مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ جمعه ۲۴ مرداد -اِجُّمعَة ٢٤ ذو الحجه ١٤٤١ - Friday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  344   بازدید    تاریخ درج مطلب  2/1/1397    
 
 
زمين چگونه و با چه سرعتي حركت مي كند؟

شما نمي توانيد سرعت يك شيء را نسبت به خودش بسنجيد بلکه بايد سرعت آن را با مقايسه با چيز ديگري پيدا كنيد (اين يكي از قضيه هاي اينشتين است). اگر كسي اين سؤال را از ما پرسيد كه "زمين با چه سرعتي حركت مي كند؟" اول بايد مشخص كنيم كه مي خواهيم اين سرعت را با توجه به كدام شيء بسنجيم.

سرعت حركت را بدون وجود يك نقطه مرجع نمي توان اندازه گرفت. ما مي توانيم از كسي كه اين سؤال را پرسيده، بپرسيم می خواهد سرعت زمين را با توجه به چه چيزي (محور خودش، در مقايسه با خورشید يا در مقايسه با كهكشان راه شيري يا كهكشان هاي گروه محلي ما) بداند؟ به اين ترتيب مي توانيد به اين سؤال پاسخ دهيد.

زمين با چه سرعتي به دور محورش مي چرخد؟

0.5كيلومتر در ثانيه

زمين با چه سرعتي به دور خورشيد مي گردد؟

30كيلومتر در ثانيه

منظومه شمسي با چه سرعتي به دور كهكشان راه شيري مي گردد؟

250كيلومتر در ثانيه

كهكشان راه شيري ما با چه سرعتي در گروه محلي كهكشان ها مي گردد؟

300كيلومتر در ثانيه

پيچيدگي حركت زمين

زمين همان طور كه به دور محورش مي چرخد، به دور خورشيد نيز مي گردد. تمام منظومه شمسي ما هم به آهستگي دور كهكشان راه شيري مي گردد. كهكشان راه شيري ما هم به كهكشان هاي گروه محلي تعلق دارد. در حالي كه اينها هم حركت مي كنند.

زمين چند نوع حركت دارد. 1- دور يك خط فرضي به نام محور مي چرخد كه از قطب شمال به قطب جنوب كشيده شده. 2- زمين دور خورشيد مي گردد. 3- همراه با خورشيد و بقيه منظومه شمسي ميان كهكشان راه شيري حركت مي كند. 4- همراه با كهكشان راه شيري در گروه محلي كهكشان ها مي گردد. برای کسب اطلاع درباره کهکشان ها اینجا را کلیک کنید.

24ساعت طول مي كشد تا زمين يك دور به طور كامل به دور محورش بچرخد در حالي كه خورشيد در آسمان سر جايش قرار دارد. اين دوره روز خورشيدي ناميده مي شود. در طول يك روز خورشيدي، زمين طوری در مدارش به دور خورشيد حركت مي كند كه كمي متفاوت تر از شب پیش به سمت ستاره ها رو مي كند.

اما 23 ساعت و 56 دقيقه و 4.09 ثانيه طول مي كشد تا زمين يك بار طوري به دور خودش بچرخد كه ستارگان در همان مكاني كه در آسمان بودند قرار داشته باشند. اين دوره روز نجومي ناميده مي شود. به اين ترتيب يك روز نجومي كوتاه تر از يك روز خورشيدي است. بنابراين طبق روز نجومي ستاره ها هر روز چهار دقيقه زودتر طلوع مي كنند.

در استوا، سطح زمين در 24 ساعت 40000 كيلومتر طي مي كند. يعني با سرعتي حدود 1040 مايل در ساعت يا 1670 كيلومتر در ساعت يا 0.5 كيلومتر در ثانيه حركت مي كند. اين سرعت با تقسيم محيط زمين در استوا(حدود 24900 مايل يا 40070 كيلومتر) بر تعداد ساعات  يك روز(24 ساعت) به دست مي آيد. هنگامي كه شما به طرف هر يك از قطب ها حركت مي كنيد، اين سرعت تقريباً به صفر كاهش پيدا مي كند(چون كه محيط دايره چرخشي در عرض هاي جغرافيايي خيلي زياد به صفر نزديك مي شود).

مدار زمین365 روز و شش ساعت و نه دقيقه و 9.54 ثانيه طول مي كشد تا زمين يك بار به دور خورشيد بگردد. اين زمان سال نجومي ناميده مي شود. به عبارتی زمين در يك شماره كامل از زمان حول خورشيد نمي گردد. اين تقويم با فصل ها همگام نيست و هر سال شش ساعت با وضعيت فصل ها اختلاف دارد.

به خاطر همين هر چهار سال يك روز به سال اضافه مي شود تا سال همپاي فصل ها پيش برود. سال هایی كه یک روز به آنها اضافه می شود كبيسه ناميده مي شوند و 366 روز دارند. در ايران اين روز اضافي هر چهار سال به پايان اسفند ماه اضافه مي شود و ماه 29 روزه اسفند، 30 روزه مي شود.

فاصله اي را كه زمين در مدارش به دور خورشيد مي پيمايد، 584 ميليون مايل يا 940 ميليون كيلومتر است. زمين در يك ساعت 66700 مايل يا 107000 كيلومتر يا 18.5 مايل در ثانیه يا 30 كيلومتر در ثانيه را در مدارش به دور خورشيد مي پيمايد. مدار زمين روي يك سطح صاف فرضي در اطراف خورشيد به نام صفحه مداري قرار گرفته.

زمين به طور متوسط 93 ميليون مايل يا 149600000 كيلومتر از خورشيد فاصله دارد. اين فاصله واحد نجومي يا AU ناميده مي شود و براي مقايسه فاصله بقيه سیارات و ستارگان هم به كار مي رود.

 کهکشان شیریخورشيد حدود 26000 سال نوري از مركز كهكشان راه شيري فاصله دارد. خود كهكشان راه شيري از طرفي به طرف ديگر 80000 تا 120000 سال نوري عرض و كمتر از 7000 سال نوري ضخامت دارد. ما روي يكي از بازوهاي چرخشي كهكشان به سوی خارج و به سمت گوشه قرار داريم. 200 تا 250 ميليون سال طول مي كشد تا خورشيد و منظومه شمسي ما يك بار به دور كهكشان راه شيري بگردند.

در اين مدار، ما همراه با منظومه شمسي خودمان با سرعتي معادل 155 مايل در ثانيه يا 250 كيلومتر در ثانيه سفر مي كنيم.

كهكشان راه شيري فقط يك كهكشان در يك گروه از كهكشان ها به نام گروه محلي است. در داخل گروه محلي، كهكشان راه شيري با سرعتي حدود 185 مايل در ثانيه يا 300 كيلومتر در ثانيه حركت مي كند.

منبع: سایت علمی 020

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116268 -1 -1

کامپیوتر
هوافضا
صنایع الکترونیکی
نجوم
مقالات عمومي
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse