مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ پنج شنبه ۳ مهر -اِلخَميس ٦ صفر ١٤٤٢ - Thursday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1022   بازدید    تاریخ درج مطلب  2/1/1397    
 
 
چه سنگی اسیدی است؟

سنگ های اسیدی یا سنگ های آذرین اسیدی سنگ هایی هستند که سیلیس بیش از 63 درصد از وزن آنها را تشکیل می دهد. ریولیت و گرانیت نمونه ای از سنگ های آذرین اسیدی اند.

در بیشتر سنگ های اسیدی، کانی های کوارتز و فلدسپار قلیایی غالب اند البته این سنگ ها حاوی میزان قابل ملاحظه ای از فلدسپار پلاژیوکلاز هم هستند. وجود سیلیکات آبدار مانند هورنبلند، میکا مسکوویت و میکا بیوتیت نیز در این سنگ ها عادی محسوب می شود. سنگ های آذرین اسیدی می توانند حاوی طیف گسترده ای از کانی هایی مانند پیروکسن و الیوین غنی از آهن باشند.

سنگ های گرانیتی درشت دانه شامل گرانیت قلیایی، مونزوگرانیت و سینوگرانیت و سنگ های ریز دانه مانند ریولیت قلیایی، ریولیت و ریوداسیت در زمره سنگ های آذرین اسیدی هستند. برخی از گرانودیوریت ها و داسیت ها سیلیس کافی دارند تا سنگهای آذرین اسیدی باشند اما به عنوان سنگ خنثی در نظر گرفته شده اند.

بخش قابل توجهی از سنگ های آذرین اسیدی خروجی، سنگ های آذرآواری ای (محصول انفجار آتشفشانی) هستند که از تجمع فوران های ناشی از فوران های انفجاری تشکیل شده اند.

اکثر سنگ های آذرین اسیدی در پوسته قاره ای یافت می شوند. تصور بر این است که بیش ترین ماگماهای اسیدی با ذوب بخشی از سنگ های پوسته تولید می شوند اما حجم های کوچکی از آنها نیز با شکنش شدید کریستال ماگماهای پایه به وجود می آید. این نوع سنگ اسیدی در طیف گسترده ای از موقعیت های تکتونیکی و زمین شناسی یافت می شود.

منبع: سایت علمی 020

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116237 -1 -1

کامپیوتر
هوافضا
صنایع الکترونیکی
نجوم
مقالات عمومي
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse