مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۴ مرداد -اِثَّلاثا ١٤ ذو الحجه ١٤٤١ - Tuesday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1940   بازدید    تاریخ درج مطلب  2/1/1397    
 
 
جو زمين

جو زمين لايه باريكی از گازها است كه دور زمين را فرا گرفته. براي بيشتر مردم سخت است كه در بيش از دو مايلي يا سه كيلومتري بالاتر از سطح دريا تنفس كنند. در حدود 100 مايلي يا 160 كيلومتري بالاي سطح دريا، هوا به قدري رقيق است كه ماهواره ها مي توانند بدون تحمل مقاومت زيادي سفر كنند.

بيشتر جو يعني 80 درصد آن در داخل محدوده 10 مايلي يا 16 كيلومتري بالای سطح زمين است این در حالی است که ذرات كشف شده جو را تا ارتفاع 370 مايلي يا 600 كيلومتري بالاي زمین هم مي توان پيدا كرد. به هر حال جو هيچ مرز مشخصي ندارد و معلوم نيست كه كجا به پايان مي رسد.  اما به تدريج كه به سوي فضا مي رود باريك تر و باريك تر مي شود تا ناپديد مي شود و با فضاي خارجي تر يكي مي شود.

- تركيب جو

جو از 78 درصد نيتروژن، 21 درصد اكسيژن، 0.9 درصد آرگون، 0.03 درصد دي اكسيد كربن و مقادير اندكي از گازهاي ديگر تشكيل شده. جو همچنين بخار آب، قطرات آب، ذرات گرد و غبار و مقادير اندكي از انواع  مواد شيميايي نیز دارد. این مواد شیمیایی بر اثر آتشفشان ها، آتش ها، موجودات زنده و فعاليت هاي بشر آزاد شده.

- كاركرد جو

جو از زمين در مقابل دماهاي بسيار بالا و بسيار پايين محافظت مي كند. جو گرما را در داخلش نگه مي دارد، آب و مواد شيميايي ديگر را دوباره به گردش در مي آورد، با كمك نيروهاي مغناطيسي و الكتريكي كاري مي كند تا آب و هواي معتدلي براي زمين مهيا شود. همچنين جو جلوي مقادیر زيادی از اشعه ماوراي بنفشي كه از خورشید ساطع مي شود را سد مي كند تا همه آن به زمين نرسد.

با مطالعه جو مي توانيم درباره آب و هوا، تغيير رنگ زيباي خورشيد هنگام غروب و طلوع و چشمك زدن ستاره ها اطلاعاتي به دست بياوريم. با ابزارهاي حساسي كه در فضا نصب شده، مي توان ديد بهتري نسبت به عملكرد جو به دست آورد.

- فشار هوا

در سطح دريا، فشار هوا حدود 14.7 پوند بر اينچ مربع (1.0335 کیلوگرم-فشار بر سانتی متر مربع) است. هنگامي كه ارتفاع افزايش مي يابد (براي مثال اگر از يك كوه بالا برويد)، فشار هوا كاهش مي يابد. در ارتفاع 10000 پايي (3048 متری) فشار هوا 10 پوند در اينچ مربع (0.07 کیلوگرم-فشار بر سانتی متر مربع) است (و اكسيژن كمتري براي نفس كشيدن وجود دارد).

جو زمین

تروپوسفر: اين لايه از سطح زمين شروع مي شود و به عبارتي پايين ترين لايه جو است. اين لايه از سطح زمين يا آب تا حدود هشت تا 14.5 كيلومتري زمين ارتفاع دارد. اين لايه متراكم ترين بخش جو است. هوا و ابر در اين لايه هستند. معمولاً در تروپوسفر وقتي كه ارتفاع افزايش مي يابد دما كاهش پيدا مي كند. به طوري كه هنگامي كه در داخل اين لايه بالا مي رويم، دما از 17 تا 52- درجه سانتی گراد کاهش مي یابد. تروپوپاز، تروپوسفر را از لايه بعدي جدا مي كند.

تروپوسفر و تروپوپاز، جو پايين تر شناخته مي شوند. تروپوپاز منطقه مرزي يا لايه انتقالي بين تروپوسفر و استراتوسفر است. در تروپوپاز با افزايش ارتفاع، دما يا خيلي كم تغيير مي كند يا اصلاً تغيير نمي كند.

استراتوسفر: درست در بالاي تروپوسفر قرار دارد و تا 50 كيلومتري يا 30 مايلي گسترش پيدا كرده. اين لايه با دمايي كه با افزايش ارتفاع به ملايمت افزايش پيدا مي كند و فقدان ابر شناخته مي شود. در مقايسه با تروپوسفر اين بخش از جو، خشك و كمتر متراكم است. همراه با جذب اشعه ماورای بنفش، دما در اين منطقه به تدريج تا 3- درجه سانتی گراد افزايش مي يابد.

لايه ازون كه اشعه ماوراي بنفش خورشيد را جذب و پراكنده مي كند تا به موجودات زميني آسيب نرساند در اين لايه است. ازون شكلي از اكسيژن است و براي زندگي ما ضروري است.

فقط بلندترين ابرها (يعني سيروس و سيرواستراتوس و سيروكمولوس) در استراتوسفر پاييني هستند. 99 درصد هوا در تروپوسفر و استراتوسفر است. استراتوپاز، استراتوسفر را از لايه بعدي جدا مي كند.

مزوسفر: درست بالاي استراتوسفر است. ويژگي اين لايه اين است كه هنگامي كه ارتفاع افزايش مي يابد دماها به سرعت كاهش پيدا مي كند و تا 93- درجه سانتی گراد هم کاهش مي یابد. مزوسفر تا 85 كيلومتري بالاي سطح زمين گسترش پيدا كرده. مواد شيميايي داخل مزوسفر در حالت جوش و خروش هستند. چون آنها انرژي اي كه از خورشيد مي آيد را جذب مي كنند. مناطق استراتوسفر و مزوسفر همراه با استراتوپاز و مزوپاز، جو مياني ناميده مي شوند (مزوپاز، مزوسفر را از ترموسفر جدا مي كند).

ترموسفر: اين لايه بخش پاياني جو است. ترموسفر درست از بالاي مزوسفر شروع مي شود. در ترموسفربا افزايش ارتفاع, دما افزايش مي يابد و به 1727 درجه سانتی گراد هم مي رسد. در اين منطقه واكنش هاي شيميايي خيلي سريع تر از سطح زمين رخ مي دهد. اين لايه به عنوان جو بالايي شناخته مي شود. ترموسفر شامل اكسسفر و بخشي از يونوسفر مي شود.

يونوسفر از ارتفاع حدود 70 تا 80 كيلومتري آغاز مي شود و تا صدها كيلومتر (حدود 640 كيلومتري) ادامه مي يابد. اين لايه شامل بسياري از يون ها و الكترون هاي آزاد (پلاسما) است. يون ها هنگامي به وجود مي آيند كه نور خورشيد به اتم ها برخورد می کند و بعضي از الكترون ها را از هم مي پاشد.

اكسسفر خارجي ترين لايه جو زمين است و از 640 كيلومتري تا 1280 كيلومتري قرار دارد. مرز پايين تر اكسسفر سطح فرار ناميده مي شود. چون فشار جو در اين منطقه خيلي پايين است (اتم هاي گاز خيلي پراکنده شده اند و دما خيلي پايين است. در واقع اكسسفر تا جايي ادامه پيدا مي كند كه با گازهاي بين سياره اي يا فضا يكي مي شود. در اين منطقه جو، عناصر هيدروژن و هليوم اجزاي نخستين و اصلي محسوب مي شوند. اين عناصر فقط در تراكم هاي خيلي پايين وجود دارند.

منبع: سایت علمی 020

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116225 -1 -1

کامپیوتر
هوافضا
صنایع الکترونیکی
نجوم
مقالات عمومي
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse