مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۸ سه شنبه ۶ فروردين -اِثَّلاثا ١٩ رجب ١٤٤٠ - Tuesday March 2019
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  96   بازدید    تاریخ درج مطلب  29/12/1396    
 
 
انسان ها چگونه توانایی حرف زدن پیدا کرده اند؟
 

در ارتباطات روزانه برایمان پیش می آید که دست هایمان را بالا می بریم و برای کسی تکان می دهیم و یا مشتمان را به علامت تهدید نشان می دهیم. این مثال ها بخشی از زبان بدن هستند که هر روز از آنها برای ایجاد ارتباط استفاده می کنیم.

شامپانزه ها و بونوبوها(شامپانزه کوتوله نیز نامیده می شوند) هم مثل ما از دست هایشان برای رساندن پیام استفاده می کنند. این پستانداران از طریق دست هایشان بهتر از روش لبخند زدن، اخم کردن و دیگر علایم چهره با دیگران ارتباط برقرار می کنند.

توانایی در ایجاد ارتباط از طریق کلمات، ما را از سایر پستانداران متمایز می کند. اما این توانایی چگونه به وجود آمده؟ از آن جایی که شامپانزه ها و بونوبوها نزدیک ترین بستگان پستاندار ما هستند، شاید بتوان توضیح داد که زبان چگونه در انسان به وجود آمده و توسعه یافته.

براساس یک نظریه، اجداد شبه میمون ما در ابتدا با حرکات دست با هم ارتباط برقرار می کردند.

به مرور زمان، بخش های مشخصی از مغز آنها با این شکل از ارتباط سازگاری پیدا کرد. در نهایت این بخش های مشخص مغز توانستند بر حرف زدن هم کنترل پیدا کنند و زبان انسان به حرف زدن باز شد.

تحقیقات هم این نظریه را اثبات می کنند. تحقیقات نشان داده میمون ها از همان بخش های مغز که انسان ها برای فهم کلمات به کار می برند، برای فکر کردن درباره حرکات دست استفاده می کنند.

تحقیقات بر روی شامپانزه ها و بونوبوها نشان داده که هر علامت چهره و نیز گریه تقریباً همیشه با مفهومی در ارتباط است. به عنوان مثال وقتی حیوان ترسیده علامت ترس بر چهره اش ظاهر می شود.

از طرف دیگر هر حرکت دست، بسته به موقعیت می تواند بیشتر از یک معنی داشته باشد. برای مثال وقتی حیوان گرسنه است، با دراز کردن کف دستش این مفهوم را می رساند که «غذای بیشتری به من بده.» همین ژست در موقع جنگ این معنی را می دهد که: «خواهش می کنم به من کمک کن.»

به این ترتیب مثل ما انسان ها که کلمات را در شرایط اجتماعی و احساسی مختلف به کار می بریم، شامپانزه ها نیز در شرایط مختلف از حرکات دست استفاده می کنند.

به هر حال بهترین راه برای مطالعه پیشرفت زبان در انسان، مطالعه بر روی نزدیک ترین بستگان پستاندار ما یعنی شامپانزه ها و بونوبوها است. این دو گروه میمون هم خودشان در حدود 2.5 میلیون سال قبل از یکدیگر جدا شدند.

در همه فرهنگ ها مردم هنوز هم از حرکات دست استفاده می کنند. شاید این رفتار یادگاری از تاریخ پرمعنای ما باشد.

منبع: سایت علمی 020

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 116143 -1 -1

آموزشی
پژوهشی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse