مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ شنبه ۲۵ مرداد -اِسَّبِت ٢٥ ذو الحجه ١٤٤١ - Saturday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1984   بازدید    تاریخ درج مطلب  2/1/1397    
 
 
شاخه های جغرافی

جغرافیا یک رشته دانشگاهی گسترده و شگرف است که هزاران محقق در ده ها زیر رشته یا شاخه آن در حال کارند. در این مطلب خلاصه ای درباره شاخه های متنوع جغرافیا بیان می شود.

- جغرافیای انسانی

جغرافیای انسانی یکی از شاخه های اصلی جغرافیا است. جغرافیای انسانی درباره مردم، تعامل آنها با زمین و تشکیلات مرتبط با فضا بر روی سطح زمین مطالعه می کند. این شاخه جغرافیا زیرشاخه های زیادی دارد که در ادامه می آید:

- جغرافیای اقتصادی

جغرافیدانان اقتصادی توزیع تولید، توزیع کالا و توزیع ثروت و ساختار مرتبط با شرایط اقتصادی را بررسی می کنند.

- جغرافیای جمعیت

جغرافیای جمعیت اغلب معادل جمعیت شناسی است با این تفاوت که جغرافیای جمعیت چیزی بیش از تنها الگوهای تولد، مرگ و ازدواج است. جغرافیدانان جمعیت به توزیع، مهاجرت و رشد جمعیت در مناطق جغرافیایی توجه دارند.

- جغرافیای ادیان

این شاخه جغرافیا درباره توزیع جغرافیایی گروه های مذهبی، فرهنگ شان و محیط های ساخته شده به وسیله آنها را مطالعه می کند.

- جغرافیای پزشکی

جغرافیدانان پزشکی درباره توزیع جغرافیایی بیماری ها (از جمله بیماری های همه گیر)، مرگ و مراقبت های بهداشتی مطالعه می کنند.

- جغرافیای تفریحی، گردشگری، ورزشی

مطالعه فعالیت های اوقات فراغت و تأثیر آنها بر محیط های محلی است. گردشگری یکی از بزرگ ترین صنایع جهان است. شمار زیادی از افراد را درگیر می کند و مهاجرت های موقتی را باعث می شود. در نتیجه یکی از حوزه های مورد علاقه جغرافیدانان است.

- جغرافیای نظامی

جغرافی دانان نظامی اغلب در ارتش کار می کنند اما این شاخه نه تنها به توزیع جغرافیایی تأسیسات نظامی و سربازان می پردازد بلکه بهره گیری از ابزار جغرافیایی برای رسیدن به راه حل های نظامی را هم در بر می گیرد.

- جغرافیای سیاسی

جغرافیای سیاسی به بررسی تمام جنبه های مرزی، کشوری، دولت و توسعه ملی، سازمان های بین المللی، دیپلماسی، تقسیم بندی داخلی کشور، رأی گیری و غیره می پردازد.

- جغرافیای کشاورزی و روستایی

جغرافی دانان در این شاخه به مطالعه زراعت و زیست گاه های روستایی، توزیع زراعت و حرکت جغرافیایی و دسترسی به محصولات زراعی و استفاده از زمین در مناطق روستایی می پردازد.

- جغرافیای حمل و نقل

جغرافیدانان حمل و نقل درباره شبکه های حمل و نقل (اعم از خصوصی و عمومی) و استفاده از این شبکه ها برای حرکت مردم و کالاها تحقیق می کنند.

- جغرافیای شهری

شاخه جغرافیای شهری به بررسی مکان، ساختار، توسعه و رشد شهرها -از روستاهای کوچک به ابر شهرهای بزرگ- می پردازد.

- جغرافیای فیزیکی

جغرافیای فیزیکی شاخه اصلی دیگر جغرافیا است. این شاخه ویژگی های طبیعی بر رو یا نزدیک سطح زمین را بررسی می کند.

- جغرافیای زیستی

جغرافی دانان زیستی به مطالعه توزیع جغرافیایی گیاهان و جانوران بر روی زمین می پردازند.

- منابع آبی

جغرافیدانانی که در شاخه جغرافیای منابع آب مشغول به کارند توزیع و استفاده از آب در سراسر سیاره در چرخه هیدرولوژیکی و سیستم های توسعه یافته انسانی برای ذخیره، توزیع و استفاده از آب را در نظر دارند.

- آب و هوا

جغرافیدانان آب و هوا به بررسی توزیع الگوهای های بلندمدت آب و هوا و فعالیت های جو زمین می پردازند.

- تغییر جهانی

جغرافیدانانی که به تحقیق درباره تغییر جهان می پردازند تغییرات طولانی مدتی که بر مبنای تأثیر انسان بر محیط زیست بر روی زمین رخ می دهد را کاوش می کنند.

- ژئومورفولوژی

ژئومورفولوژیست ها به مطالعه اشکال خشکی سیاره از ایجاد آنها تا ناپدید شدن شان از طریق فرسایش و فرآیندهای دیگر می پردازند.

- جغرافیای بلایا

جغرافیدانان بلایا به تحقیق درباره رویدادهایی که به عنوان بلایا یا فجایع شناخته می شوند می پردازند و کنش و واکنش انسان و پاسخ به این وقایع طبیعی و یا وقایع تکنولوژیکی را بررسی می کنند.

- جغرافیای کوهستان

جغرافیدانان کوهستان درباره ایجاد سیستم های کوهستانی و ارتباط آن با انسان ها براساس افرادی که در ارتفاعات بالاتر زندگی می کنند و سازگاری هایشان با این محیط ها می پردازند.

- جغرافیای کریوسفر

جغرافیای کریوسفر درباره یخ های زمین، به ویژه یخچال های طبیعی و صفحات یخ کاوش می کند. جغرافیدانان کریوسفر به بررسی توزیع یخ ها در گذشته بر روی سیاره و اشکالی از یخچال ها و صفحاتی که یخ باعث ایجاد آنها شده می پردازند.

- جغرافیای مناطق خشک

جغرافی دانان بیابان ها و سطوح خشک سیاره را بررسی می کنند. آنها درباره این که انسان ها، جانوران و گیاهان چگونه خانه شان را در مناطق خشک می سازند و در این مناطق از منابع استفاده می کنند مطالعه می کنند.

- جغرافیای ساحلی و دریایی

جغرافیدانان ساحلی و دریایی به تحقیق درباره محیط های ساحلی سیاره و این که انسان ها چگونه با حیات ساحلی و ویژگی های فیزیکی ساحلی تعامل دارند می پردازند.

- جغرافیای خاک

جغرافیدانان خاک درباره لایه فوقانی پوسته زمین، خاک زمین و طبقه بندی و الگوهای توزیع آن مطالعه می کنند. شاخه های اصلی دیگر جغرافیا شامل موارد زیر است:

- جغرافیای منطفه ای

بسیاری از جغرافی دانان، وقت و انرژی شان را صرف مطالعه یک منطقه خاص در سیاره می کنند. جغرافیدانان منطقه ای بر مناطقی به بزرگی یک قاره و یا کوچکی یک منطقه شهری تمرکز دارند. بسیاری از جغرافی دانان، تخصص منطقه ای را با تخصص در شاخه دیگری از جغرافیا ترکیب می کنند.

- جغرافیای کاربردی

جغرافی دانان کاربردی از دانش، مهارت ها و تکنیک های جغرافیا برای حل مشکلات روزمره جامعه استفاده می کنند.

جغرافی دانان کاربردی اغلب در خارج از محیط دانشگاهی به کار می پردازند و برای شرکت های خصوصی و یا سازمان های دولتی کار می کنند.

- نقشه کشی

اغلب گفته می شود که جغرافیا هر چیزی است که می تواند نقشه شود. در حالی که همه جغرافیدانان می دانند چگونه تحقیقاتشان را در نقشه ها نمایش دهند، خود شاخه نقشه کشی بر بهبود و توسعه فن آوری ها برای درست کردن نقشه متمرکز است.

نقشه کش ها در زمینه ایجاد نقشه های مفید با کیفیت بالا کار می کنند تا اطلاعات جغرافیایی را در مفیدترین قالبی که امکان پذیر است نشان دهند.

- سیستم های اطلاعات جغرافیایی

سیستم های اطلاعات جغرافیایی یا GIS شاخه ای از جغرافیا است که از اطلاعات جغرافیایی و سیستم ها برای ایجاد پایگاه های داده ها استفاده می کند تا داده های جغرافیایی در یک فرمت نقشه مانند نمایش داده شود. جغرافیدانانی که در GIS کار می کنند لایه هایی از داده های جغرافیایی ایجاد می کنند و هنگامی که لایه ها ترکیب می شوند و یا با هم در سیستم های پیچیده رایانه ای مورد استفاده قرار می گیرند، می توانند با فشار چند کلید راه حل های جغرافیایی و یا نقشه های پیچیده را فراهم کنند.

- جغرافیای آموزشی

جغرافیدانان در رشته جغرافیای آموزشی کندوکاو می کنند تا به معلمان مهارت ها، دانش و ابزاری که نیاز دارند تا با بی سوادی جغرافیایی مبارزه کنند را بدهند و نسل آینده جغرافی دانان را به وجود آورند.

- جغرافیای تاریخی

جغرافیدانان تاریخی درباره جغرافیای انسانی و فیزیکی در گذشته تحقیق می کنند.

- تاریخچه جغرافیا

جغرافیدانانی که در حوزه سرگذشت جغرافیا کار می کنند با تحقیق و مستندسازی شرح حال های جغرافی دانان و تاریخ مطالعات جغرافیایی و بخش ها و سازمان های جغرافیایی در صدد حفظ تاریخچه این رشته هستند.

- سنجش از راه دور

در سنجش از راه دور از ماهواره ها و حس گرها بهره گرفته می شود تا اشکال جغرافیایی بر رو و یا نزدیکی سطح زمین از فاصله ای بررسی شود. جغرافیدانان در سنجش از راه دور داده ها، منابع را از دور تجزیه و تحلیل می کنند تا اطلاعات درباره مکانی که در آن مشاهدات مستقیم ممکن و یا عملی نیست را تجزیه و تحلیل کنند.

- روش های کمی

این شاخه جغرافیا از تکنیک های ریاضی و مدل ها بهره می برد تا فرضیه ها را آزمایش کند. روش های کمی اغلب در بسیاری دیگر از شاخه های جغرافیا مورد استفاده قرار می گیرد اما برخی از جغرافیدانان به طور خاص در روش های کمی متخصص اند.

منبع: سایت علمی 020

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :5.0 از 5 امتياز است.


12345
1 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116279 -1 -1

دانش و فناوری
پزشکی
ورزشی
جوانان
نوجوانان
بانوان
ادب و هنر
فرهنگی
اجتماعی
سیاسی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse