مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲ مهر -اِلأَربِعا ٥ صفر ١٤٤٢ - Wednesday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  517   بازدید    تاریخ درج مطلب  1/1/1397    
 
 
اقیانوس ها چه میزان آب و چقدر عمق دارند؟
 

حجم و عمق اقیانوس ها در برآوردهای مختلفبشر به پاسخ اين پرسش قديمي كه عمق اقيانوس ها به طور دقيق چقدر است نزديك تر شده. براساس محاسبات عمق متوسط اقيانوس ها 3682.2 متر است كه 21 تا 51 متر از برآوردهاي قبلي كمتر است.

آخرين محاسبه حدود 30 سال قبل انجام شده و اندازه گيري هاي جديد 0.3 درصد اختلاف را بين دو آمار نشان مي دهد. اين ميزان حجمي معادل حدود پنج برابر خليج مكزيك است كه ممكن است در نظري اجمالي زياد به نظر برسد ولي در واقع چنان كه گفته شد تنها 0.3 پايين تر از برآوردهاي 30 سال قبل است.

نكته جالب اين است كه دانشمندان در گذشته با استفاده از تكنيك هاي خامي كه براي اندازه گيري عمق اقيانوس ها مورد استفاده قرار مي دادند به نتايج دقيقي دست يافته اند. به عنوان مثال در سال 1888 جان موري وزنه هايي سربي از طناب يك كشتي آويزان كرد تا حجم يك اقيانوس را محاسبه كند. در آن منطقه اقيانوسي، متوسط عمق اقيانوس فقط 1.2 درصد بيشتر از رقمي بود كه چرت و اسميت از گروه تحقيقاتي كه اندازه گيري ماهواره اي انجام مي دهند مي گويند.

باشروع دهه 1920، محققان با استفاده از ژرفاسنج ها برآوردهايشان را از عمق اقيانوس به طور چشمگيري بهبود دادند.

حالا دانشمندان برآوردهايشان از عمق متوسط و حجم اقيانوس ها را با استفاده از اندازه گيري هاي ماهواره اي انجام داده اند.

البته تفاوت آمارهاي جدید با آمارهايي كه از تحقيقات قبلي به دست آمده بيانگر كاهش آب اقيانوس هاي زمين نيست. چراكه نشانه هايي كه بيانگر آن باشد كه اقيانوس هاي زمين آب از دست مي دهند وجود ندارد. بنابراين تنها توجيهي كه براي وجود تفاوت بين آمارهاي جديد با آمارهاي گذشته وجود دارد اين است كه بشر در زمينه تعيين مكان رشته كوه ها و ساير ساختارهاي زيرآب توانايي بيشتري پيدا كرده است.

 به گفته یک دانشمند اندازه گيري هاي ماهواره اي نشان مي دهد كه كف اقيانوس ها برآمده تر و كوهستاني تر از آني است كه تاكنون تصور مي شد. همين طور كه اندازه گيري ها بهبود مي يابد، اندازه هايي كه از حجم اقيانوس ها به دست مي آيد كاهش نشان مي دهد.

پروژه اندازه گيري ماهواره اي همه اقيانوس هاي جهان را به طور كامل پوشش داده است. به جز بعضي از مناطق قاره قطب شمال كه با يخ پوشيده شده اند. نتيجه هم يك نقشه جهاني جديد از اقيانوس ها است.

نحوه اندازه گيري هاي ماهواره اي چنین است که رادار مبتني بر ماهواره نمي تواند كف اقيانوس را ببيند. بلكه تنها سطح اقيانوس را اندازه گيري مي كند و آن چه كه در زير سطح است را بازتاب مي دهد. براي مثال اگر يك رشته كوه زير بخش مشخصي از اقيانوس وجود داشته باشد، سطح بالاي آن به شكل برآمدگي ظاهر مي شود. به اين ترتيب براساس مجموعه اي از داده ها محل قرارگيري و ارتفاع كوه ها را برآورد مي شود.

 

البته اندازه گيري هاي ماهواره اي هم نقطه ضعف هاي خودشان را دارند.

يك مشكل وضوح فضايي وجود دارد مثل آن چه كه خارج از فوكوس يك دوربين است. سطح دريا اندازه گيري مي شود كه تحت تأثير كوه ها و در يك مسير تار است. اما واقعاً تنها كوه هاي بزرگ را دیده می شود وضوح 15 برابر بدتر از نقشه هاي ما از مريخ و ماه است.

به اين ترتيب محققان مي گويند كه اندازه گيري هاي بيشتري آن هم با كشتي مورد نياز است تا به اين آمارها اضافه شود و داده هاي ماهواره را تكميل كند. تاكنون دستگاه كاشف زيردريايي به وسيله امواج صوتي و ديگر ابزارها تنها از ده درصد كف دريا نقشه برداري كرده اند.

مطابق برآوردهاي نيروي دريايي آمريكا 200 سال طول مي كشد تا تنها يك كشتي (يا ده كشتي در مدت 20 سال) عمق همه اقيانوس ها را با ژرفاسنج اندازه گيري كنند و هزينه اين كار حدود دو ميليارد دلار است. ناسا بيشتر از اين رقم را در سفينه اي كه به سوي اروپا (ماه مشتري) فرستاده شده سرمايه گذاري كرده است.

البته برآوردهاي دقيق از عمق و حجم اقيانوس مي تواند به رشد ابعاد مشاهده اقيانوس و نيز مدل هاي تغيير آب و هوايي و برآوردهاي نمك در اقيانوس ها هم مرتبط باشد.

منبع: سایت علمی 020

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116183 -1 -1

کامپیوتر
هوافضا
صنایع الکترونیکی
نجوم
مقالات عمومي
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse