مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ جمعه ۴ مهر -اِجُّمعَة ٧ صفر ١٤٤٢ - Friday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1041   بازدید    تاریخ درج مطلب  2/1/1397    
 
 
چرا بیشتر خشکی ها در نیمکره شمالی واقعند؟

زمین به وسیله خط استوا به دو نیمه تقسیم شده. خشکی ها بیشتر در نیمکره شمالی واقعند (68 درصد) در مقایسه با نیمکره جنوبی که میزان خشکی ها کمتر است (32 درصد). تصادفاً، همین وضعیت را می توان در رابطه با توزیع شرق به غرب خشکی ها نیز دید که بیشتر خشکی ها در نیمکره شرقی (68 درصد) قرار دارند تا نیمکره غربی (32 درصد). با تکامل زمین در طول زمان این اعداد به طور چشمگیری تغییر کرده اند.

اما چرا بیشتر خشکی ها در نیمکره شمالی واقع شده اند؟ درواقع بیشتر خشکی ها به طور اتفاقی در نیمکره شمالی واقع شده اند. قاره ها طی فرایندی به نام تکتونیک در حرکت بر روی سطح زمین هستند.

قاره ها بخشی از صفحات تکتونیکی هستند و درواقع قطعات پوسته بیرونی زمین هستند. آنها گاهی اوقات حرکت می کنند و از یکدیگر دور می شوند و گاهی اوقات با یکدیگر برخورد می کنند. چندین بار در گذشته، بیشتر پوسته قاره ای به هم متصل شده اند. اما اگر صفحات تکتونیکی به اطراف حرکت کنند، قاره ها از یکدیگر جدا می شوند. آن چه ما در حال حاضر در نیمکره شمالی داریم نتیجه این حرکات تکتونیکی است.

براساس تئوری تکتونیک صفحه ای، پوسته خارجی زمین به چند صفحه تقسیم شده که روی گوشته زمین سر می خورند. (گوشته لایه داخلی تر زمین و بالای هسته است.) صفحات در مقایسه با گوشته زمین مانند یک پوسته سخت و سفت عمل می کنند. گاهی اوقات کنش و واکنش آنها باعث رانش قاره ها، زمین لرزه، تشکیل کوه ها و تشکیل حفره های اقیانوسی می شود.

منبع: سایت علمی 020

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116229 -1 -1

کامپیوتر
هوافضا
صنایع الکترونیکی
نجوم
مقالات عمومي
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse