مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ شنبه ۱۸ مرداد -اِسَّبِت ١٨ ذو الحجه ١٤٤١ - Saturday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  442   بازدید    تاریخ درج مطلب  29/12/1396    
 
 
مدیریت در خانواده
 

خانواده نهاد مقدسی است كه در ساختار جامعه مهم‌ترین ركن به حساب می‌آید. تحكیم خانواده زمینه ساز استحكام اجتماع است. خانواده مركز نشر و انتقال فرهنگ است. خانواده چشمه جوشانی است كه فضایل وكمالات انسانی از آنجا به جامعه سرازیر می‌شود.

بدیهی است كه در كانون خانوادگی مهر و محبت، صفا و صمیمیت، تعاون و همكاری، پایداری و استقامت و بسیاری از خصلت‌های دیگر انسانی دخالت و تاثیر دارد، ولی نقش مدیریت در استحكام خانواده و تربیت فرزندان نقشی زیربنایی است، لذا نمی‌توان آن را نادیده گرفت. بنابراین با توجه به این نكته كه كانون خانوادگی به محبت و صفا و یكرنگی احتیاج دارد، با اجرای مدیریت صحیح و منطقی می‌توان این عوامل را استمرار و دوام بخشید.

اگر كانون خانوادگی را اولین آموزشگاه تلقی كنیم، ناخودآگاه به ضرورت مدیریت در محیط خانوادگی اعتراف كرده ایم. زیرا در هر جا كه آموزشگاهی افتتحاح می‌گردد قبل از هر چیز مدیر آن تعیین می‌شود. وقتی عده ای از كودكان به بازی می‌پردازند،ابتدا از میان خود فردی را به عنوان مدیر انتخاب می‌كنند تا در پرتو او اختلافات خود را حل و فصل نمایند.

پس وقتی كه یك بازی ساده كودكانه و یا انجام مسابقه ای به داور و مدیراحتیاج دارد،آیا می‌توان باور كرد كه محیط خانوادگی كه مركز انتقال فرهنگ و انسان سازی است به مدیریت نیازی نداشته باشد؟!اگر بخواهیم خانواده متعادلی داشته باشیم، اگر بخواهیم زندگی ما از استحكام برخوردار باشد، اگر مایل باشیم كه فرزندان برومند و سالمی داشته باشیم، اگر بخواهیم انسان‌های شایسته‌ای تحویل جامعه بدهیم، علاوه بر رعایت اصول اساسی پیوند خوب و مستحكم خانوادگی، باید اصل مدیریت را سهل و ساده تلقی نكنیم و از آن بهره بگیریم.

وحدت و یكی بودن زن و شوهر در محیط خانواده ضرورت مدیریت را نفی نمی‌كند، بلكه با همه صمیمیت‌ها و گرمیها باید اصول مدیریت در متن زندگی خانوادگی رعایت شود، زیرا تا مدت كوتاهی می‌توان با علاقه‌ها و محبت‌ها وحدت خانوادگی را حفظ كرد، ولی بدیهی است كه پس از كمرنگ شدن عوامل دوستی‌ها خانواده در آستانه تزلزل قرار می‌گیرد. در حالی كه با اجرای مدیریت صحیح و منطقی علایق طبیعی و احساسی به تدریج به عواطف منطقی و عقلانی تبدیل می‌شود و در نتیجه صفا و صمیمیت‌ها استمرار می‌یابد.

منبع: روزنامه آرمان

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 115280 -1 -1

جامعه شناسی
روانشناسی
آسیب شناسی اجتماعی
خانواده
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse