مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ سه شنبه ۱ مهر -اِثَّلاثا ٤ صفر ١٤٤٢ - Tuesday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  552   بازدید    تاریخ درج مطلب  1/1/1397    
 
 
انرژی زمین گرمایی از چه مناطقی از زمین به دست می آید و چه کاربردهایی دارد؟
 

انرژی زمین گرمایی، از گرمای زمین حاصل می شود. این انرژی پاک و پایدار است. منابع انرژی زمین گرمایی از زمین های کم عمق تا آب داغ و سنگ داغی که در چند کیلومتری زیر سطح زمین یافت می شود و حتی دمای بسیار زیاد سنگ های مذابی که ماگما نامیده می شود را شامل می شود.

تقریباً در همه زمین های کم عمق یا با عمق کمتر از 3 متری سطح زمین، دمای ثابت تقریبی بین 50 و 60 درجه فارنهایت (10 درجه و 16 درجه سانتی گراد) وجود دارد. پمپ های حرارتی زمین گرمایی از داخل این زمین های کم عمق می توانند ساختمان ها را گرم و سرد کنند.

 یک سیستم پمپ حرارتی زمین گرمایی شامل یک پمپ حرارتی، یک سیستم تحویل هوا (کانال کشی) و یک مبدل حرارتی (سیستمی از لوله های مدفون در زمین های کم عمق در نزدیکی ساختمان) است. در زمستان پمپ حرارتی، گرما را از مبدل حرارتی به داخل سیستم تحویل هوا (کانال ها) در محیط داخلی پمپ می کند.

در تابستان روند معکوس می شود و پمپ حرارتی گرما را از هوای محیط داخلی به داخل مبدل حرارتی حرکت می دهد. حرارت زدوده شده از هوای داخل ساختمان در طول تابستان می تواند به عنوان یک منبع رایگان برای تهیه آب گرم مورد استفاده قرار گیرد.

برای تولید برق نیز می توان چاه هایی را به داخل مخازن زیرزمینی حفر کرد.

برخی از نیروگاه های انرژی زمین گرمایی از بخار یک مخزن برای نیرو دادن به یک توربین/ ژنراتور استفاده می کنند، در حالی که بقیه نیروگاه های انرژی زمین گرمایی از آب داغ استفاده می کنند تا یک سیال را بجوشانند تا  تبخیر شود و سپس یک توربین را بچرخاند. آب داغ نزدیک سطح زمین می تواند به طور مستقیم برای گرم کردن مورد استفاده قرار گیرد.

کاربردهای استفاده مستقیم از آب داغ نزدیک سطح زمین شامل گرم کردن ساختمان ها، پرورش گیاهان در گلخانه ها، خشک کردن محصولات کشاورزی، گرم کردن آب مزارع پرورش ماهی و بسیاری از فرآیندهای صنعتی مانند پاستوریزه کردن شیر است.

منابع سنگ خشک داغ در عمق 3 تا 5 مایلی (5 تا 8 کیلومتری) سراسر زیر سطح زمین و همچنین در اعماق کمتر از این میزان در مناطقی خاص است. دسترسی به این منابع مستلزم تزریق آب سرد به یک چاه، گردش دادن این آب از میان شکستگی های سنگ های داغ و به خارج کشیدن آب گرم از چاه دیگر است. در حال حاضر هیچ کاربرد تجاری ای برای این فناوری وجود ندارد.

همچنین فناوری های موجود هنوز به طور مستقیم امکان به دست آوردن حرارت از ماگما که مکان قرارگیری آن در اعماق زیاد زمین است و قدرتمندترین منبع انرژی زمین گرمایی محسوب می شود را ایجاد نکرده اند.

بسیاری از فناوری ها ایجاد شده اند تا با آنها از انرژی زمین گرمایی - یا گرمای حاصل از زمین بهره مند شویم.

 

فناوری های مربوط به انرژی زمین گرمایی عبارتند از:

- تولید برق از انرژی زمین گرمایی که تولید برق از گرمای زمین است.

- استفاده مستقیم از انرژی زمین گرمایی که تولید مستقیم گرما از آب داغ درون زمین است.

- پمپ های حرارتی زمین گرمایی که برای استفاده از زمین های کم عمق برای گرم کردن و خنک کردن ساختمان ها کاربرد دارد.

منبع: سایت علمی 020

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116186 -1 -1

کامپیوتر
هوافضا
صنایع الکترونیکی
نجوم
مقالات عمومي
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse