مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ دوشنبه ۳۱ شهريور -اِلأِثنين ٣ صفر ١٤٤٢ - Monday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1050   بازدید    تاریخ درج مطلب  2/1/1397    
 
 
چرا اقیانوس ها اسیدی می شوند؟

اسیدی شدن اقیانوس ها یکی از بزرگ ترین مسائل زیست محیطی دنیای امروز است. اصطلاح اسیدی شدن اقیانوس ها همان گونه که مشخص است به معنای این است که اقیانوس ها در حال اسیدی تر شدن هستند.

روند اسیدی شدن اقیانوس ها دانشمندان را نگران کرده است چراکه این وضعیت تقریباً تمام اکوسیستم (به ویژه بخش بالای اقیانوس ها) را تحت تأثیر قرار خواهد داد. اقیانوس ها بیش از دو سوم سطح زمین را فراگرفته اند و نقش حیاتی در تنوع گونه ها و زندگی انسان ها دارند.

اقیانوس ها چگونه اسیدی می شوند؟

اسیدی شدن اقیانوس ها به معنی بروز تغییر در مواد شیمیایی تشکیل دهنده همه آب های اقیانوس ها و همچنین دمای آنها به خاطر دی اکسید کربن بیش از حد جو است. این تغییر در مواد شیمیایی، pH آب را پایین می آورد.

برای درک بهتر موضوع، ابتدا لازم است درکی از pH و دی اکسید کربن جو به دست آوریم.

pH آب میزان اسیدی یا باز بودن آب است. مقیاس آن از 0 تا 14 است و 7 نقطه خنثی (آب خالص) است. اگر pH به 0 نزدیک تر است، آن آب اسیدی تر است. اگر به 14 نزدیک تر است، باز بودن آن بیشتر است.

در طول 20 سال گذشته، ثابت شده که pH اقیانوس های جهان در نتیجه انتشار دی اکسید کربن ناشی از فعالیت های انسانی به جو رو به کاهش گذاشته است.

pHپایین دریاها و اقیانوس ها عامل بروز مشکلاتی عمده برای موجودات زنده دریایی و اکوسیستم ها است.

جو از هوا و هوا از گازهایی شامل اکسیژن 21٪، نیتروژن 78٪ ، آرگون 0.9٪ و دی اکسید کربن 0.04٪ تشکیل است.

این گازها به طور طبیعی در جو وجود دارند اما غلظت دی اکسید کربن جو از زمان انقلاب صنعتی افزایش یافته است. انسان ها در مقایسه با قبل سوخت های فسیلی خیلی بیشتری را می سوزانند. سوخت های فسیلی منبع اصلی دی اکسید کربن اند. مشخص شده که جنگل های آمازون همراه با جنگل های عمده دیگر جذب کننده های بزرگ دی اکسید کربن جو هستند این در حالی است که اقیانوس ها بزرگ ترین انبار کربن در سیاره ما هستند.

آب های اقیانوس ها به طور مداوم با گازهای محیط واکنش نشان می دهند. به ویژه اقیانوس ها تا نیمی از دی اکسید کربن جو را جذب می کنند. آنها با انبار کردن کربن نقشی کلیدی در چرخه کربن بازی می کنند.

در این مورد، سطح و یا لایه فوقانی آب اقیانوس ها و یا دریاها دی اکسید کربن را جذب می کند و اسید کربنیک تشکیل می دهد. نماد شیمیایی اسید کربنیک H2CO3 است.

نتیجه این واکنش افزایش یون های هیدروژن در آب و کاهش یون های کربنات است. این واکنش همچنین به کاهش pH تا حدود 0.1 واحد منجر می شود. چنان که گفته شد کاهش pH به معنی اسیدی تر شدن آب است.

ممکن است رقمی که گفته شد کوچک به نظر برسد اما بر موجودات زنده ای که به یون های کربنات وابسته اند تأثیر بسیار زیادی دارد.

پیش بینی می شود که pH اقیانوس ها در طول قرن 21 بین 0.14 و 0.35 واحد سقوط کند و به کاهش 0.1 واحدی از دوره ماقبل صنعتی اضافه شود.

سطح pH آب در سراسر جهان ثابت نیست. بعضی از نقاط مانند شرق اقیانوس آرام pH پایین تری دارند در حالی که منطقه اقیانوس منجمد شمالی دارای pH بالاتری است.

متأسفانه از زمان انقلاب صنعتی شاهد افزایش غلظت دی اکسید کربن در نتیجه فعالیت های انسانی بوده ایم. (دی اکسید کربن ناشی از فعالیت های انسانی نتیجه فعالیت هایی مانند سوزاندن سوخت های فسیلی است). نتیجه این که دی اکسید کربن بیشتری به وسیله آب اقیانوس ها جذب می شود و نقطه تعادل تغییر کرده است.

منبع: سایت علمی 020

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116227 -1 -1

کامپیوتر
هوافضا
صنایع الکترونیکی
نجوم
مقالات عمومي
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse