مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ شنبه ۲۹ شهريور -اِسَّبِت ١ صفر ١٤٤٢ - Saturday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  565   بازدید    تاریخ درج مطلب  2/1/1397    
 
 
رشته کوه ها

رشته كوه، گروه يا زنجيره اي از كوه ها است كه نزديك يكديگرند. یک رشته كوه معمولاً از رشته كوه هاي ديگر به وسيله رودخانه ها و گذرگاه ها جدا مي شود.

طولاني ترين رشته كوه جهان چيست؟

كوه هاي آند كه به طول 7220 كيلومتر از ميان هفت كشور آمريكاي جنوبي عبور مي كنند،‌ از طولاني ترين رشته كوه هاي جهان هستند.

رشته كوه هيمالايا

هيمالايا بلندترين رشته كوه جهان است. هيمالايا كه از نظر ادبي به سرزمين برف ترجمه مي شود،‌ سيستم كوهستاني بزرگ آسيا است و خانه اي براي بلندترين قله هاي جهان است. كوه هاي هيمالايا به شكل يك هلال پهن و عريض از شمال شرقي پاكستان،‌ هند شمالي،‌ تبت جنوبي،‌ نپال، سيكيم Sikkim و بوتان مي گذرد. بيش از 30 قله هيمالايا هر يك ارتفاعي بيش از 7620 متر يا بيشتر دارند. هيمالايا يكي از جوان ترين رشته كوه هاي جهان است.

رشته كوه آلپ

آلپ سيستم كوهستاني وسيعي در اروپاي مركزي جنوبي است كه به طول بيش از 1200 كيلومتر در فرانسه جنوبي،‌ ايتالياي شمالي،‌ سوييس،‌ ليختن اشتاين،‌ آلمان،‌ اتريش و اسلوني امتداد يافته. آلپ شامل چند صد قله و يخچال طبيعي است كه بعضي از آنها بيش از 3600 متر ارتفاع دارند. مون بلان كه بلندترين قله آن است 15771 پا يا 4807 متر ارتفاع دارد.

رشته كوه راكي

كوه هاي راكي سيستم كوهستاني وسيعي در آمريكاي شمال غربي است كه از شمال به جنوب، از كانادا تا نيومكزيكو به طول 48800 كيلومتر گسترش يافته. بلندترين قله رشته کوه راکی، مونت آلبرت در كلرادو است كه 4401 متر بالاي سطح دريا قرار گرفته.

رشته كوه آند

كوه هاي آند طولاني ترين و يكي از بلندترين رشته كوه هاي جهان است. اين كوه ها در آمريكاي جنوبي واقع شده اند و 7200 كيلومتر از شمال به جنوب در امتداد ساحل غربي قاره گسترش يافته اند. آند دومين رشته كوه بلند جهان با بسياري از قله ها است كه بيش از 20000 پا يا 6096 متر ارتفاع دارند.

رشته كوه كاراكورام

كاراكورام يك رشته كوه بزرگ در شمال شرقي پاكستان و هند شمالي نزديك مرز چين است. اين رشته كوه 300 مايل يا حدود 482 كيلومتر به سمت جنوب شرقي گسترش يافته و شامل بسياري از بلندترين قله های جهان است و بسياري از طولاني ترين يخچال هاي جهان را در بر گرفته. بعضي از رشته كوه ها که روي قاره های مختلف قرار دارند، عبارتند از:

قطب جنوب: در شبه جزيره قطب جنوب كوه هاي ترانسانتاركتيك Transantarctic قرار دارد كه بلندترين كوه آن وينسون مسيف Vinson Massif در كوه هاي السوروس Ellsworth است كه قله اي با ارتفاع 4897 متر است.

آفريقا: كوه هاي اطلس،‌ سرزمين هاي بلند آفريقاي شرقي و سرزمين هاي بلند اتيوپي را در خود دارد.

آسيا: هندوكوش،‌ هيمالايا،‌ توروس، البرز و كوه هاي ژاپن را دارد.

استراليا: كوه هاي مك دانل را دارد.

اروپا: كوه هاي پيرينه، آلپ،‌ كارپاتيان، آپنين،‌ اورال و كوه هاي بالكان را دارد.

آمريكاي شمالي: آپالاچيانز Appalachians ، سيرانوادا Sierra Nevada ، كوه هاي راكي،‌ لارنتيدز Laurentides را در خود دارد.

آمريكاي جنوبي: آند و سرزمين هاي بلند برزيلي را دارد.

منبع: سایت علمی 020

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116263 -1 -1

کامپیوتر
هوافضا
صنایع الکترونیکی
نجوم
مقالات عمومي
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse