مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ شنبه ۱۸ مرداد -اِسَّبِت ١٨ ذو الحجه ١٤٤١ - Saturday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  937   بازدید    تاریخ درج مطلب  2/1/1397    
 
 
چرا مطالعه اقیانوس ها سخت تر از مطالعه فضا است

مطلبي كه مي خوانيد ترجمه مصاحبه اي با ژن فلدمن است كه 25 سال است درباره اقيانوس ها مطالعه مي كند. او اقيانوس ها را بيشتر با نگاه كردن به تصاوير ماهواره اي مطالعه مي كند. فلدمن مي گويد كه ما حالا چيزهاي زيادي درباره اقيانوس ها مي دانيم. اما در عين حال هم مي گويد كه نسبت به دانسته هايمان چيزهاي خيلي بيشتري وجود دارد كه بايد درباره اقیانوس ها ياد بگيريم.

- چرا مطالعه درباره اقيانوس ها مهم است؟

زندگي بر روي خشكي در يك لايه باريك وجود دارد. لايه از چند پا (چند متر) زير سطح خاك شروع مي شود و به نوك درختان ختم مي شود. اما در اقيانوس زندگي در همه جا يافت مي شود. از عمق خيلي زياد تا سطح اقيانوس. عميق ترين بخش اقيانوس بيش از هفت مايل (تقريباً 11 كيلومتر) است. اقيانوس ها نسبت به خشكي يا هوا حيات بيشتري در خود دارند.

- ما چه قدر درباره اقيانوس ها مي دانيم؟

ما امروز حتي در مقایسه با 30-40 سال پيش چيزهاي خيلي زیادی درباره اقيانوس ها مي دانيم. در گذشته نشستن در داخل يك قايق و رفتن به اقيانوس، يكي از چند راه مطالعه اقيانوس ها بود. از داخل قايق ما مي توانستيم توري را به ميان آب بيندازيم و ببينيم كه چه به دست مي آوريم. يا مي توانستيم بطري هايي را به آب بيندازيم و سپس آنها را بالا بكشيم و ببينيم چه در داخل آن است. در آن زمان ماهواره اي براي ديدن اقيانوس وجود نداشت.

ولي حالا راه هاي زيادي براي مطالعه اقيانوس داريم. ماهواره ها از فضا اقيانوس را تماشا مي كنند. اجسام شناور چيزهايي مثل دما و مقدار شوري آب را اندازه گيري مي كنند. با اين حال هنوز هم ما خيلي كم درباره اقيانوس ها مي دانيم.

- چرا ما چيزهاي زيادي درباره اقيانوس ها نمي دانيم؟

اقيانوس واقعاً مكان سختي براي كار كردن و مطالعه است. در بسياري موارد، ساده تر است تا شخصي را به فضا بفرستيم تا اين كه به كف اقيانوس بفرستيم. اقيانوس تاريك و سرد است. در فضا شما مي توانيد همه چيز را ببينيد. اما در بخش هاي عميق اقيانوس، شما خيلي نمي توانيد ببينيد. نور همراه شما نمي تواند مسافت هاي خيلي دور را روشن كند.

ماهواره ها امكان بزرگي به ما مي دهند تا مسافت بزرگي از سطح اقيانوس را ببينيم. ما مي توانيم دماي اقيانوس را اندازه گيري كنيم. مي توانيم رنگ اقيانوس را اندازه بگيريم. مي توانيم بادها، موج ها و ارتفاع دريا را اندازه گيري كنيم. اما آن چه كه در مقايسه با فضا نمي توانيم انجام دهيم نگاه كردن به عمق داخلي اقيانوس است.

- چه توصيه اي به دانش آموزان داريد؟

هيچ وقت پرسيدن را كنار نگذارند. هنوز چيزهاي زيادي درباره اين سياره است كه ما بايد بدانيم. علم مثل حل كردن جدول است. واقعاً كوشش در جهت فهميدن اين كه كه چيزها چگونه كار مي كنند و با هم جور مي شوند جالب است. انجام اين كار تنها راه براي مراقبت از سياره مان است.

منبع: سایت علمی 020

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116232 -1 -1

کامپیوتر
هوافضا
صنایع الکترونیکی
نجوم
مقالات عمومي
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse