مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۰ مرداد -اِلأِثنين ٢٠ ذو الحجه ١٤٤١ - Monday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  622   بازدید    تاریخ درج مطلب  2/1/1397    
 
 
تکه گمشده قاره اوراسیا و شبه قاره هند در 60 میلیون سال پیش کجا رفته است؟

وسعتی که امروزه قاره اوراسیا (مجموع قاره های آسیا و اروپا) و شبه قاره هند دارند نیمی از وسعتی است که 60 میلیون سال پیش داشته اند. موضوع مرموز ناپدید شدن این خشکی ها سال ها است که ذهن دانشمندان را به خود مشغول کرده است.

گروهی از زمین شناسان دانشگاه شیکاگو که درباره صفحات تکتونیکی یا زمین ساختی که قاره ها بر روی آنها قرار دارند مطالعه می کنند کشف کردند که نیمی از جرمی که 60 میلیون سال پیش در این قاره ها وجود داشته به تدریج به زیر سطح زمین لغزیده است.

زمانی که صفحات اوراسیا و هند شروع به برخورد با یکدیگر کردند، بر اثر یکی از شگفت انگیزترین اثرات نیروهای صفحات زمین ساختی (تکتونیکی)، رشته کوه هیمالیا را تشکیل دادند. این نتیجه گیری زمانی انجام شد که دانشمندان برای درک بهتر اثرات این برخورد، مقدار جرم زمین قبل و بعد از این برخورد را محاسبه کردند.

محاسبات نشان داد که این اختلاف جرم بسیار عظیم است و این پدیده را تنها می توانستند به ناپدید شدن قطعات گمشده در داخل گوشته زمین ربط دهند. به عبارتی دانشمندان با مقدار عظیمی از پوسته ناپدید شده مواجه بودند و تنها جایی که احتمال می دادند این پوسته به آن وارد شده باشد گوشته بود.

این نوع رفتار صفحات زمین ساختی با آن چه دانشمندان پیش از این تصور می کردند متفاوت است. پیش از این تصور می شد که پوسته قاره ای بر روی گوشته شناور است و به داخل آن فرو نمی رود.

در مقابل تصور می شد که پوسته اقیانوسی می تواند به داخل گوشته بلغزد و در آن جا ذوب شود و با آن ترکیب شود. دلیلی که برای این تفاوت ذکر می شد این بود که پوسته قاره ای تراکم کمتری دارد و از سوی گوشته به عقب رانده می شود.

به این ترتیب مشخص شد که برخلاف نظریه های گذشته، گوشته و پوسته صرفاً کنش و واکنش هایی اندک با هم ندارند. دست کم مشخص شد که در شرایط خاصی این گمانه زنی دانشمندان درست نبوده است.

این نظریه در عمل به حل برخی از معماهای مربوط به گوشته زمین کمک می کند.

بعضی اوقات عناصری مانند سرب و اورانیوم در گدازه های آتشفشانی دیده می شوند و این که چنین عناصری از کجا می آیند، به صورت پرسشی باقی مانده بود. این عناصر در پوسته قاره ای به وفور یافت می شوند ولی مشخص بود که منشأ این عناصر از گوشته که گدازه از آن خارج می شود نیست.

بنابراین دانشمندان حدس می زدند که گوشته به نحوی با پوسته در هم آمیخته است و این امر برایشان عجیب بود چراکه چنان که گفته شد عقیده داشتند پوسته و گوشته هیچگاه با هم در تماس قرار نمی گیرند. حالا پرده از این راز هم برداشته شده چراکه معلوم شده احتمال فرورفتن پوسته قاره ای در گوشته وجود دارد.

دانشمندان می گویند اگر سیستم برخورد هند- آسیا را به عنوان یک فرایند مداوم در طول تاریخ زمین در نظر بگیریم، امکان ترکیب شدن مداوم عناصر موجود در پوسته قاره ای با گوشته زمین همواره وجود داشته است. این عناصر را می توان دوباره استخراج کرد همچنین می توان آنها را در میان برخی از مواد آتشفشانی ای که امروزه از گوشته خارج می شوند نیز مشاهده کرد.

منبع: سایت علمی 020

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116220 -1 -1

کامپیوتر
هوافضا
صنایع الکترونیکی
نجوم
مقالات عمومي
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse