مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ جمعه ۲۴ مرداد -اِجُّمعَة ٢٤ ذو الحجه ١٤٤١ - Friday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  281   بازدید    تاریخ درج مطلب  2/1/1397    
 
 
ساختمان خاک

خاک حاوی مواد معدنی، آب و سایر مواد مغذی ای است که گیاهان برای رشدشان از آنها استفاده می کنند. خاک خانه ای برای حشرات، باکتری ها و حتی برخی از جانوران فراهم می کند. خاک همچنین آب را جذب و تصفیه می کند. به عبارت دیگر بدون خاک، حیات به شکلی که ما می شناسیم وجود نداشت.

سنگ بستر: جایی که همه چیز از آن شروع می شود

شروع خاک از سنگ بستر است. سنگ بستر سنگی است که پوسته زمین را تشکیل می دهد. در طول سال ها ترکیبی از کار باد، آب و خورشید سنگ بستر را داغ و یخ می کند و آن را فرسوده می کند تا زمانی که به تدریج شروع به خرد شدن کند و خاک را تشکیل دهد.

گیاهان هم می توانند به این روند کمک کنند. گیاهان با بستن ریشه هایشان به سنگ ها و شکستن آنها به قطعات کوچک تر به این روند کمک می کنند. کرم خاکی، موش کور و همچنین اسیدهای موجود در درون آب باران و مواد شیمیایی ای که به وسیله گلسنگ ها آزاد می شوند نیز سنگ بستر را خرد می کنند. ممکن است صدها سال طول بکشد برای این که تنها چند سانتی متر خاک جدید ایجاد شود. برای همین بسیار مهم است که بدانیم در خاک چه می گذرد و ما چگونه می توانیم نقش آن را در اکوسیستم حفظ کنیم.

همه چیز درباره لایه های خاک

خاک حاصلخیز از چند لایه تشکیل شده که هر یک نقشی حیاتی در سلامت آن ایفا می کنند. این لایه ها عبارتند از: لاشبرگ، خاک سطحی و خاک زیرین.

- لاشبرگ (Litter): بالاترین لایه خاک سالم لاشبرگ نامیده می شود. این لایه از مواد آلی مرده مانند برگ، پوست درخت، چوب و علف تشکیل شده است. بوم شناسان توجه زیادی به لایه لاشبرگ خاک نشان می دهند چراکه نقشی کلیدی را سلامت خاک و پویایی اکوسیستم بازی می کند. لایه لاشبرگ گاهی اوقات لایه O نیز نامیده می شود. O مخفف ارگانیک به معنی ماده آلی است.

- خاک سطحی: با حفر خاک به لایه بعدی می رسیم که خاک سطحی نامیده می شود. این لایه از قطعات سنگ، مواد مغذی، آب، هوا و مواد ریز دیگر (یا مواد گیاهی و جانوری مرده) تشکیل شده است. ریشه بیشتر گیاهان در داخل خاک سطحی رشد می کند. می دانیم که گیاهان از ریشه برای جذب آب، مواد معدنی و مواد مغذی مورد نیاز برای رشدشان استفاده می کنند.

- خاک زیرین: لایه بعدی خاک سالم زیر خاک نامیده می شود. این لایه زیر لایه خاک سطحی است و بیشتر مواد تشکیل دهنده آن همان مواد تشکیل دهنده خاک سطحی هستند اما مواد مغذی و مواد مرده گیاهی و جانوری کمتری نسبت به لایه بالایی دارند.

مدیریت خاک: چگونه خاک مان را سالم نگه داریم

همان طور که در بالا اشاره شد، صدها سال طول می کشد تا چند سانتی متر خاک تشکیل شود. پس بسیار مهم است که خاک سالم را هدر ندهیم و یا اجازه ندهیم با مدیریت ضعیف خاک نابود شود. فرسایش، تهی شدن از مواد مغذی و بیابان زایی سه موضوع جدی هستند که می توانند بر اثر مدیریت ضعیف خاک به وجود آیند.

فرسایش روندی است که در آن آب، باد و یا یخ، سنگ ها و خاک را از یک منطقه از پوسته زمین حرکت می دهند و آنها را به منطقه دیگر می برند. خاک سالم معمولاً به وسیله ریشه گیاهان در محل اش نگه داشته می شود اما زمانی که این گیاهان از بین می روند - از طریق بریدن، زراعت، کار معدن و یا توسعه شهری - خاک در مقابل فرسایش آسیب پذیر می شود.

- تهی شدن از مواد مغذی: در یک اکوسیستم سالم، گیاهان مواد مغذی را از خاک جذب می کنند تا رشد کنند. سپس این گیاهان غذای حیوانات می شوند. زمانی که گیاهان و جانوران می میرند، تبدیل به مواد آلی مرده می شوند که مواد مغذی را به خاک بر می گردانند. این جریان انرژی چرخه ای را ایجاد می کند که در آن خاک سالم حفظ می شود. موقعی که مواد مغذی به خاک برنمی گردند - مانند زمانی که کاشت بیش از حد در زمین های کشاورزی انجام می شود یا یک نوع محصول زراعی برای سال ها کاشته می شود - سطح مواد مغذی در خاک  پایین می آید و خاک می تواند از این مواد تخلیه شود. خاکی که دچار کمبود مواد مغذی می شود ممکن نیست که قادر به حفظ محصولات زراعی آینده باشد.

- بیابان زایی: هنگامی که خاک هم از مواد مغذی و هم از آب تهی می شود، وضعیتی به نام بیابان زایی به وجود می آید. خاک های که بیابانی شده اند بیش از آن خشک و دچار کمبود مواد مغذی اند تا حیات گیاه را حفظ کنند. این شرایط بیابانی شدن، یک اکوسیستم را عاری از زندگی می کند. تغییرات آب و هوایی و خشکسالی دو عامل اصلی بیابانزایی اند.

منبع: سایت علمی 020

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116269 -1 -1

کامپیوتر
هوافضا
صنایع الکترونیکی
نجوم
مقالات عمومي
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse