند. آنها نمونه ها را اندازه گيري و جمع آوري مي كنند (مانند سنگ ها و یا آب رودخانه)، سپس یافته های خود را بر روی نمودارها و نقشه ها ثبت مي كنند.

زمین شناسی

زمین شناسی مطالعه سنگ هايي است که سطح سیاره ما را تشكيل مي دهند. زمین شناسان سنگ ها را بررسی مي كنند تا درباره تاریخچه زمین و چگونگي تشكيل زمین اطلاعاتی به دست آورند.

چگونه زمین شناسان سنگ ها را تاريخگذاري مي كنند؟

سنگ ها با استفاده از روش های مختلفي تاريخ گذاري مي شوند. زمین شناساني به نام چينه شناس (stratigraphers) توزيع و ترتيب لايه هاي سنگ يا استراتا (strata) رامطالعه مي كنند. جوان ترین سنگ ها معمولاً در لایه های نزدیک به سطح يافت مي شوند، سنگ هاي قديمي تر در بخش هاي عميق تر قرار دارند. برخی از سنگ ها حاوی عناصر رادیواکتیوند كه می توانند تاريخ گذاري شوند چراکه با سرعتی خاص فاسد مي شوند يا تغيير مي كنند.

چگونه فسیل ها به تاريخ گذاري سنگ ها كمك مي كنند؟

فسیل ها (باقی مانده یا چاپ شده موجودات زنده كه در انواع خاصی از سنگ حفظ شده اند) به دانشمندان درباره سن نسبی آن سنگ و این که آيا آن سنگ قديمي تر يا جوان تر از سنگ هاي ديگر است اطلاعاتی می دهند. اين به دانشمندان كمك مي کند تا تاريخ تشكيل سنگ در مناطق مختلف را كشف كنند. اولین فسیل ها در حدود 3600 میلیون سال پیش تشکیل شدند.

منبع: سایت علمی 020

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116284 -1 -1

آموزشی
پژوهشی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse